Sarı Prenses Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Akvaryumların vazgeçilmez balıklarından olan Sarı Prensesler, hem renkleri hem de zor koşullar karşısındaki dayanıklı yapısı sayesinde bakan kişileri memnun etmektedir. Tamamen barışçıl olmadıkları ve nispeten bazı balıklara göre büyük oldukları için sarı prenses hangi balıklarla yaşar …

sarı-prenses-hangi-baliklarla-yasar

Akvaryumların vazgeçilmez balıklarından olan Sarı Prensesler, hem renkleri hem de zor koşullar karşısındaki dayanıklı yapısı sayesinde bakan kişileri memnun etmektedir. Tamamen barışçıl olmadıkları ve nispeten bazı balıklara göre büyük oldukları için sarı prenses hangi balıklarla yaşar akvaryumseverler tarafından sıklıkla sorulur.

Afrika kıtasında bulunan Malawi Gölü, Sarı Prenseslerin ana vatanıdır. Kayalık içindeki mağaraları hem üremek için hem de sığınak olarak kullanırlar. Sarı Prenses hareketli bir balık olduğu için akvaryum karşısına geçip izlemek son derece keyiflidir.

Bu yazımızda Sarı Prenses balığı hakkında bilgiler verip, Sarı Prenses hangi balıklarla yaşar sorusunu yanıtlayacağız. Gelin hep birlikte Sarı Prensesi yakından tanıyalım.

Sarı Prenses Hakkında Genel Bilgiler

Bilimsel Adı: Labidochromis caeruleus

Sıcaklık: 24 – 28 derece

Barışçıllık: Kendi türüne karşı orta derecede agresiftir.

Önerilen minimum akvaryum boyutu: 120 litre akvaryumda bakılması önerilmektedir.

Seviye: Orta seviye için uygun bir balıktır.

Sarı Prenses Hangi Balıklarla Uyumlu Yaşar?

Sarı Prenses balıkları çiklit türleriyle çok iyi anlaşırlar ve birlikte yaşayabilirler. Bunun dışında anlaşıp yaşayabileceği balıklar da vardır, gelin birlikte bakalım.

Ahli Balığı

Ahli balığı da Sarı Prensesler gibi Malawi kıyılarından gelmiştir. Yarı kayalık yarı kumluk alanları severler. Orta derecede agresif bir balıktır. 

Akvaryum içinde biraz kovalamaca yaşansa da tatsızlık çıkmaz. Erkekleri 20 santimetreye kadar ulaşır ve kolay bakımları sayesinde sıklıkla tercih edilirler. Sarı Prensesin yanına koyabileceğiniz nadir balıklardan biridir.

Cüce Vatoz Balığı

Hemen hemen bütün akvaryumlarda karşımıza çıkan Cüce Vatoz barışçıl olmasıyla bilinen balıklardandır. Akvaryumdaki kayalara ve camlara yapışıp buralardaki yosunları yerler. Kendi halinde dolaşmayı sevdiği için Sarı Prensesle uyumlu bir biçimde yaşayabilirler. 

Gündüzleri saklanıp geceleri dolaşırlar, Sarı Prensesler gibi kayalıkları sevdiğinden akvaryumunuzda yabancılık çekmeden yaşayabilirler.

Zimbabwe Rock Balığı

Anavatanları tıplı Sarı Prensesler gibi Malawi kıyılarıdır. Tıpkı onlar gibi kayalıklı ve kumlu akvaryumları severler. Etçil balıklardır, farklı bir yem tercihinde bulunmanıza gerek olmaz. 

Orta derecede agresiflerdir. Sarı Prenseslerle benzerlik gösterdikleri için anlaşabilirler. Eğer Sarı Prenses balığının yanına Ahli koyarsanız bu balığı koymamanız gerekir. Sarı Prensesle anlaşsa da Ahli ile çiftleşmek ister ve erkekleri kavga edebilir.

İmparator Balığı

Çiklit familyasından olan İmparator balığı barışçıl yapısı nedeniyle karma akvaryumlarda sıklıkla tercih edilen bir balıktır. Bölgecidir, bölgesini belirlemek ister. Akvaryum boyutunuzu büyüterek bu sorunun üstesinden gelmeniz mümkün. 

Saydığımız diğer balıklar gibi İmparator balıkları da akvaryumda saklanacak mağaraların kayaların olmasını isterler. Etçil beslenmeyi severler ve bitki yemezler. Benzer yapıları nedeniyle Sarı Prenseslerle uyum içinde yaşayabilirler.

Iceman Balığı

Diğer saydığımız balıkların aksine otçul bir balık olan Iceman, orta derece agresif bir balıktır. Akvaryumun üst bölgelerinde yüzmeyi severler ve 13 santimetreye kadar büyüyebilirler. 

Sarı Prenseslerle aynı bölgelerde yüzmedikleri için kavga etmezler ve uyum içerisinde yaşayabilirler. Hareketli ve sempatik halleri nedeniyle akvaryumların vazgeçilmez balıklarından biridir.

Ocellatus Balığı

Sarı Prenses balığıyla uyumlu yaşayabilecek balıklardan biri de Ocellatus Balığıdır. Doğal yaşamlarındayken boş salyangoz kabuklarının içerisinde dipte yaşamayı severler. 

6 santimetreye kadar büyüyebilirler. Akvaryuma alışmaları için bir süre geçmesi gerekir, bölgeci olsalar da bunun için nadiren kavga ederler. Bu nedenle Sarı Prenseslerle aynı akvaryumda bakılabilirler.


ÖNEMLİ: Sarı Prenses balıkları tamamen barışçıl balıklar arasında sayılamaz. Bu sebeple yukarıda saydığımız balıklarla genellikle aynı akvaryumlarda yaşayabilecek olsa da her balık farklı davranabilir. 

Özellikle akvaryumunuza yeni balık eklediğiniz ilk günlerde durumu yakından izlemenizi tavsiye ederiz.


Sarı Prenses Bakımı ve Üreme Süreci Hakkında Temel Noktalar

  • Sarı Prensesler genellikle suyun orta ve dip kısımlarında dolaşırlar.
  • En uzun 13 santimetreye kadar erişebilirler.
  • Sağlıklı bakıldıklarında 7 yıl kadar yaşayabilirler.
  • Dişiler üremeye hazır olduklarında akvaryumdaki balıklardan ayrılıp akvaryumun ayrı bir bölümüne giderler. Baskın erkek hissedince yanına gelir ve çiftleşirler.
  • Hızlı ürerler, dişilerin kuluçka süresi 20 ile 30 gün arasında değişiklik gösterir. Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Gebelik süresi boyunca yem yemezler.
  • Cinsiyetlerini ayırmak çok zor değildir. Erkek Sarı Prenseslerin alt yüzgeçlerinde hat şeklinde siyah bir çizgi vardır. Dişilerde ise bu çizgi olmaz.
  • Hem etçil hem otçul beslenirler. Canlı yemlerle besleyebilir, protein ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz ancak parazit oluşmaması açısından arada sebze takviyeleri de yapmanız önerilmektedir. Ciklet yemlerini tercih edebilirsiniz.
  • Kötü akvaryum koşullarına nispeten ayak uydurabildiği ve çabuk ürediği için akvaryumcular tarafından çok sevilirler.

Sarı Prenses Balığının Akvaryumda Mutlu Olması İçin Gerekenler

Sarı Prensesler, Malawi Gölü’nün kayalık kısımlarında yaşadıkları için akvaryumlarda da kayalıklar ve saklanacak yerler ararlar. Ayrıca suyun orta ve dip kısımlarında yüzmeyi sevdikleri için dibe yakın beslenirler ve sığınak ihtiyacı hissederler. Bu nedenle akvaryumunuzda kullanabilecekleri kayalık alanların olması çok iyi olur.

Sarı Prenseslerin olduğu akvaryumlarda genelde bitki görülmez. Bunun nedeni ise Sarı Prenseslerin yemeklerini diplerde ararken bitkilere zarar vermeleridir. Zarar vermeyeceklerini düşündüğünüz bitkilerinizi koymanızda bir sakınca yok.

Her hafta dip çekimi ve su değişimi yapmanız gerekir. Bu değişiklik esnasında yeni ve eski suyun sıcaklığının aynı olması gerekir. Buna dikkat etmezseniz balığınız beyaz benek hastalığına yakalanabilir.

Filtrasyon çok iyi olmalıdır. Akvaryumun berrak ve temiz olmasını isteyen bir balık türüdür.

Sonuç olarak, bu yazımızda Sarı Prensesi yakından tanıdık ve birlikte yaşayabileceğini balık türlerini inceledik. Yazımızı beğendiyseniz, diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın!