Cabomba Caroliniana

Cabomba Caroliniana için Genel Bilgiler: Bitkili akvaryum kurulumlarında orta ve arka planda sık kullanılan bir bitki türüdür. İnce narin bir yapısı olmasından dolayı akıntı olan bölgelere konumlandırılmamalıdır. Bitki peyzaj düzenlemelerinde genellikle grup halde dikilir ve …

Cabomba Caroliniana .

Cabomba Caroliniana için Genel Bilgiler:

Bitkili akvaryum kurulumlarında orta ve arka planda sık kullanılan bir bitki türüdür. İnce narin bir yapısı olmasından dolayı akıntı olan bölgelere konumlandırılmamalıdır. Bitki peyzaj düzenlemelerinde genellikle grup halde dikilir ve dekoratif bir görüntü sağlar. Bulunduğu akvaryumda küçük yavrular için ideal bir saklanma alanı oluşturur. Yetiştirildiği akvaryumda yüksek ışık sağlanması gerekir, ışığı iyi alan bölgelere konumlandırılmalıdır. Yaz aylarında su sıcaklığının artmasında olumsuz etkilenir bu yüzden ısının 26 °C ‘yi geçmemesine dikkat edilmelidir.

Co2 bitki için gereklidir, verilesi durumunda gelişimi daha hızlı ve güzel olur lakin verilmediği durumda yani düşük destekli akvaryumlarda da bakılabilir. Bitki budandığında ana gövdeden yeniden sürgünler atar, budanan bitki tekrar dikilerek çoğaltılabilir. Güzel gelişim gösterdiğinde bolca sürgün vererek sık bir görünüm oluşturur.

.Bitki Emers ortamda yetiştirilemez sucul ortama ihtiyaç duyar. Bitkiye aynı zamanda yeşil Cabomba da denir. Kuzey ve Güney Amerika ‘nın asidik göl, gölet ve nehirlerinde sık rastlanır. Bitkiye istediği güzel ortam sağlanması durumunda su yüzeyine neredeyse 1 hafta gibi bir sürede bile varabilir ve bunun sonrasında küçük küçük beyaz çiçekler açabilir. Mikro element gübreleri verilerek daha gür ve hızlı büyüme sağlanabilir. Nitrat yönünden biraz aç gözlü bir bitkidir. Yeterli seviyede nitrat, ışık ve co2 sağlandığından rengi kahverengileşebilir. Budama yapılırken kuma çok yakın bölgelerden kesilmemeye dikkat edilmelidir, bu durumda ortalama 10-12 cm yüksekten budanmalıdır bu yeni gelecek sürgünler için gereklidir. Ortamda makro gübrelerin eksikliği bitkinin yeterli seviyede köklenememesine ve erimesine sebebiyet verir.

Bitkinin Yeri Orta ve Arka Plan
Yüksekliği 15 – 50 cm Civarı
Genişliği 5-10 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 0,75w/lt Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Co2 – İllaki şart değildir / Işık gereksinimi fazladır bu yüzden iyi ışık alan bölgelere ekilmelidir.
Sıcaklık 18 – 26 °C
Ph toleransı 5,5 – 7
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

 

Cabomba Caroliniana Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: