Endler – Acanthophacelus Wingei

15

Acanthophacelus wingei Endler 1

Endler Hakkında Genel Bilgiler:

Endler 1975 yılında Dr John Endler tarafından yeniden keşfedilmiş ve o dönemlerde akvaryum balık ticaretinin ilk örnekleri olmuştur. Her ne kadar lepistes balığına benzese de  ik türü birbirinden ayırt etmek için özellikle erkek olan endlerlerde kolaydır. Lepistesler ile eşleşirler ve ortaya farklı çaprazlamalar ile değişik tipte ve görünüşte yeni balıklar çıkabilir. Endlerin albino olan türleri oldukça göz alıcıdır, albino dişisi bile erkekler kadar ihtişamlı olabilir. Canlı doğuranların diğer türlerinden Plati ve Velifera ve de Kılıçkuyruk ile beslenmesi durumunda üremelerinde yavaşlama söz konusu olabilir. Yavruları oldukça küçük olduğu için belirtilen türlere ilave olarak Moli balığına yavruları kolayca yem olacağı için bol bitkili akvaryumlarda bakmak üremelerine yardımcı olacaktır. Endler petshoplarda yani akvaryumcularda nadir rastlanır lakin bazı hobicilerin akvaryumlarında yıllardır baktığı olmuştur ve rastlanabilir.

Sert ılık suları severler, akvaryumda hızlı yetiştirilmek ve üretilmek isteniyor ise suyunun sıcak olması hoşlarına gidecektir. Normal habitatlarında 18° – 29°derecede yaşadıkları gözlemlendiği için sürekli sıcak olan su ömürlerini azaltabilir, optimum sıcaklıkları 24° – 27° dir. Bu yüzden su sıcaklarını 23° – 26° derece arasında  tutmak onları daha mutlu edecektir. Bol bitkili akvaryumlarda beslenmesi rahat yavrulamalarına ve üremelerine destek olacaktır.

Sürekli olarak aktiftirler ve yorulmadan yüzerler, hareketlidirler. Hatta erkekleri neredeyse yem yerken görmek mümkün değildir desek abartmış olmayız. Erkeklerin dişiler ile eşleşme eğilimleri çok fazladır ve dişileri bu yüzden fazlasıyla rahatsız ederler. Ayrıca meraklıdırlar ve yosunları didiklerken görebilirsiniz, elinizi akvaryuma soktuğunuzda korkusuzca gelip didiklerler bunu su değişiminde akvaryumun içindeki sifona bile yaparlar. Tanktaki diğer sakinleri kolay kolay rahatsız etmezler. Yetişkin erkeklerin sırtlarındaki renkler daha da belirginleşince parlaklaşmaya başlar ve bazen renklerinde fosfor olduğundan şüphe duyarsınız.

Ağızları nispeten küçük olduğu için ağız yapılarına uygun yemleri seçmek beslenmelerine yardımcı olacaktır. Pul yemleri, kan kurdu, dondurulmuş ve kurutulmuş sebzeleri severek tüketeceklerdir. Işık ve harekete duyarlı oldukları için etraflarında fazlaca hareket edilmesi hoşlarına gitmez ve beslenme esnasında etraflarında fazla bulunmamak onlara rahat bir öğün sağlayacaktır. Zamanla beslenme saatini öğrendiklerinde sizin o zamanda akvaryumun başına gideceğinizi bilecek ve besleme yaptığınız köşeye gruplaşıp orada topluluk oluşturacaklardır. Bu ana yaklaşırken onların acıktığı anlarsınız çünkü size bir şeyler anlatırcasına kaynaşmaya başlayıp toplanacaklardır. Akvaryum aydınlatması kapandığında özellikle tam karanlık zamanlarda yani geceleri tankın tabanına inerek orada kum üstüne ve ya bir kaya üstüne veyahut bir bitki yaprağının üstüne konmuş gibi durarak uyurlar.

Erkeklerin renkleri yoğun ve koyu olur. Özellikle siyah, turuncu ve metalik mavi/yeşil renklere rastlanır. Kuyruklarında çift çatal şekil görünmesine rağmen normal doğadaki renkleri daha karışık ve farklı durumdadır. Besiciler zamanla kırmızı göğüslü, siyah çubuklu ve tavus kuşu gibi görünümlere çaprazlamayı başarmışlardır. Dişileri soluk gümüş veya soluk altın (albino türde) renginde olurlar farklı renklerini görmek pek mümkün değildir. Dişiler yetişkin boya geldiklerinde erkeklerin 2 katı kadar boya erişebilirler.

Latincedeki İsmi Acanthophacelus wingei
Coğrafik Kökeni Güney Amerika, Venezuela’da lepisteslerle aynı yerde bulunur.
Beslenme Biçimi Yem konusunda çok seçici değillerdir, pul yemi severek yerler. Haftada bir bitkisel (haşlanmış kabak, ıspanak, labada vb) beslemek sindirimlerini rahatlatacaktır.
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı Barışçıl
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Dişiler daha renksiz ve iri olur. Erkeklerde gonopod bulunur.
Üreme Lepisteslere nazaran daha az yavru yaparlar, ortalama 3. hafta bitiminde yavrularlar. Suyun ısısına göre bu süreç biraz gecikebilir. Yetişkin duruma geldiklerinde yaklaşık 20-25 yavru bırakırlar. Lepisler ile aynı yerde beslenmesi durumunda ortaya farklı şekilde yavrular çıkacaktır ve kırılım olacaktır. Lepistesler ile rahatlıkla üretilir, eş tutarlar.
Sıcaklık 23°C – 26°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 5 cm.
En Az Akvaryum Hacmi 40-50 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 6.0 – 8.5

 

Endler Balığı Hakkında Resimler:

 

 

Endler Balığı Hakkında Video:

15 Yorumlar
 1. harun diyor

  en sevdiğim balık türlerinden birisi endler akvaryumumun göz bebeği 🙂

  1. admin diyor

   Harun Bey Endler balıkları lepistese alternatif balıklar diyebiliriz yaklaşık 5 yıldır benim tank sakinlerimden. Lepistese oranla daha az üredikleri için tankta hızlı ve orantısız bir canlı yükü olmuyor bu durum da bitkili akvaryumlar için bir avantaj. Biraz hassaslar ama yavru iken alıp direkt çeşmeden su değişimine alıştırılınca sorun olmuyor. Bulundukları akvaryuma biraz çay demi eklemek sağlıklarını korum altına demek, tavsiye ederim su değişimleri sonrası 50 litreye yarım çay bardağı dem ekleyebilirsiniz. Eğer tam bir orantı düşünürse, ben net 150 civarı olan akvaryumum için 1 su bardağının 1/4 ‘üne kuru çay ekleyip üzerine sıcak su ekliyorum ve 20dk demlendikten sonra tanka yavaş yavaş aralıklarla ekliyorum.

   Bizi takip etmeye devam ediniz, ilginize teşekkür ederiz.

   Akvaryumda buluşalım…

   1. Yusuf Akyüz diyor

    cay ne alaka anlayamadım ?

    1. Hakan GÖZEL diyor

     Yusuf Bey, canlı doğuran tanklarında hobiye başladığım dönemden bu yana çay demi kullanıyorum. Çay demi mantar rahatsızlıklarına iyi geliyor, oranı çok iyi ayarlamak gerekiyor lakin tankınızda omurgasız türleri var ise buna dikkat etmek gerekir aksi halde kayıplar yaşayalirsiniz. Önümüzdeki günlerde akvaryumda çay demi kullanımı ile ilgili bir makale yayınlayacağız.

     Bizi takip etmeye devam ediniz, sağlıklı akvaryumlar dileriz.

 2. Halit Yorulmaz diyor

  Endler Balıklarım akvaryumumda yavrulamıyor ve arada canlı kaybı yaşıyorum. Güzeller ama çok hassaslar neden ölüyorlar hemen besleyenler yardımcı olurlarsa sevinirim.

  1. admin diyor

   Halit Bey Endler balıkları biraz hassaslar, tankınızın ısısında sürekli değişim oluyor ise veya dışarıdan farklı bir yerden canlı aldıysanız bu durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Tankınıza bir miktar çay demi eklemek faydalı olacaktır ilerleyen günlerde sitede çaydemi faydaları ile ilgili makalemiz olacak takip ederseniz faydalanmış olursunuz. Mümkün emrtebe hobici arkadaşlardan alım yapın ve bir kere alıp ilave balık eklemeyin kalanlar ile yola devam edin. Su değişimlerini aksatmazsanız iyi olur hem canlının iskelet gelişimine faydası olur hemde tanktaki nitrat vb. yükü hafifletmiş olursunuz.

 3. Nazım Erdoğan diyor

  Endler balıkları lepis ile aynı tür balıklar mı? İki tür aynı yerde bakılabilir mi? Yavrularını yerler mi ve tül yavruluk gerekir mi? Yeni akvaryumumda bakmayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz?

  1. admin diyor

   Nazım Bey merhaba, Endler balıkları lepistes ile aynı tür değildir farklı türlerdir. İki balık aynı akvaryumda bakılabilir lakin hem lepistesin hem de Endler balığının kırması yani eşleşmesinden dolağan kırma yavrular meydana gelecektir. Eğer türlerin bozulmaması istenir hoş bir durum olmaz lakin ben iki türü ayn akvaryumda baktığımda çok farklı kırma yavrula meydana gelmişti. Her canlı doğuranda olduğu gibi kendi yavrularını yeme eyleminde bulunurlar. Bunun için mümkün mertebe aç bırakılmamalıdır. Tül yavruluk yerine biz akvaryumda.com olarak bol bitkili akvaryumda bakılmalarını tavsiye ediyoruz. Bu durumda hem daha mutlu olacaklar hem de akvaryumda yapay bir malzemeye gerek kalmayarak doğal ortamlarına yakın bir ortamda üremeleride daha hızlı olur.

 4. Gamze SERİN diyor

  Merhaba, siteniz sanırım yeni kurulumda ve yeni makalelerinizi başarılı buldum. Endler balıkları ile ilgili bir çok sitede araştırma yaptım nadir bir tür olduğundan bahsediliyor. İstanbulda ikamet etmeme rağmen bir çok akvaryumcuda rastlayamadım. Denk geldiğimde alıp bakmak istedim lakin çabuk kayıplar yaşayıp üretemedim, bir tavsiyeniz var mı bu yönde?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Merhaba, öncelikle sitemizi beğendiğinize sevindiğimizi belirtmek isterim. Sitemiz henüz gelişme aşamasında elimizden geldiğince faydalı ve detaylı tanıtım ve makaleleler yazmaya özen gösteriyoruz. Endler balıklarına hobiye başladığımdan buyana bakıyorum, yakınlarda olsaydınız size hediye edebilirdim. Dikkat etmeniz gereken en önemli husulardan birisi farklı türler ile bakmamak olmalı ve tanka suyu yumuşatıp mantara da iyi gelmesinden dolayı bir miktar çay demi eklerseniz tanka iyi olur. Ayrıca beslenmesinde kaliteli yemler kullanıp haftada bir öğün bitkisel yani ispanak, labada gibi haslanmış sebzeler ile vermeniz faydalı olur ve illaki bitkili akvaryum ortamında yetiştirirseniz yavru kaybı da az yaşarsınız.

   Sağlıklı hobiler dileriz.

 5. Ahmet Burak diyor

  Ben leopar lepistes beslerken arkadaşım endler hediye etmişti. O kadar güzel kırma erkekler çıktı ki görsellikleri çok şahane. Sırtı endler kuyrukları ise yelpaze gibi leopar lepistesin kuyuruğu gibi oldu. Bakacaklara tavsiyem su değelerini iyi korumalarıdır, hastalıklarını önlemek için su değişim sonrası akvaryuma çay demi ve meşe yaprağı atsınlar.

 6. Vahit diyor

  Endler balıkları bence lepistes balıklarından daha iyi, yapıları gereği çok fazla üremiyorlar ve lepisteslere göre daha dayanıklılar.

  Elinize sağlık faydalı bir tanıtım olmuş.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Vahit Bey uzun yıllardır bakıyorum, güzel balıklar gerçekten.

 7. mahmut akyol diyor

  Merhabalar,
  Ankarada yaşıyorum ve ikinci tankımda tek tür beslemek istiyordum ve bu makaleye denk gelince olanlar oldu:)
  nerede sağlıklı endler bulabilirim acaba?
  1e 4d oranı iyi midir?
  teşekkür ederim yazı için..

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Mahmut Bey merhabalar, Endler 1 erkek 4 dişi normal idealdir. Etrafınızda bulabilirseniz iyi olur hobiciden almak her zaman daha sağlıklı balıklar ve daha rahat alım demektir. Benim elimde var lakin kargo yapmıyorum, başkasından alacak olursanız canlı sevkiyatı bu aylarda riskli olur dikkat edin soğuktan etkilenebilirler.

   Forumumuzda da sorabilirsiniz isterseniz bulunduğunuz şehirde olan var ise yardımcı olurlar inşallah.

   forum.akvaryumda.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*