Heteranthera Zosterifolia – Stargrass

Heteranthera Zosterifolia – Stargrass için Genel Bilgiler: Bitkinin genel yapısı gereği geniş bir alana yayılmasından dolayı bitkili akvaryum sahipleri bitkiyi köşelere dolgun bir görünüm sağlamak amacıyla kullanırlar. Bitki yetiştirilmesi kolaydır ama zaman zaman bir o kadar …

Heteranthera Zosterifolia - Stargrass

Heteranthera Zosterifolia – Stargrass için Genel Bilgiler:

Bitkinin genel yapısı gereği geniş bir alana yayılmasından dolayı bitkili akvaryum sahipleri bitkiyi köşelere dolgun bir görünüm sağlamak amacıyla kullanırlar. Bitki yetiştirilmesi kolaydır ama zaman zaman bir o kadar güçleşebilir. İlk dikim sonrası eski yapraklarında ve gövdesindeki kararmadan dolayı hobicileri tedirgin edebilir. Bunun sebebi adaptasyon sürecinde olmasıdır. Bu süreç eğer fazla uzar ise bitkiyi kaybetmeye kadar gidebilir, sürenin uzamasında sıkıntıyı demir ve makro gübre eksikliği ile ışıksız kalmasında aramakta fayda vardır. Bitkinin en önemli geresinimi ışıktır. Yeterli ışık düzeyinin sağlanması durumunda çok güzel yızdızı andıran bir gövdeye sahip olur. Bitkiyi emers olarakta yetiştirebilirsiniz. Emers ortamda yaprakları daha kısa ve uçları su içindeki kadar keskin svir olmaz ovalleşir. Bulunduğu ortamı beğendiğinde su üstüne erişince mavi tonda çiçekler açar.

Genellikle orta ve arka planda kullanılan bitki grup halde dikildiğinde göz doldurucu bir görünüm oluşturur. Düşük ışık sağlanması durumunda yandan vereceği sürgünleri azaltarak ışığa ulaşma eyleminden dolayı yukarı doğru zayıf gövde yapısı ile uzar. Yüksek ışık ve co2 verilir ise bitki sık yan sürgünler atarak bir anda bulunduğu çevreyi ortalama 30cm civarına kadar kaplar bu yüzden etrafını ya açık bırakmak gerekir yada yakınlarına ışığı fazla sevmeyen anubias, crypto brown gibi bitkiler dikilmelidir.

Gövdesi narin ve yumuşak yapraklara sahiptir. Yetiştirilmesinde co2 illaki şart değildir düşük destekli bitkili akvaryumlarda da yetiştirilebilir. Güzel ve dekoratif görünümünden dolayı yarışma akvaryumlarında sık rastlanan bir türdür. Bitki macro besinler oldukça obur bir şekilde tüketir. Bu yüzden nitrat fosfat ve potasyum dozlamalarına dikkat etmek gerekir. Demir eksikliğinde bitkide yarpak kenarlarında beyazlama ve kararmalar meydana getirir.

Bitkinin Yeri Orta ve Arka Plan
Yüksekliği 50-60 cm Civarı
Genişliği 10-30 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Işık gereksinimi fazladır. Gölgede kalmaması gerekir, zengin taban ile gelişimi daha güzel olur, macro gübre ve demir takviyesi ister.
Sıcaklık 20 – 26 °C
Ph toleransı 5,5 – 8,0
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

 

Heteranthera Zosterifolia – Stargrass Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: