Çam Bitkisi – Ceratophyllum Demersum

Bitki genellikle grup halde dikilerek dekoratif bir görüntü elde edilmek için kullanılır. Yavru akvaryumlarında sık kullanılır. Bitkinin bulunduğu akvaryuma ekstra bir taban takviyesi yapmaya gerek yoktur. Bunun sebepleri arasında bitkinin  köklü olmaması ve su üstünde …

Bitki genellikle grup halde dikilerek dekoratif bir görüntü elde edilmek için kullanılır. Yavru akvaryumlarında sık kullanılır. Bitkinin bulunduğu akvaryuma ekstra bir taban takviyesi yapmaya gerek yoktur. Bunun sebepleri arasında bitkinin  köklü olmaması ve su üstünde de bakılabilmesidir. Bu yüzden tabana misket gübre takviyesi gibi ekstradan takviyeler yapılmaz.

Yüksek ışığa ihtiyaç duymadığı gibi yüksek ışık sağlanması halinde ışığa yakın bölgelerindeki renginde yeşil tonunu kaybeder ve kızılımsı olmaya başlar ayrıca yüksek ışık sağlandığında daha iri ve gür bir yapıya bürünür.

Bitki bulunduğu ortamda besini gövdesi ve yaprakları sayesinde alır bunu hızlı yaptığı için zaman zaman gübre takviyesi isteyebilir, özellikle nitratı hızlı tüketir. Haftalık düzenli su değişimi yapılan bir bitkili akvaryumda ilave bir gübrelemeye gerek kalmadan bakılabilir. Çok fazla akıntıdan hoşlanmadığı için mümkün mertebe filtre çıkışına yakın koymamakta fayda vardır.

Ülkemizdeki göl, gölet ve barajlarda dahi rastlanabilir. Boyları bulundukları ortamın derinliğine göre 1 metreyi bile geçebilir.

Emers olarak yetiştirilemez, havuz sistemlerinde de tercih edilen bir bitki türüdür. Yetiştirilmesi için Co2 ‘ye gereksinim duymaz. Bitki sık gruplar halinde dikildiğinde bir süre sonra yeni verdiği sürgünler ile bir çam ağacını anımsattığı için bitkiye aynı zamanda çam bitkisi de denir.

Bitkinin YeriGenellikle Orta ve Arka Plan
Yüksekliği10-100 cm Civarı
Genişliği3-8 cm Civarı
Işık İhtiyacı0,25w/lt – Düşük/Orta Seviye
Özel GereksinimleriFazla bir gereksinimi yoktur, zaman zaman nitrat takviyesi gerekebilir.
Sıcaklık14 – 28 °C
Ph toleransı6,0 – 8,0
Su Sertlik ToleransıOrta – Sert

Çam Bitkisi – Ceratophyllum Demersum Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: