Blyxa Japonica

Blyxa Japonica için Genel Bilgiler: Birçok akvaryum tasarımcısının popüler bitkilerinden birisi olan Blyxa Japonica, Blyxa Auberti ile benzer görünümlere sahiptir. Aralarındaki en büyük farklardan birisi yükseklikleridir. Auberti’ye göre biraz daha kısa olan Japonica, Asya bölgesine …

Blyxa Japonica 4

Blyxa Japonica için Genel Bilgiler:

Birçok akvaryum tasarımcısının popüler bitkilerinden birisi olan Blyxa Japonica, Blyxa Auberti ile benzer görünümlere sahiptir. Aralarındaki en büyük farklardan birisi yükseklikleridir. Auberti’ye göre biraz daha kısa olan Japonica, Asya bölgesine ait bir akvaryum bitkisidir. 22 ve 28 derece sıcaklıkta yetişebilen bu bitki orta ve üst seviye ışıklandırma ile çok güzel bir şekilde yetiştirilebilir.

Su sertliğinin oldukça önem arz ettiği bu bitki için gereken Ph değeri ise 5 ile 7 arasıdır. Yan yana birçok sürgün veren Blyxa Japonica beyaz çiçekleri ile ünlüdür. Tropikal Doğu Asyanın durgun sularında sığ bölgelerdeki demir yönünden zengin bataklıklarda rastlanır. Hatta pirinç tarlalarında bile bitkiye rastlandığı olmuştur. Bitkinin temel şartları yerine getirildiğinde yetiştirilmesi çok zor bir tür değildir.

Eğer bitki çok sağlıklı ve hızlı yetiştirmek isteniliyorsa yosun yönünden riskli olmasına rağmen litre başına 2w gibi bir aydınlatma sağlanması ve nitrat + fosfat + potasyum gübrelemeleri düzenli sağlanıp yeteri oranda co2 verilmesi işimizi kolaylaştıracaktır. Bahsedildiği şekilde şartları iyi sağlanırsa yüksek ışık altında yaprakları kızıllaşacak altın rengi yapraklara bürünecek ve daha kompakt bir büyüme sergileyecektir. Tanktaki fosfat düzeyi yaklaşık 2 ppm seviyelerinde tutulması durumunda yaprakları arasından ince uzun saplar üzerinde beyaz çiçekler açacaktır. Genellikle ön plan bitkisi olarak kullanılır ve Glossotigma bitkisiyle çok güzel bir ikili olabilirler.

Bitkinin Yeri
Orta Plan
Yüksekliği 7 cm – 15 cm Civarı
Genişliği
5 cm – 10 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,60w/lt – Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Mikro elementler
Sıcaklık 22 – 28 ° C
Ph toleransı 5 – 7
Su Sertlik Toleransı
Orta Sert – Yumuşak

 

Blyxa Japonica Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

 

 

 

Blyxa Japonica Hakkında Video: