Endler – Acanthophacelus Wingei

Acanthophacelus wingei Endler 1

Endler Hakkında Genel Bilgiler:

Endler 1975 yılında Dr John Endler tarafından yeniden keşfedilmiş ve o dönemlerde akvaryum balık ticaretinin ilk örnekleri olmuştur. Her ne kadar lepistes balığına benzese de  ik türü birbirinden ayırt etmek için özellikle erkek olan endlerlerde kolaydır. Lepistesler ile eşleşirler ve ortaya farklı çaprazlamalar ile değişik tipte ve görünüşte yeni balıklar çıkabilir. Endlerin albino olan türleri oldukça göz alıcıdır, albino dişisi bile erkekler kadar ihtişamlı olabilir. Canlı doğuranların diğer türlerinden Plati ve Velifera ve de Kılıçkuyruk ile beslenmesi durumunda üremelerinde yavaşlama söz konusu olabilir. Yavruları oldukça küçük olduğu için belirtilen türlere ilave olarak Moli balığına yavruları kolayca yem olacağı için bol bitkili akvaryumlarda bakmak üremelerine yardımcı olacaktır. Endler petshoplarda yani akvaryumcularda nadir rastlanır lakin bazı hobicilerin akvaryumlarında yıllardır baktığı olmuştur ve rastlanabilir.

Sert ılık suları severler, akvaryumda hızlı yetiştirilmek ve üretilmek isteniyor ise suyunun sıcak olması hoşlarına gidecektir. Normal habitatlarında 18° – 29°derecede yaşadıkları gözlemlendiği için sürekli sıcak olan su ömürlerini azaltabilir, optimum sıcaklıkları 24° – 27° dir. Bu yüzden su sıcaklarını 23° – 26° derece arasında  tutmak onları daha mutlu edecektir. Bol bitkili akvaryumlarda beslenmesi rahat yavrulamalarına ve üremelerine destek olacaktır.

Sürekli olarak aktiftirler ve yorulmadan yüzerler, hareketlidirler. Hatta erkekleri neredeyse yem yerken görmek mümkün değildir desek abartmış olmayız. Erkeklerin dişiler ile eşleşme eğilimleri çok fazladır ve dişileri bu yüzden fazlasıyla rahatsız ederler. Ayrıca meraklıdırlar ve yosunları didiklerken görebilirsiniz, elinizi akvaryuma soktuğunuzda korkusuzca gelip didiklerler bunu su değişiminde akvaryumun içindeki sifona bile yaparlar. Tanktaki diğer sakinleri kolay kolay rahatsız etmezler. Yetişkin erkeklerin sırtlarındaki renkler daha da belirginleşince parlaklaşmaya başlar ve bazen renklerinde fosfor olduğundan şüphe duyarsınız.

Ağızları nispeten küçük olduğu için ağız yapılarına uygun yemleri seçmek beslenmelerine yardımcı olacaktır. Pul yemleri, kan kurdu, dondurulmuş ve kurutulmuş sebzeleri severek tüketeceklerdir. Işık ve harekete duyarlı oldukları için etraflarında fazlaca hareket edilmesi hoşlarına gitmez ve beslenme esnasında etraflarında fazla bulunmamak onlara rahat bir öğün sağlayacaktır. Zamanla beslenme saatini öğrendiklerinde sizin o zamanda akvaryumun başına gideceğinizi bilecek ve besleme yaptığınız köşeye gruplaşıp orada topluluk oluşturacaklardır. Bu ana yaklaşırken onların acıktığı anlarsınız çünkü size bir şeyler anlatırcasına kaynaşmaya başlayıp toplanacaklardır. Akvaryum aydınlatması kapandığında özellikle tam karanlık zamanlarda yani geceleri tankın tabanına inerek orada kum üstüne ve ya bir kaya üstüne veyahut bir bitki yaprağının üstüne konmuş gibi durarak uyurlar.

Erkeklerin renkleri yoğun ve koyu olur. Özellikle siyah, turuncu ve metalik mavi/yeşil renklere rastlanır. Kuyruklarında çift çatal şekil görünmesine rağmen normal doğadaki renkleri daha karışık ve farklı durumdadır. Besiciler zamanla kırmızı göğüslü, siyah çubuklu ve tavus kuşu gibi görünümlere çaprazlamayı başarmışlardır. Dişileri soluk gümüş veya soluk altın (albino türde) renginde olurlar farklı renklerini görmek pek mümkün değildir. Dişiler yetişkin boya geldiklerinde erkeklerin 2 katı kadar boya erişebilirler.

Latincedeki İsmi Acanthophacelus wingei
Coğrafik Kökeni Güney Amerika, Venezuela’da lepisteslerle aynı yerde bulunur.
Beslenme Biçimi Yem konusunda çok seçici değillerdir, pul yemi severek yerler. Haftada bir bitkisel (haşlanmış kabak, ıspanak, labada vb) beslemek sindirimlerini rahatlatacaktır.
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı Barışçıl
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Dişiler daha renksiz ve iri olur. Erkeklerde gonopod bulunur.
Üreme Lepisteslere nazaran daha az yavru yaparlar, ortalama 3. hafta bitiminde yavrularlar. Suyun ısısına göre bu süreç biraz gecikebilir. Yetişkin duruma geldiklerinde yaklaşık 20-25 yavru bırakırlar. Lepisler ile aynı yerde beslenmesi durumunda ortaya farklı şekilde yavrular çıkacaktır ve kırılım olacaktır. Lepistesler ile rahatlıkla üretilir, eş tutarlar.
Sıcaklık 23°C – 26°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 5 cm.
En Az Akvaryum Hacmi 40-50 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 6.0 – 8.5

 

Endler Balığı Hakkında Resimler:

 

 

Endler Balığı Hakkında Video:

Yoruma kapalı.