Ludwigia Glandulosa

Ludwigia Glandulosa için Genel Bilgiler: Ludwigia ailesine mensup Kuzey Amerika kökenli bir bitki olan Ludwigia Glandulosa kısmen zor bir bitkidir. Kısmen ya da tamamen su altında yaşar. Tamamıyla su altında bulunduğu formunda maça şeklindeki yaprakları …

ludwigia_glandulosa (2)

Ludwigia Glandulosa için Genel Bilgiler:

Ludwigia ailesine mensup Kuzey Amerika kökenli bir bitki olan Ludwigia Glandulosa kısmen zor bir bitkidir. Kısmen ya da tamamen su altında yaşar. Tamamıyla su altında bulunduğu formunda maça şeklindeki yaprakları koyu yeşil ve kızıl-kahve bir renktedir. En üstteki yapraklar zeytin yeşiliyken aşağı doğru indikçe kızıl-kahve tonlarını alır. Büyük akvaryumlar için güzel bir orta plan bitkisiyken daha küçük akvaryum peyzajı için arka plan bitkisi olarak kullanılabilir.

Bakımı zor olarak değerlendirilen bu bitki 0,8w dan 1,2w’a kadar oldukça yüksek bir aydınlatmaya ihtiyaç duymaktadır. Yüksek ışık olmazsa yaprakları yeşile dönüp kısa zaman içinde dökülmeye başlar. Hatta aydınlatma kuvvetli olsa bile aşağıda kalan yapraklar hala bu konuda hassastır. Bu bitkinin canlılığı tamamen aldığı ışık miktarına bağlıdır. Yüksek ışık isteyen bir bitki olması onun düzenli demir ve iz element ihtiyacını da doğurur. Bu ihtiyaçlardan sonra çok da zor bitki değildir aslında. Bu makro besinler yeterli miktarda sağlandıktan sonra bitki nitrat ve fosfat konusunda çok da seçici değildir. Bitkinin 5-25 ppm nitrat ve 0,5-3 ppm fosfat değerleri ile gayet sağlıklı gelişebileceği kanıtlanmıştır. Diğer ludwigia türleri gibi renginin kırmızı kalması için düşük nitrat seviyelerine ihtiyaç yoktur.

Doğada üreme bitki tamamen olgunluğa ulaştığında sıcak sezonda gerçekleşir. Bu zamanda bitki suyun üstünde küçük sarı çiçekler geliştirir. Kısa bir süre sonra tohumlar saçılıp tabana iner ve yeni bitkiler filizlenmeye başlar. Ancak akvaryum ortamında bitkinin dallarından yada direk ortasından kesilerek direk kuma ekimi ile çoğaltma sağlanabilir. Uygun ortamda yeni dikilen parçalar kısa sürede adapte olarak gelişmeye başlar.

Bitkinin Yeri Arka Plan – Orta Plan
Yüksekliği 25-50 cm Civarı
Genişliği Her dal 3-4 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,80w/lt – 1,20w/lt Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Yüksek ışık, makro besinler ve demir
Sıcaklık 18 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 6,5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Çok Yumuşak

 

Ludwigia Glandulosa Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: