Lobelia Cardinalis

Lobelia Cardinalis için Genel Bilgiler: Lobelia Cardinalis, Kuzey Amerika kökenli sevilen bir sucul bitkidir. Kuzey Amrika ve Orta Amerika’da dere ve nehirler boyunca bulunabilir. Bitki ilk olarak koyu mor yapraklarından dolayı bazi botanikçilerinin ilgisini çekti …

Lobelia Cardinalis (10)

Lobelia Cardinalis için Genel Bilgiler:

Lobelia Cardinalis, Kuzey Amerika kökenli sevilen bir sucul bitkidir. Kuzey Amrika ve Orta Amerika’da dere ve nehirler boyunca bulunabilir. Bitki ilk olarak koyu mor yapraklarından dolayı bazi botanikçilerinin ilgisini çekti ve emers olarak yetiştirilmeye başlandı. Sonrasında bu akvaristler tarafından bitkinin submers formunun da eşsiz güzellikte olduğu ve su altı tasarımlarında yoğun çalı görünümü vermek için kullanılabileceği keşfedildi. Başlangıçta Hollanda stili akvaryumlarda popülerlik kazansa da sonrasında diğer tasarımlara da yayıldı.

Lobelia Cardinalis’in tanımlanmış iki formu vardır. Birincisi 25 cm uzunluğa erişebilen Amerikada Florida Aquatic Nursery tarafından ıslah edilmiş formu, ikincisi Singapur’da ıslah edilmiş 8 santimlik cüce formu. Genelde üreticiler bu bitkiyi emers yetiştirdikleri için bitkinin üst kısmı ve yaprak altları mor renklidir. Ancak suya girdiği zaman bitki submers formuna döner, bu sırada yaprakların çoğu bozulur ve yuvarlak yeşil yapraklar çıkmaya başlar.  Düşük ışık seviyelerinde de hayatta kalabilmesine rağmen optimal formuna ulaşabilmek için yüksek bir aydınlatma ve orta derecede karbondioksite ihtiyaç duyar. Bitkiyi üstten ya da dallarından budayarak çoğalması sağlanabilir. Budama için minimal boy 8 cm dir.
Bitkinin Yeri Orta Plan
Yüksekliği 10-30 cm Civarı
Genişliği 5-10 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,80w/lt – 1,00w/lt Orta – Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Uygun sıcaklık değerinde yüksek aydınlatma (5000-7000K)
Sıcaklık 20 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 25 °C
Ph toleransı 6 – 8
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta

 

Lobelia Cardinalis Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: