Hygrophila Corymbosa – Limon

Hygrophila Corymbosa – Limoniçin Genel Bilgiler: Gerçek adı Hygrophila Corymbosa Scripta olan bu bitki ülkemizde daha çok Limon olarak bilinse de dünyada genel olarak “Geniş yapraklı tapınak bitkisi (broad-leaf temple plant) ve Dev Hygro (Giant …

Hygrophila Corymbosa - Limon (13)

Hygrophila Corymbosa – Limoniçin Genel Bilgiler:

Gerçek adı Hygrophila Corymbosa Scripta olan bu bitki ülkemizde daha çok Limon olarak bilinse de dünyada genel olarak “Geniş yapraklı tapınak bitkisi (broad-leaf temple plant) ve Dev Hygro (Giant Hygro) olarak bilinir. Ülkemizde uzun süredir rahatlıkla bulunabilen, Asya kökenli bir bitkidir. Oldukça geniş yaprakları ve heybetli görüntü ile büyük ebatlı akvaryumlarda beslenmesi önerilir. Hızlı gelişen bir bitki olduğu için üstü açık akvaryumlarda arka planda kullanılabilir.

Çok hızlı gelişmesi küçük tanklarda tasarımın çok kolay bozulabilmesinden dolayı dezavantajdır. Küçük gruplar halinde dikilmesi daha güzel bir görüntü elde edilmesini sağlar. Ancak sık dikildiğinde alt yapraklara giden ışık engelleneceğinden çok sık da dikilmemelidir. Çok hızlı geliştiği için sudaki nitratı çok miktarda kullanır. Bunun yanında iyi bir gelişim için iyi aydınlatılmış bir akvaryum ve co2 açısından zengin bir su tercih eder. Amonyağı ve nitratı çok hızlı tükettiği için yosunla mücadele açısından çok faydalıdır. Hemen hemen her türlü su şartlarında geliştiği için yeni başlayanlar için de kolaylıkla kullanılabilen bir bitkidir.

Budanmaz ise hızla uzayıp sudan çıkma eğilimindedir. Suyun dışında bitkinin emers formunda yaprakları daha kalın ve koyu renklidir. Aynı zamanda suyun dışında koyu mavi – mor çiçekler açar. Doğada üremesini bu çiçekler sayesinde sağlamasına rağmen akvaryumda bitkinin gövdesinden bir kaç santimlik parçalar keserek çoğaltılması sağlanabilir. Dikkat edilmesi gereken şey her parçada bitkinin hayatını devam ettirebilmesi için 3-4 adet yaprak bulunmasıdır.

Bitkinin Yeri Arka Plan
Yüksekliği 25-60 cm Civarı
Genişliği 15 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,30w/lt – 0,60w/lt Düşük/Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Hızlı gelişebilmek için nitrat açısından zengin su.
Sıcaklık 20 – 30 °C
Ph toleransı 5,5 – 8
Su Sertlik Toleransı Çok Yumuşak – Sert

 

Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: