Emers Ortamda Bitki Yetiştirme

Merhabalar, sizlerle Emers düzende bitki yetiştirme ile ilgili tecrübelerimi paylaşacağım. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, akvaryum bitkilerinin susuz, az sulu veya nemli ortamda yetiştirilmesine emers bitki yetiştirme denir. Bununla ilgili olarak emers yetiştirilebilen bitkilerden bazıları şunlardır;

1- Rotala Rotundifolia

2- Hemianthus Micranthemoides

3- Zeytin – Hygrophila Polysperma Ceylon

4- Hygrophila Polysperma Rosanervig

5- Oval Gül – Ludwigia Ovalis

6- Heteranthera Zosterifolia – Stargrass

7- Çınar – Hygrophila Difformis

8- Cryptocoryne Crispatula Var – Balansae – Amazon

9- Cryptocoryne Beckettii

10- Eleocharis Parvula

11- Lilaeopsis brasiliensis

Akvaryum ortamında yani Submers olarak yetişen hepsi olmamakla beraber bir çok bitki emers olarak da yetiştirilebilir. İthalatı olan ve ülkemize giren bitkilerin büyük bir kısmı da bu şekilde yetiştirilip gelmiş bitkilerdir. İlk emers düzende bitki yetiştiren bir arkadaşım olduğunu duyduğumda ona inanamamıştım, olmaz öyle bu zor bir durum su içinde yetişen bir bitki nasıl olurda susuz nemli bir ortamda hem de suyun dışında yetişecek diye hayretler içerisinde kalmıştım. Elbette emers düzende de bitki yetiştiğini kendim de deneyerek tecrübe ettim ve başarılı da oldum. Eleocharis Parvula ve Lilaeopsis brasiliensis bitkisinden sadece 2-3 kök olarak yaptığım denememde bir süre sonra bitkilerin yayılmaya başladığını bir çim görünümüne büründüğü gördüm.

Emers Parvula ve Lilaeopsis brasiliensis 2

Bir süre sonra yakından baktığımda Parvula bitkisinin çiçek açtığına bile şahit oldum. Aşağıdaki resimde elimden geldiğince fotoğraflamaya çalıştım. Bitkileri yetiştirme süresinde yaptığım tek şey bitkilerin bulunduğu kabı günlük ortalama 5-6 saat güneş ışığı görecek bir yerde tutmak ve toprağındaki nem oranını kontrol etmek oldu ki bu toprağın nemini kaybetmesi zaten ortalama 20 günü görmekte. Bu süre sonunda toprak tamamen kurumamış oluyor çok endişe edilecek bir durum oluşmuyor. Kabımızın kapağı olduğu için tabandan gelen nem bu kapakta birikip su damlacıkları oluşturuyor ve bu damlacıklar yine tabana düşüyor tabandaki toprağa yine nem kazandırıyor. Bu döngü esnasında ise yine ortamda bir nem oluşuyor.

Aşağıdaki fotoğrafta parvulaların açmış çiçeklerini görebiliryoruz.

Emers Parvula Çiçekleri

Peki nasıl oluyor bu emers düzende bitki yetiştirme; normalde akvaryumda yetiştirdiğimiz emers yetiştirilebilen bitkilerden belirlememiz gerekiyor. Bununla ilgili olarak yukarıda yazdığım listeyi bilgilerimiz doğrultusunda zamanla geliştireceğiz.

 

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Hakan GÖZEL

Yoruma kapalı.