Oval Gül – Ludwigia Ovalis

Oval Gül - Ludwigia Ovalis 7

Oval Gül – Ludwigia Ovalis için Genel Bilgiler:

Ludwigia Repens ailesinin gözde bitkilerinden biri olan Oval yapraklarından dolayı Oval Gül olarakta bilinir. Gelişim hızı oldukça hızlı olan ve bakımı kolay bir türdür. Işık alma durumuna göre yaprakları renk değiştirir. Genellikle low-tech tanklarda orta ve arka plan bitkisi olarak kullanılır. Yüksek destelik tanklarda çok hızlı gelişmesinden dolayı fazla tercih edilmez, eğer edilirse zaten sık sık budamak ve müdahale etmek gerekir. Bitki su üstüne varmaya başlayınca ana kök ortalama 15cm civarı bir yükseklikten budanır ve budanan üst kısım yeniden dikilerek çoğaltılmış olur. Kesilen ana gövde üzerindeki yaprakların olduğu boğumlardan yeni sürgünler atarak gelişmeye devam eder. Bitkili akvaryum kurmak isteyen düşük destekli akvaryum sahiplerinin genel tercihleri arasındadır. Kızaran yaprakları sayesinde tankta hoş bir gürüntü sağlar.

Bitki emers olarakta yetiştirilebilir. Bitki normal düzende submers olarak yetiştirilirken su üstüne eriştiğinde sudan dışarı çıkarak gelişimini devam ettirir ve su içerisindeki gövde yapısından daha kalın bir gövdesi olur.

Bitkinin Yeri Orta ve Arka Plan
Yüksekliği 40 – 60 cm Civarı
Genişliği 5-10 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Nitrat fosfat ve potasyum gübrelemesi ister ayrıca mikro element ve demir gübrelemesi formunu yüksek tutmasını sağlar. Düşük destekli tanklarda potasyum ve köklere misket gübre ile takviye yapıldığında daha iri gövdeye sahip olur.
Sıcaklık 18 – 28 °C
Ph toleransı 6 – 7
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

 

Oval Gül – Ludwigia Ovalis Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

 

Yoruma kapalı.