Rotala Rotundifolia

Rotala Rotundifolia.

Rotala Rotundifolia için Genel Bilgiler:

Bitkinin ilk rastlandığı bölge Güneydoğu Asya ‘dır. Güneydoğu Asya ‘da bulunan ıslak pirinç tarlalarının topraklı bölgelerinde bir ot gibi yetiştiğinde rastlanmış ve daha sonra bitki ABD ‘ne sevk edilen pirinç tohumlarıyla kendi tohumlarının da bu sevkiyatlarla Güneydoğu ABD ‘ne ulaşmasıyla tanınmış ve yaygınlaşmıştır.

Bitkinin yetiştirilmesinde orta seviye ışık kullanılması durumunda gerçek renkleri görülemeyebilir, bu yüzden yüksek ışık altında yetiştirilmesi tavsiye edilir. Genellikle arka planda kullanılır lakin düzenli ve güzel bir budama ile orta plan bitkisi olarak da kullanılabilir. Zorluk derecesi fazla yüksek değildir low-tech yani düşük destekli akvaryumlarda da bakılabilir.  Bitkili akvaryum sahipleri peyzajlarında genellikle bu bitkiye yer verirler budama sonrasında ana gövde üzerinden yeni sürgünler vererek daha sık bir görünüm elde edilir.

Büyümesi için Co2 şart değildir lakin Co2 ile beraber ışıklandırması da iyi sağlanırsa büyüme hızı ciddi şekilde hızlanır. Düşük ışık altında gelişimi oldukça yavaşlar ve yaprak aralıkları genişleyerek kırmızı formunu yakalayamaz daha açık kırmızı veya yeşile yakın bir renk alır. Tabandan iyi besin alması güçlü ışık ile birlikte gelişimini kuvvetlendirir. Düzenli olarak nitrat, fosfat, demir ve mikro besin takviyesi gerekse de low-tech tanklarda da sağlam taban ile rahatlıkla bakılabilir. Nitrat seviyesi 5 ppm, Fosfat seviyesi ise 2 ppm civarında tutulması durumunda gövde yapısı daha kuvvetli olacaktır.

Bitki emers olarak da yetiştirilebilir, bu durumda eflatun çiçekler açıp tohum verebilir. Emers ortamda yaprakları daha yuvarlak bir hal alır.

Bitkinin Yeri Orta ve Arka Plan
Yüksekliği 40 cm Civarı
Genişliği 5-8 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,75w/lt – 1,0w/lt Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Demir, tabandan besin.
Sıcaklık 21 – 28 °C
Ph toleransı 5,5 – 7
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

 

Rotala Rotundifolia Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

 

 

 

 

Yoruma kapalı.