Emers Ortamda Bitki Yetiştirme

7

Merhabalar, sizlerle Emers düzende bitki yetiştirme ile ilgili tecrübelerimi paylaşacağım. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, akvaryum bitkilerinin susuz, az sulu veya nemli ortamda yetiştirilmesine emers bitki yetiştirme denir. Bununla ilgili olarak emers yetiştirilebilen bitkilerden bazıları şunlardır;

1- Rotala Rotundifolia

2- Hemianthus Micranthemoides

3- Zeytin – Hygrophila Polysperma Ceylon

4- Hygrophila Polysperma Rosanervig

5- Oval Gül – Ludwigia Ovalis

6- Heteranthera Zosterifolia – Stargrass

7- Çınar – Hygrophila Difformis

8- Cryptocoryne Crispatula Var – Balansae – Amazon

9- Cryptocoryne Beckettii

10- Eleocharis Parvula

11- Lilaeopsis brasiliensis

Akvaryum ortamında yani Submers olarak yetişen hepsi olmamakla beraber bir çok bitki emers olarak da yetiştirilebilir. İthalatı olan ve ülkemize giren bitkilerin büyük bir kısmı da bu şekilde yetiştirilip gelmiş bitkilerdir. İlk emers düzende bitki yetiştiren bir arkadaşım olduğunu duyduğumda ona inanamamıştım, olmaz öyle bu zor bir durum su içinde yetişen bir bitki nasıl olurda susuz nemli bir ortamda hem de suyun dışında yetişecek diye hayretler içerisinde kalmıştım. Elbette emers düzende de bitki yetiştiğini kendim de deneyerek tecrübe ettim ve başarılı da oldum. Eleocharis Parvula ve Lilaeopsis brasiliensis bitkisinden sadece 2-3 kök olarak yaptığım denememde bir süre sonra bitkilerin yayılmaya başladığını bir çim görünümüne büründüğü gördüm.

Emers Parvula ve Lilaeopsis brasiliensis 2

Bir süre sonra yakından baktığımda Parvula bitkisinin çiçek açtığına bile şahit oldum. Aşağıdaki resimde elimden geldiğince fotoğraflamaya çalıştım. Bitkileri yetiştirme süresinde yaptığım tek şey bitkilerin bulunduğu kabı günlük ortalama 5-6 saat güneş ışığı görecek bir yerde tutmak ve toprağındaki nem oranını kontrol etmek oldu ki bu toprağın nemini kaybetmesi zaten ortalama 20 günü görmekte. Bu süre sonunda toprak tamamen kurumamış oluyor çok endişe edilecek bir durum oluşmuyor. Kabımızın kapağı olduğu için tabandan gelen nem bu kapakta birikip su damlacıkları oluşturuyor ve bu damlacıklar yine tabana düşüyor tabandaki toprağa yine nem kazandırıyor. Bu döngü esnasında ise yine ortamda bir nem oluşuyor.

Aşağıdaki fotoğrafta parvulaların açmış çiçeklerini görebiliryoruz.

Emers Parvula Çiçekleri

Peki nasıl oluyor bu emers düzende bitki yetiştirme; normalde akvaryumda yetiştirdiğimiz emers yetiştirilebilen bitkilerden belirlememiz gerekiyor. Bununla ilgili olarak yukarıda yazdığım listeyi bilgilerimiz doğrultusunda zamanla geliştireceğiz.

 

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Hakan GÖZEL

7 Yorumlar
 1. volkan diyor

  Hakan abi zemindeki toprak hangi toprak olması gerekiyor gübre veriliyormu birde kaç cm olması gerek

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Volkan kardeşim benim denemelerimde tabanda kum kullandığımda parvula gibi narin yapılı bitkileri sökmekte güçlük çekildiğini fark ettim. Bu yüzden tabanda (ileriki makalalerimde de bahsedeceğim bu konuyu) sadece çiçek toprağı kullanmak hem bitkilerin daha rahat çıkarılması hem de bitkinin köklerden direkt besine ulaşması yönünden iyi olacağı kanaatindeyim. Şu anda hem Eleocharis Parvula hem de Lilaeopsis brasiliensis bitkisinin emers düzende yetiştirmek için yeniden deneme yapıyorum, fotoğraflı olarak anlatımı için makale hazırlıyorum daha detaylı olarak oradan da bilgi edineceksiniz inşallah.

   Bizi takip etmeye devam edin, Akvaryumda.com ‘u ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. ayça diyor

  merhaba ben bu emers uretime merak sardım ..burada tarif ettiğniiz şekilde düzeneği kurdum .plastik bir kaba cubaları ektim sadece iki gün oldu ..bir ışık sistemim yok ve bu şartlarda nereye koyacağımı bilemedim.önce gayet iyi güneş alan bir cam onune koydum altında kalorifer de var ….baktım çok sıcak olacak aldım kapalı balkonda güneş gören bir yere koydum sonra da üşür gece deyip ordan da aldım şimdi gölge bir cam önünde …anlayacağınız elimde plastik kap burası olmaz burası olmaz deyip bütün gün gezdim ben napiim şimdi bu cubaları nereye konuçlandirayım ben onları öldürmeden cevap verebilirseniz sevinirim… şimdiden teşekkürler

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Merhabalar, emers bitkilerin yetiştirilmesinde önemli olan ekilen kabın mümkün mertebe ışık alımına uygun yapıda yani şeffaf olması gerekiyor. Bununla birlikte ortam ısısının 28 dereceleri geçmemesi de iyi olacaktır. Tabanında besin içeriğinin iyi olması, ortamın rutubetten uzak kalmaması ve ışık görmesi gerekli. Ben bu kış döneminde evimin sobalı olmasından dolayı gerekli sıcaklığı sağlayamadığımdan ve pencereye konumlandıramadığımdan gelişimlerinde sorun yaşıyorum. Aynı sıkıntıları sizin de yaşamamanız için bunlara dikkat etmenizi öneririm. Cuba veya başka bitki fark etmiyor, ışık ve nemini eksik etmeyin yeter.Kalorifer ile araya eğer imkan var ise yalıtım amaçlı strafor koyarsanız alttan alacağı ısıyı en aza indirgemiş olursunuz.

   Dilerseniz konu ile ilgili forum bölümümüzde de tanıtım açıp diğer üyelerimizden de destek alabilirsiniz.

 3. ayça diyor

  cevabınız için çok teşekkür ederim gölge cam kenarı gayet iyi geldi kışın bile olsa güneşin fazlası bitkilerin haşlanmasına neden oluyor tecrübeyle sabit….ben birkaç parçasını güneş gören tarafa bir kısmını da gölge olan cam kenarına koymuştum gölgede olanlar 10 gün içinde gelişmeye başladı ….ve gübre olarak da normal saksı bitkileri için sulandırılarak kullanılan NPK ve mineral içeren gübreyi kullanıyorum ortalama haftada bir olacak şekilde benim asıl derdim bitkiler olduğundan akvaryum foumuna öyle dalmak istemedim ama ….bitkilerin gelişmesi eğer istediğim gibi giderse fotoğraflarını ve gözlemlerimi paylaşabilirim yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim…..

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Ayça hanım normalde tabanda bitki toprağı kullanmanız durumunda ekstra bir gübre kullanmasanız da olur ben bu şekilde yapıyorum. Gayet başarılı da olmuştum. Makaledeki resimler kendi yetiştirdiğim bitkilere aittir. Dilerseniz forum.akvaryumda.com adresindeki forumumuza üye olup paylaşımda bulunabilir ve destek alabilirsiniz.

   Başarılar.

 4. Anonim

  […] […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*