Crinum Natans

Crinum Natans İçin Genel Bilgiler: Akvaryum bitkileri arasında bir soğanlı bitki olan Crinum Natans‘ın bakımı diğerleri ile kıyaslandığında oldukça kolaydır. Bu bitkinin genel özelliklerine baktığınızda bir arka plan bitkisi olduğunu görürsünüz. Bitkinin yapraklarına baktığımız zaman …

Crinum Natans İçin Genel Bilgiler:

Akvaryum bitkileri arasında bir soğanlı bitki olan Crinum Natans‘ın bakımı diğerleri ile kıyaslandığında oldukça kolaydır. Bu bitkinin genel özelliklerine baktığınızda bir arka plan bitkisi olduğunu görürsünüz. Bitkinin yapraklarına baktığımız zaman ise yaprak rengi koyu yeşildir. Çok fazla bir bakıma ihtiyacı yoktur sizi hiç yormaz. Bitkiyi çoğaltmak da tıpkı bakımı gibi oldukça kolay bir şekildedir. Crinum natansı çoğaltmak için köklerinin verdiği soğancıklar başka yere dikilebilir. Fakat bu işlemi gerçekleştirirken çok dikkat etmemiz gereken bir nokta vardır. Bitkiyi dikerken soğanın tamamı değil 2/3 lük bir kısmı kuma gömülmelidir. Bitkinin büyüme şekli incelendiğinde devamlı su yüzeyine doğru büyümekte olduğu gözlemlenmektedir ve büyüyüp su üstüne vardığı zaman çiçek açmaktadır.

Zamanla bitkinin çiçek açması yüzeye doğru gerçekleşir. Çok geniş ph ve sıcaklık aralığına sahiptir. Bu neden ile Crinum Natans tuzlu ve sert sularda bile yaşaması mümkündür. Bitki ile beslenen balıklar bile bu bitkiyi yiyemezler. Otçul balıklar tarafından yenmez.

Bitkinin Yeri  Arka Plan
Yüksekliği  100 cm Civarı
Genişliği  20-30 cm Civarı
Işık İhtiyacı  Düşük – Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri  Co2 gerektirir
Sıcaklık 20 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 6 – 8
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta – Sert

 

Crinum Natans Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: