Cüce Gurami – Colisa Lalia

Cüce Gurami - Colisa Lalia (8)

Cüce Gurami – Colisa Lalia Hakkında Genel Bilgiler:

Cüce Gurami – Colisa lalia akvaryum balıkları arasında Belantirdae ailesinden bir balık türüdür. Hindistan ülkesinde yaşaması ve üremeleri sağlanan bu cüce gurami balıkları akvaryumları renklendirmek için kullanılan başlıca balık türlerindendir.  Eğer bir akvaryumunuz varsa mutlaka cüce gurami beslemelisiniz.  Böylece akvaryumunuz daha hoş bir görünüme sahip olacaktır.

Beslenme alışkanlıkları türü hem etçil hem otçuldurlar. Yem açısından besleyenlere problem yaşatacak türden bir balık değildir. Kırmızı solucan ve su pirelerinide severek yiyebilir. Karnında bulunan yüzgeçler sayesinde yemeklerinin yerini tespit edebilirler.

Hem etçil hem otçul türden beslenen balıklarımızı en çok bitkisel yemlerle yemlemeliyiz. Bunun sebebi proteinli besinlerden aşırı derecede verecek olursak balığımız için hastalığa davetiye çıkarmış olacağız. Proteinli yemler haftada sadece bir veya iki kez verilebilir. Böylelikle bu değerler dengede tutulmuş olur.

Cüce guramilerin üremesini istiyorsak akvaryumumuzu yeterince bitkilendirmeliyiz, su yüzeyine köpükten yuva yaparak yumurtalarını bırakırlar ver ürerler. Cüce guramiler akvaryumun üst seviyelerinde yüzmekten hoşlanırlar.  Erkek cüce guramiler mavi ve kırmızı renklere sahiptirler bu sebeple cinsiyet ayrımları kolaylıkla yapılabilir.

Latincedeki İsmi Colisa lalia
Coğrafik Kökeni Hindistan
Beslenme Biçimi Hem Etçil Hem Otçuldurlar.
Davranış Biçimi Sakin ve Barışçıldırlar.
Kendi Türlerine Davranışı Sakin ve Barışçıldırlar.
Yüzme Seviyesi Orta ve üst seviye.
Cinsiyet Ayrımı Erkekler kırmızı ve mavi renkli ayrıca dişilere göre çok daha renklidir.
Üreme Baloncuk yuva yani su yüzeyine köpükten yuva  yöntemiyle yumurtlar.
Sıcaklık 22 – 28 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy 6-7 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 60 – 70 Litre
Su Sertliği Orta Sert
Ph 6,5 -7,5

 

Cüce Gurami – Colisa Lalia Hakkında Resimler:

 

Yoruma kapalı.