Java Moss – Taxiphyllum Barbieri

Java Moss - Taxiphyllum barbieri (1)

 

Java Moss – Taxiphyllum Barbieri için Genel Bilgiler:

Bitkili akvaryum hobisine ilk adımda sıkça önerilen ve ülkemizde hemen her yerde rahatça bulunabilen en yaygın moss(yosun) türü olan Java Moss aslında Güney doğu Asya kökenli bir mosstur. Endonezya, Japonya, Filipinler, Malezya gibi birçok ülkede doğal olarak bulunur. Görünüş olarak koyu yeşil renkli milimetrik dallara sahip bir kaç santimlik gövdelerin birbirinin içinde karışık halde topaklanmasından ibarettir. Doğada akıntılı nehirlerde kayalara dallara veya su içinde bulabildiği her yere tutunan öbekler halinde bulunur. Akvaryumda da kök veya kayaları kapladığında elde edilen görüntüsü için sıkça kullanılır. Moss duvarı denilen arka planlar için, çeşitli nesnelerin üstünü tamamen kaplatmak için, ya da çok doğru olmasa da taban kaplamak için kullanılır. Bununla birlikte içinde bulunan gözle görülemeyecek kadar küçük yosunlar ve canlılar sayesinde daha yeni doğmuş, artemia bile yiyemeyecek büyüklükteki yavruların beslenmesinde çok önemli bir kaynaktır.

Bu akvaryum bitkisi bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Kuvvetli ışık, düzenli gübreleme ve karbondioksit olmadan da hayatını devam ettirebilir. Tabii ki uygun miktarda düzenli besin ve co2 verilen ortamlarda her bitki gibi gelişiminde farklar görülecektir. Yine de sudaki besini çok az kullanır, bu kadar az besin kullanan bir bitkinin gelişimi de bir hayli yavaş olacaktır tabii ki. Bir miktar mossun hacminin 3-4 katına ulaşması bir kaç haftada olacak iş değildir, bakım şartlarına göre sarılan cismi kaplaması aylar alabilmektedir.

Sarılmak istenilen cisme öbek halde açarak ve yayarak koyup bir kaç yerinden misina veya iplik ile çok sıkı olmadan bağlayarak uygulanabilir. Bir kaç haftada sarıldığı malzemeyi görülmeyecek şekilde kapatacaktır. Mossu yaymadan sıkıştırılmış olarak sararsak yayılma hızı düşecektir. Ayrıca bitkinin sarıldığı malzemeyi çok sıkı düğümlersek o kısımlarda çürüme yaşanacaktır.

Bu kadar az besin tüketen bir bitkinin en büyük sorunu başka hızlı gelişen bitkilerin bulunmadığı bir ortamda gereğinden fazla besin ve ışıklandırma yapılırsa zamanla etrafını kaplayan yosunlardır. Zamanla bu yosunlar bitkinin çürümesine yol açar. Aynı zamanda içinde çok fazla madde biriktiren bir bitkidir. Suyun içinde hareket ettirince suyunuzu bulandıracak kadar madde bırakabilir suya. Bunlar dışında genel olarak sorunsuz bir bitkidir. Akvaryumda uzayan bitkileri budayıp ya da yayılan gruptan öbekler halinde ayırıp farkı yerlere sararak çoğalmasını sağlayabilirsiniz. Ya da siz bir şey yapmadan da onlar bulundukları öbeği zamanla yavaş ama emin adımlarla açık yeşil sürgünler vererek büyüteceklerdir.

Bitkinin Yeri Genellikle Kaya ve kütük üzerine dekor olarak sarılır.
Yüksekliği Her dal yaklaşık 5 cm
Genişliği 2-5 cm civarı
Işık İhtiyacı 0,25w/lt –Düşük Seviye
Özel Gereksinimleri Yok
Sıcaklık 18 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5 – 9
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Sert

 

Java Moss – Taxiphyllum Barbieri Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

Yoruma kapalı.