Vesicularia dubyana ‘Christmas

Vesicularia dubyana ‘Christmas’ için Genel Bilgiler: Vesicularia Montagnei ya da bilinen ismiyle Christmas Moss yeni yeni popüler olmaya başlamış, diğer Vesicularia türleri gibi Asya kökenli bir moss türüdür. 2000 lerin ortasında akvaryumda kullanılmaya başlansa da …

Vesicularia Montagnei - Christmas Moss3

Vesicularia dubyana ‘Christmas’ için Genel Bilgiler:

Vesicularia Montagnei ya da bilinen ismiyle Christmas Moss yeni yeni popüler olmaya başlamış, diğer Vesicularia türleri gibi Asya kökenli bir moss türüdür. 2000 lerin ortasında akvaryumda kullanılmaya başlansa da hala botanikçiler tarafından sınıflandırması ve geldiği bölge kesin olarak tanımlanamamıştır. Ancak büyük ihtimalle hobiciler tarafından Asya da bulunmuş ve değişik yaprak yapısı sayesinde hızla popüler olmuştur.

Christmass moss da çoğu moss gibi basittir ve yetiştirmek için minimum çaba gerektirir.  Oldukça yavaş olan büyüme hızı ışık koşullarına göre bir nebze değişebilir ancak gübreleme ve co2 gereksizdir. 18 – 24 derece arasındaki suda orta derece bir aydınlatma ile en iyi gelişim sağlanabilir. Düşük ışık seviyelerinde büyüme az ve bitki daha yoğun, daha kompakt bir hal alır; adını aldığı meşhur Christmas ( yılbaşı) ağacı görüntüsü de daha az fark edilir bir hal alır.

Dekor tekniği diğer mosslar ile aynıdır. Bir taş, kök ya da herhangi dekoratif bir nesneye misina veya iplik ile sarılır. Zamanla kendi kendine sürgünler vererek çoğalacak ve bulunduğu nesneyi kaplayacaktır.

Bitkinin Yeri Genelde taş ve köklerin üzerine sarılarak kullanılır
Yüksekliği Her dal 5cm civarı
Genişliği 2-5 cm Civarı
Işık İhtiyacı Düşük / Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Özel bir gereksinimi yoktur, Nitrat dengesine dikkat etmek gerekir.
Sıcaklık 18 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 20-24 °C
Ph toleransı 5 – 9
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Sert

 

Vesicularia dubyana ‘Christmas’ Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: