Glossostigma Elatinoides

Glossostigma Elatinoides için Genel Bilgiler: Glossostigma Elatinoides yada bilinen ismi ile Glosso Yeni Zellanda, Tazmanya ve Avusturalyadaki su yollarından gelmektedir. Her türlü bitkili akvaryum tasarımında tercih edilen bir bitki olmasına rağmen özellikle Japon doğal tasarım …

Glossostigma Elatinoides (1)

Glossostigma Elatinoides için Genel Bilgiler:

Glossostigma Elatinoides yada bilinen ismi ile Glosso Yeni Zellanda, Tazmanya ve Avusturalyadaki su yollarından gelmektedir. Her türlü bitkili akvaryum tasarımında tercih edilen bir bitki olmasına rağmen özellikle Japon doğal tasarım akvaryumları ile özdeşmiştir. Glosso akvaryumda ilk olarak Japon akvaryum tasarımcısı Takashi Amano tarafından 1980 li yılların başlarında kullanılmıştır. Amano bu bitkiyi İwagumi ve Nature Style tasarımlarında kullanmış ve dünyaya tanıtmıştır. O zamanlarda bu bitkiye alternatif olabilecek ondan daha küçük ve yoğun yapıda bir taban bitkisi bilinmiyordu. Sonraki iki yıl boyunca akvaristler bu bitkiyi yerel mağazalarda, listelerde ve internetteki forumlarda aradı. 2000 li yılların ortalarında Glosso artık yaygın hale geldi ve kolayca bulunup kullanılabilir oldu. Bundan sonra Doğal stil akvaryumlarda bir numaralı bitki halini aldı ve sonrasında Hollanda tarzı bitkili akvaryumlarda da kullanılmaya başlandı.

Glossostigma Elatinoides yüksek miktarda ışık ve karbondioksit verildiğinde bir kaç santim boyuyla hızla yayılan bir bitkidir. Uygun şartlarda kolay yetişen bir bitkidir. Yüksek ışıkta yatay olarak gelişmesine rağmen eğer ışık yetersizse dikey olarak gelişmeye başlayacaktır. Yüksek ışık, bol karbondioksit ve çok elzem olmasa da yumuşak suda bu bitki sandığınızdan çok daha hızlı yayılıp tabanı kaplayacaktır.  Bitkiyi en güzel görünümünde tutmak için iki haftada bir yapılan budamalar gereklidir.  Eğer budanmazsa yoğun yapıdaki bitkinin alt taraflarına ışık ulaşamaz ve altlarda çürümeler başlar.

Uygun şartlar altında bitki tabandan sürgünler vererek yayılır ve bir kaç bitkilik zincirler oluşturur. Ortamını sevdiğinde bitkinin her yeni sürgünü vermesi 1ila 2 hafta sürmektedir. Bir süre sonunda tabanda çok yoğun bir halı görüntüsü oluşturur.

Bitkinin Yeri Ön Plan – Taban Bitkisi
Yüksekliği 1-3 cm Civarı
Genişliği 1 cm Civarı
Işık İhtiyacı 1w/lt Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Yüksek ışık ve karbondioksit
Sıcaklık 15 – 26 °C / İdeal Sıcaklık: 23 °C
Ph toleransı 5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta

 

Glossostigma Elatinoides Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: