Çınar – Hygrophila Difformis

Çınar - Hygrophila Difformis Makale

Çınar – Hygrophila Difformis için Genel Bilgiler:

Çınar bitkisi bakımı çok zor olmayan hem hi-tech hem low-tech akvaryumlarda rahatlıkla bakılabilen bir bitkidir. Bitki aynı zamanda emers olarak da yetiştirilebilir. Emers ortamda yetişirken yaprakları daha oval ve yuvarlak olur. Gövde yapısı kalındır ve sürgünler ile genişleyen bir yapıya büründüğünden hem görseldir hemde akvaryumun köşelerini rahatlıkla doldurur. Bitkiyi hi-tech tanklarda yapraktan bile yetiştirmek mümkündür. Tabandan besini güzel sağlandığında gelişimini çok hızlı gözlemlemek mümkündür. Yeni başlayanların bitkili akvaryumlarında olmasını tavsiye ediyoruz. Hızlı besin tükettiğini unutmamak gerekir ve köklerine misket gübre ilavesi yapmak faydalı olacaktır.

Kök yapısı oldukça kuvvetlidir, bu yüzden bitkinin akvaryumda dikileceği yeri tespit edildikten sonra yerini değiştirmemek iyi olacaktır. Kuvvetli kök yapısı ve hızlı gelişimi ile yeni kurulum yapılan bitkili akvaryumlarda biyolojik dengeyi oturtmada kullanılır. Dikildiği bölgenin iyi ışık aldığından emin olmak gerekir, gölgede kalması durumunda formu bozulacaktır. Zamanla yaprak aralarından verdiği küçük sürgünler kesilerek çoğaltılabilir.

Bitkiye Güney Asya bataklıklarında rastlanmıştır, bataklıklarda yatay sürünerek ve dikine büyümüş şekilde görülmüştür. Orta ışık seviyesinde iyi yetişir lakin yüksek ışıkta daha gür ve iri bir gövdeye sahip olur. Co2 verilmesi durumunda nitrat ve fosfat gübreleri verilmelidir, bu durumda nitratı ve fosfatı çok fazla tükettiği hissedilir derecelere ulaşır. Ortamdaki artık besinleri hızlı tükettiği için yeni kurulumlarda tercih edilen bir bitki olmuştur. Orta seviye ışık altında yaprakları geniş yapılı iken yüksek ışık altında yaprakları daha ince bir yapıda olur ve bu sayede daha estetik şık bir görüntü elde edilir. Bitki mikro besinlerden demiri çok sever. Özellikle demir eksikliğini çabuk yansıtır bu durumda yapraklarının gelişmesi küçük yapıda ve soluk olur. İri yapısından dolayı küçük tanklarda pek tavsiye edilmez. Budama yapılırken ana kökün ortalama 7-8 cm yukarısından kesildiğinde ana gövde üzerinden yeni sürgünler atar ve bu sürgünlerin sürünerek kum üzerinde ilerlediği ve kök attığını görebilirsiniz.

Akvaryumun bir merkezine odak noktası olarak veya farklı bölgelerine çalı görünü vermek maksadıyla dikilebilir bunun için gruplar halinde dikilmesi etkili olur.

Bitkinin Yeri Orta ve Arka Plan
Yüksekliği 60 cm Civarı
Genişliği 5-30 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Kökten misket gübre takviyesi iyi olur, Co2 istemez lakin sağlanırsa gelişimi çok hızlanacaktır. Mikro besin özellikle demir eksikliğini açık renk yapraklar ile gösterir.
Sıcaklık 14 – 28 °C
Ph toleransı 5,5 – 8,0
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

Çınar – Hygrophila Difformis Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

 

Yoruma kapalı.