Hemianthus Callitrichoides ‘Cuba’

Hemianthus Callitrichoides 'Cuba' (1)

Hemianthus Callitrichoides ‘Cuba’ İçin Genel Bilgiler:

Her bitkili akvaryum sevdalısının hayali, aynı zamanda çoğu zaman hobicinin korkulu rüyası ama ne olursa olsun belki bir umut diye defalarca deneyip başarısız olduğumuz yine de vaz geçemediğimiz akvaryumun göz bebeği. Peki nedir bu Cuba?

Hemianthus Callitrichoides ya da bilinen adıyla HC Cuba adından da anlaşılacağı üzere Küba kökenli bir taban bitkisidir. Akvaryumdaki en küçük yapraklı bitki olma özelliği taşıyan Cuba biraz nazlı ama bir o kadar da güzel bir bitkidir. Havana’daki hızlı akan nehirlerin kıyılarında diğer bitkilerle birlikte karışık olarak bulunur. Bitki ilk olarak 2003 yılında Holger Windeløv tarafından Havana’nın 90 kilometre doğusunda koleksiyonlanmış sonrasında da 10 yıldan kısa bir süre içerisinde bitkili akvaryum hobisine damgasını vurmuştur. O zamandan beri de hobiciler tarafından en çok talep gören bitkilerden biri olmuştur. Küçük yaprakları, yoğun yapısı ve yavaş gelişmesi nedeni ile tasarımda daha az uğraştırarak mükemmel görüntüler alınabilen özel bir bitkidir.

Aslında çok yüksek ışık isteyen bir bitki olarak bilinen cuba sanılanın aksine uygun şartlarda orta seviye ışığa da adapte olabilmektedir. Hobiciler tarafından tecrübe edildiği üzere çok yüksek wattlı aydınlatma yerine uygun sıcaklıkta litre başına 0,48 – 0,50 w bir aydınlatma yeterlidir. Kaliteli bir form ve gelişim için bolca çözünmüş karbondioksit ve suda yeterli besin gerekmektedir. Yetiştiricilere göre cuba tabandan çok besin alabilen bir bitki değildir o yüzden tabanın Cuba’nın tutunup yayılabileceği kadar küçük ve ağır taneli olması gerekmektedir. Ayrıca NPK ve makro element gübresinin yanında özellikle demir bu bitkinin gelişiminde önemli olan bir elementtir.

Ayrıca satın alınan Cubaların çoğu emers olarak geldiği için akvaryuma dikildikten sonra bir aylık kök geliştirme ve adaptasyon süreci vardır. Bu süreden sonra bitki yeniden doğmuş gibi açılıp yayılmaya başlar.

Uygun şartlarda bitki tabandan sürgünler vererek birbirine bağlı halde tabanı kaplar yatay olarak. Emers formu görünüm olarak submers ile hemen hemen aynıdır, sadece emers formunda bitki küçük çiçekler açar.

Bitkinin Yeri Ön Plan / Taban Bitkisi
Yüksekliği 2-3 cm Civarı
Genişliği 1 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 0,10w/lt Orta – Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Uygun sıcaklık, yüksek aydınlatma, co2 ve gübreleme
Sıcaklık 18 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta

 

Hemianthus Callitrichoides ‘Cuba’ Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

Yoruma kapalı.