Ammania Sp Bonsai – Cüce Bonsai

Ammania Sp Bonsai – Cüce Bonsa için Genel Bilgiler: Ammania Sp. “Bonsai” en iyi şekilde Bacopa Caroliniana’ nın küçük yapraklara sahip orta derecede büyüyen versiyonu olarak tanımlanabilir. Cüce bonsai olarak da bilinen bu akvaryum bitkisi …

ammania_sp_bonsai_cuce_bonsai (5)

Ammania Sp Bonsai – Cüce Bonsa için Genel Bilgiler:

Ammania Sp. “Bonsai” en iyi şekilde Bacopa Caroliniana’ nın küçük yapraklara sahip orta derecede büyüyen versiyonu olarak tanımlanabilir. Cüce bonsai olarak da bilinen bu akvaryum bitkisi Ammania ailesinin yeni tanımlanmış bir üyesidir, kökeni hakkında hala kesin bir bilgi yoktur. Genel olarak Bacopa’dan farkı daha küçük yaprakları ve gövdesindeki kırmızımsı renktir. Bakım olarak orta zorlukta değerlendirilebilen bu bitki yeni yeni akvaryumlarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Yüksek ışık altında bitki daha kompakt, kısa ve yoğun olarak gelişir aynı zamanda renklerde kızarma görülür; düşük ışık altında bitkinin yapraklarının genişler ve uzayarak daha az kompakt bir hal alır.

Yüksek destekli nano akvaryum peyzajları için yoğun ve küçük yapraklı yapısı ile çok uygun bir bitkidir. Yüksek destekliden kasıt en azından litre başına 0,8w – 1w kadar yüksek bir aydınlatmadır. Genellikle yaprakları ile direk sudan besin alır o yüzden taban konusunda pek seçici değildir. Tüm uygun şartlar sağlandığında bile çok hızlı gelişen bir bitki değildir bu da yine nano akvaryumlar için uygun bir özelliktir.  Sürgünlerin kesilip gruba eklenmesi ile çoğaltılması gerçekleştirilebilir. Bu sayede daha minyatür ama yoğun gruplar elde edilebilir.

Bitkinin Yeri Orta Plan
Yüksekliği 5-15 cm Civarı
Genişliği 2-3 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,80w/lt – 1w/lt Orta/YÜksek Seviye
Özel Gereksinimleri Uygun sıcaklıkta yoğun aydınlatma (5000-7000 K )
Sıcaklık 20 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 6,5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta

 

Ammania Sp Bonsai – Cüce Bonsai Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: