Alternanthera Reineckii

alteranthera_reineckii (2)

Alternanthera Reineckii için Genel Bilgiler:

Alternanthera Reineckii, Güney Amerika kökenli bir sucul bitkidir. Amazon nehir yataklarındaki akıntının dengesizliği yüzünden su içinde ve dışında yaşamaya adapte olabilmektedir. Akvaryumda orta ve arka planda kullanılan bu bitki güzel kırmızı rengi sayesinde tercih edilmektedir. Eğer orta planda kullanılacaksa sık sık budanarak balıkların yüzme alanını kısıtlaması engellenmelidir. Yeşille harmanlamak için mükemmel bir renge sahiptir.

Bitkinin formunu korumak için sıvı gübreye ve kökleri ile yeterli besini alabilmek için sağlam bir tabana ihtiyacı vardır. Yüksek ışık yaprakların kırmızıya dönmesini teşvik eder. Bitki litre başına 0,5w ‘dan 1w’a kadar yüksek bir ışıklandırmaya ihtiyaç duyar. Düşük ışıklı akvaryum otamında bitkinin alt yaprakları dökülme eğilimindedir. Bitkiyi dikerken gruplandırmak yerine ayrı ayrı dikmek bitkinin daha iyi gelişmesini sağlayabilmektedir, bu sayede alt yapraklara giden ışık kesilmez.

Yeni sürgünler elde edebilmek için taban substratının kaliteli olması gerekmektedir. Alternanthera reineckii sert ya da yumuşak suda da gelişebilmektedir ancak en güzel gelişimi yumuşak ve asidik suda göstermektedir. Bitkinin budanan kısımlarının direk kuma dikilmesi ile akvaryumda çoğalması sağlanmaktadır.

 

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 25-50 cm Civarı
Genişliği 20 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 1 w/lt  Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Yüksek ışık, Tabandan kaliteli besin
Sıcaklık 23 – 30 °C
Ph toleransı 6,2 – 7,1
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta

 

Alternanthera Reineckii Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

Yoruma kapalı.