Yapılan Hatalar ve A ‘dan Z ‘ye Tank Kurulumu

Merhaba arkadaşlar yeni başlayan veya aklınıza gelmeyen sorular ve cevaplarını sizler ile paylaşmak istedim. Bir nebze yardımcı olacaktır inşallah. Önemli not : Benim kendi tecrübelerim ve çeşitli kaynaklardan toplanmıştır. KONU İÇERİĞİ BÖLÜMLER. 01- TANK KURULUMLARINDA …

Merhaba arkadaşlar yeni başlayan veya aklınıza gelmeyen sorular ve cevaplarını sizler ile paylaşmak istedim.

Bir nebze yardımcı olacaktır inşallah.

Önemli not : Benim kendi tecrübelerim ve çeşitli kaynaklardan toplanmıştır.

KONU İÇERİĞİ BÖLÜMLER.

01- TANK KURULUMLARINDA YAPILAN HATALAR.

01 BÖLÜM

YANLIŞ
1. Büyük tanklarda zemin araştırması yapılmaması ve kolonlara yakın konulmaması.

DOĞRU
Genelde büyük hacimli (ton +) olan tanklarda pek dikkat edilmemektedir bu işlemi kesinlik ile göz ardı etmeden dairenizin yapısına uygun olarak kolonlara yakın olmasını sağlayın. Aşağıda detaylı olarak zemin etüdü tarif edilmiştir.

YANLIŞ
2. Akvaryuma müdahale etmeden ellerin yıkanmaması ve akvaryuma el soktuktan sonra ellerin yıkanmaması.

DOĞRU
Tankın içerisine elimizi sokmadan bol su ile kesinlik ile sabun kullanmadan ellerimizin yıkanması gerekmektedir aksi taktirde ellerimizdeki mikroplar bizleri hasta ede bileceği gibi balıklarımızıda hasta edecektir.

YANLIŞ
3. Balıkların ne gibi su şartları istediğini araştırmadan sadece görünüşüne bakıp alıp sonra da su şartlarını sağlayamayıp öldürmek

DOĞRU
Bir çok arkadaşımızın (genelde yeni başlayan hobiciler) balığın hangi su şartlarını sevdiği,Su sıcaklığı,dip yapısı,akıntı isteyip istemediği vs. vs. gibi gereken bilgiyi toplamadan sadece renkleri güzel diye balıkları istemedikleri şartlar ile baş baka bırakmak ve sonucunda hazin son.

YANLIŞ
4. Sadece buharlaşan suyu tamamlayıp dip çekimi ve aylık düzenli su değişimlerinin yapılmaması.

DOĞRU
Tankın suyu eksildikçe su ilave etmek su değişimi yaptığınız anlama gelmemektedir. Bunu düzenli periyodik aralıklar ile devamlı yapmanız gerekmekte. Önerilen haftalık %20 – %25 su değişimi. su değişimleri ile birlikte dip çekimi.

YANLIŞ
5. Filtre temizlerken seramik ve biobollerin akvaryum suyuyla temizlenmemesi.

DOĞRU
Filitremizi temizliğini yaparken seramik ve biobollerin tankın içerisinden aldığımız su ile yıkanması gerekmektedir. Bunun nedeni biolojik döngünün bozulmamasıdır. Çeşme suyu ile yıkanan materyeller maalesef döngünün yavaşlamasına sebep olacaklardır.

YANLIŞ
6. Yeni alınan bitkilerin kontrol etmeden ve yıkanmadan akvaryuma konması. Salyangoz yumurtalarını akvaryumunuza taşıyabilir.

DOĞRU
Bu konu bitkili tankların baş belası durumuna gele biliyor fark edemeyeceğimiz kadar ufak yumurtalar bitkinin üzerinde tankımıza gele bilir bunu önlemek için tankımızdan bir miktar su alıp güzelce bitkileri yıkadıktan sonra tanka ilave etmektir.

YANLIŞ
7. İlaçlama (mantar,beyaz benek ilacı v.b) yapıldıktan sonra filtreninn açık tutulması

DOĞRU
Tankımızda toplu hastalık olduğu zamanlar içerisinde mümkün ise filitremizi komple hortumlarını sudan çıkartmak gerekmektedir eğer çıkartamayacağımız gibi yerde iseler kapatılması gerekmektedir.

YANLIŞ
8. Su değişimlerinde ısıtıcının fişinin çekilmemesi sonucu camlarının çatlaması, elektrik çarpılma tehlikesi..

DOĞRU
Çok sık yapılan bir hata su değişimi temizlik gibi durumlarda ısıtıcımızın fişini suyu boşaltmadan en az 10 dk kadar önce çekmemiz gerekmektedir. Çekmediğimiz taktirde suyu çekmeye başladığımızda cam seviyesine gelir gelmez büyük ihtimal ile camımız kırılacak ve ısıtıcımız hem size hemde kendine zarar vermiş olacaktır.

YANLIŞ
9. Bir çok akvaryumcunun tavsiyesi olan su hazırlamakta metilen mavisi kullanmı.

DOĞRU
Metilin mavisi yanlızca hastalık olduğu zaman karantina tankında kullanılmalıdır. Hastalık dışında normal zamanlarda,su değişimlerinde kullanılmamalıdır.

YANLIŞ
10. Hastalıklar için ana tankta ilaç kullanarak biyolojik dengenin al üst edilmesi ve sağlıklı balıklarında olumsuz etkilenişi.

DOĞRU
Hasta balığımız olduğunda karantina kullanmak yerine ana tankın içerisinde tedavi etmeye çalışmak yapılacak en büyük hatalardandır. Bunun yerine üst konuda olduğu gibi bir karantina tankının olması bu tanka ısıtıcı takılı olması gerekmektedir. Ana tankın içerisine ilave edeceğiniz her değişik ilaç hasta olmayan balıklarınız için çok büyük bir tehlikedir.

YANLIŞ
11. Su değişimleri dinlendirilmemiş su ve de akvaryum suyuyla aynı derecede olmamas balıklara yapılan beyaz benek, mantar, stres vb. oluşumu kaçınılmaz.

DOĞRU
Tankın su değişimlerinde dinlenmiş su kullanılması gerekir ve bu suyun tankın içerisindeki suya yakın veya aynı derecede olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir yoksa balıklarımıza hastalık,stres gibi rahatsızlık vere biliriz.

YANLIŞ
12. Kum kazan cichlidlerin bulunduğu akvaryumlarda kayaların üst üste desteksiz yığılması.

DOĞRU
Bir çok kişinin tercihi olan cichlid balıklarının tankında kayaları üst üstte dengesiz şekilde konması cichled balıkları bilindiği üzere kumu kazmaktadırlar bu neden ile kayalar üst üstte koyacaksanız kumu tanka koymadan önce kayaları ilave etmek en doğru olanı olacaktır.

YANLIŞ
13. Çoğu akvarist tuzun sadece doğru oranda yararlı olduğunu ve akvaryumdan alınmış bir miktar suda eritilip ara ara atılması gerektiğini bilmiyor.

DOĞRU
Akvaryumlarımızda kaya tuzu koruyucu ve tedavi amaçlı kullanılır. Kaya tuzunun normal tuzdan farkı içinde iyot olmamasıdır.Normal sofralarda kullandığımız tuz iyot içerir. İyotun balıklara çok zararı vardır. Onun için normal tuz kullanımı balıklara fayda yerine büyük zarar verir.
Kaya tuzunun kullanım sıklığı ve miktarı akvaryum boyutumuza ve su değişimize göre değişir. 100 lt akvaryum için 1 çorba kaşığı tuz kulanılmalı ve her su değişimde ortalama haftada 1 çorba kaşığı kaya tuzu eklenmeli. Kaya tuzunu direk suya atmak yerine önce bir bardakta su ile eritmeli ve akvaryumun değişik bölgelerine yaymak daha faydalı olur.

Tuzun fazla kullanınımıdan çekinmeliyiz. Fazla tuz balıkların ciğerini yakar. Solunum sistemlerine zarar verir. Ayrıca fazla tuz kullanımı akvaryumlarımızdaki yararlı bakterilerin ölümünede yol açar. Fazla tuz kullanımının bir diğer etkiside Ph’in düşmesidir. Tuzun yumuşatıcı etksisi Ph’ı düşürür.
Yeni kurduğumuz akvaryumlarda tuz kullanımı çok faydalı olur. Özellikle akvaryum ilk defa kullanılıyorsa silikonun etkisi geçmesi için 1-2 gün tuzlu su bekletilmeli. Bu işlemden sonra akvaryumdaki tuzlu su boşaltılmalı ve dinlenmesi için yeni su eklenemli. Artık kaya tuzu kullanımımız düzenli periyodlarla yapılmalı yani her dip çekimi yaptığımızda akvaryumumuzun ölçülerine göre (100lt için 1 çorba kaşığı) tuz eklenmelidir.
Kaya tuzu sudaki nitrat ve zararlı bakterileri bastırır. Akvaryumlarımızda koruyucu görev yapar. Balıklarda sürtünme ve solungaçlarda kırmızılık olursa kullandığımız tuz miktarı o dönem için arttırılmalıdır.
Kaya tuzu piyasada 2 çeşit satılır salçalarda ve turşularda kullandığımız ham tuz ve Sanayi tipi tablet şeklindedir. Tablet tuzlar ham tuzların rafinelenmesi ve preslenmesiyle üretilir. Genellikle su arıtma sistemlerinde kulanılır. Rafine edilmiş bu tuzlar ham tuza göre daha sağlıklıdır. Çünkü rafine sırasında içindeki zararlı maddeler ve metaller ayıklanır. Eğer tablet bulabilirsek onun kullanımı daha iyi olacaktır ve tablet hesabı kullanımı pratik olur. Kaya tuzu turşu tuzu olarakta piyasada geçebiliyor. Kaya tuzu beyaz benek tedavi kullanımında kullanılan bir malzemedir ve çeşitli zararlı bakterileri absorbe edici özelliğe sahiptir.

YANLIŞ
14. Bitki ve vatoz bulunan akvaryumlarda tuz kullanılması…

DOĞRU
Bitki ve vatoz bulunan tanklarda tuz kullanılmaz.

Bunun yerine Tuz Banyosu önerilir.
Beyaz benek dış parazit mantar ve yüzgeçlerde erime olan balıklarımız tuz banyosuyla bakterilerden arındırabiliriz. Tuz banyosu için 2 lt suya 1 çorba kaşığı kaya tuzu eritilir ve karıştırılır. Hasta olan balık tuzlu suda 5 dk tutulur ve belli süre gözlemlenir. Balıkda bayılma hareketlerinde farklılık görüldüğü anda banyo sonlandırılmalıdır
Kaya tuzu beyaz benek ve mantar hastalıklarını önlemeye yardımcı olmasının yanında cichlid türleri gibi 1000/5 tuzluluğa ihtiyaç duyan kısmen acı su balıklarının su değerlerini habitatına yaklaştırarak stressi önlemede yardımcı olur.
Akvaryumda kullanılması tanka eklenecek her 100 litre su için bir çay kaşığı kaya tuzunu eritip karıştırarak kullanılır. Bu oran çöpcüleri ve vatozları pek etkilemez fakat aşıldığı taktirde kuyrukları eriyebilir. Eklenen tuz miktarı çekilenle aynı olmalıdır yani 10 litre çekildiyse 10 litreye 1 kaşık tuz eklenip tanka ilave edilmelidir. Kaya tuzu tanka eklenecek suya eritilip karıştırıldıktan sonra tanka aktarılmalıdır yada damlatma düzeneğiyle tanka yavaş yavaş ilave edilmelidir.

YANLIŞ
15. Suyun dip yerine üst seviyelerden çekilmesi…

DOĞRU
Su çekimi yaparken dipten su çekmek nitrat seviyesini azaltmak için yapılmaktadır bu yüzden dipten çekmek balıklarınız için olumlu sonuçlar yaratır. Ekleme Reinhard üyemize aittir. Su değişimi ile alakalı dip çekimi suyun dengesini bozar şöyle diyelim kumu karıştırarak dip çekimi yapmak yaptığım testler sonucunda suyu daha kötü hale getirmektedir. Kumun içine alt kısmına gitmiş yem artıkları dışkıları kumu karıştırarak dip çekimi yaptığımızda suyun üstüne çıkarırız ve bunlarda çok ani bir şekilde suyun dengesini bozar belki hemen değil ama gün içinde balıklarınıza zararını görürsünüz. Bunun yerine yemlemeyi düzgün yaparak dipte yem birikmemesini sağlarsak daha iyi olur.

YANLIŞ
16. Su değişimi ile dış filtre temizliğini aynı anda yapmak.

DOĞRU
Su değişimi yapacaksak dış filitremizi temizlemeyiz döngümüzün hızlandırmak için. Dış filitre temizliği yapacaksak su değişimi yapmamalıyız filitremizin bakteri kültürünü yeniden oluştura bilmesi için.

YANLIŞ
17. Sert su seven cichlidlere çeşme suyu yerine damacana su kullanımı…

DOĞRU
Cichled balıkları bilindiği üzere sert su sevmektedir damacana sularımız arıtıldıkları için veya doğal su kaynaklarından olduğu için bazı minerallerden yoksundur buda balıkların gereken su değerlerini sağlamamaktadır.

YANLIŞ
18. Akvaryum malzemelerinin temizliğinde deterjan v.b. kimyasalların kullanımı…

DOĞRU
Deterjan ne kadar yıkarsanız yıkayın kala bilecek en ufak bir parça deterjan sizi çok üzücü bir sonuca sürükleye bilir.

YANLIŞ
19. Akvaryum canlıları tedavisinin yeterli süre sürdürülmemesi.

DOĞRU
Çoğu hobicimiz ilk hasta balık bakımlarında bir an önce balığı ana tanka salmaya çalışmaktadır halbuki hastalığı geçse bile en az 2 gün daha karantinada tutulmalıdır.

YANLIŞ
20. Dış filtreyi çok sık temizlemek.

DOĞRU
Dış filitrenizi çok sık temizlemek tankınızı daha çok temizleyecek anlamına gelmemektedir.

YANLIŞ
21. Farklı göl balıklarını bir arada beslemeye çalışmak.

DOĞRU
Bir birinden farklı bölgelerden gelmiş zıt balıkları bir arada beslemek size üzücü sonuçlar doğuracağı için tercihlerinizi alacağınız balıkların nereden geldiklerini öğrenmek gerekir.

YANLIŞ
22. Her su değişiminde iç filtre temizliğini yapmamak.

DOĞRU
Dış filitrelerin aksine iç filitrelerimizi her su değişiminde temizlemek gerekir.

YANLIŞ
23. Filtre seçiminde akvaryum hacmi , balıkların akıntı ihtiyacı veya tam tersi , dikkate alınmaması , biyolojik filtrasyon düşünülmeden iç filtre kullanımı, filtrede gözlerin yanlış doldurulması.

DOĞRU
Çok detaylı bir konu olmak ile beraber deneyim gerektirir. Satıcınızın veya forumdaki deneyimli arkadaşlarımızın tecrübelerinden yararlanmak en ideali olacaktır. Alacağınız filitrenin sizin tankınıza uygun olup olmadığını yapacağınız araştırmalar çerçevesinde karar verin.

YANLIŞ
24. Arka fon kullanılmaması nedeniyle balıkların boşluk hissinde kalması

DOĞRU
Arka fon kullanılmayan tankların içerisindeki balıklar kendilerini strese sokar arkafon tek renk bile olsa konulması gerekmektedir.

YANLIŞ
25. Balık türü ile uyumlu dekorasyonun yapılmayışı ,uygun olmayan kum seçimi.

DOĞRU
Kum ve dekarasyonunuzu alacağınız balık türüne göre seçmeniz en önemli detaylardan birisidir.

YANLIŞ
26. Otçul, etçil, balıkların bir arada bakılması.

DOĞRU
Otçul ve etçil balıkların birirleri ile bir arada kısa süre yaşaması daha sonrasında baskınlık kurmak için etçillerin otçul balıklara zarar vermeleri hatta ölümlere yol açtığını unutmayın balık almadan önce dikkat etmeniz gereken detaylardan.

YANLIŞ
27. Yemleme yapılırken yemlerin, birden aynı bölgeye boca edilmesi…

DOĞRU
Doğrusu yediklerini görerek, dibe düşmeyecek şekilde, azar azar, yemi farklı bölgelere dağıtarak yemlemek..

YANLIŞ
28. Dış filtrede elyafı değiştirdiğimizde devridaimi kovaya yapmadan akvaryumun içine yapmak ve akvaryuma elyaf parçalarının kaçıp akvaryumu kirletmesi.

DOĞRU
Dış filitre elyafı değişi yapıldığı zamanlarda su tahliye hortumunuzu belli bir süre bir kova içerisine akıtılması elyaf parçaçıklarının tanka karışmasını engelleyecektir.

YANLIŞ
29. Akvaryum kurulumunda altına strafor konulmaması , camın patlama tehlikesi ve ısı kaybı nedeni

DOĞRU
Tankın altında konulacak strafor hem ısınızı hemde tankınızın ağırlığından dolayı alt çamınızın çatlamasını engeller.

YANLIŞ
30. Hava hortumlarına chek-valf konulmaması , su odaya boşalabilir.

DOĞRU
Chek-valf konulması önemli bir noktadır elektrik gittiği zaman hava hortumundan dışarıya su akımı başlayacaktır.

YANLIŞ
31. Bir hata da her su değişiminde metilen mavisi eklemek.

DOĞRU
Metilen Mavisi kullanım alanı: yumurta mantarlaşması, beyaz benek, mantar ve bazı bakterilere, belli başlı protozoalara, deri üzerindeki sümüksü kaygan beyazımsı lekeler ve oodinium(velvet-Kadife hastalığı) Metilen mavisi aynı zamanda sudaki oksijeni negatif yönde etkilemez, Tek kusuru suyu fazla mavileştirmesi, sudan uzaklaştırmak için sürekli su değişimi yada aktif karbon dan 24 saatlık filitreleme ile mümkündür,
Yukarıda belirttiğimiz gibi metilen mavisi sadece hastalıklarda karantina tankında kullanılması gerekmektedir.

YANLIŞ
32. Buhar camının olmayışı , ısı kaybı ve aydınlatma elektrik kontağı riski.

DOĞRU
Kış aylarında akvaryumdaki ısının kaybolmasının en büyük sebeplerinin başında akvaryum camı geliyor sanırım. Tabi burada camın kalınlığıda bu kayıpta etkendir.
Önemli diğer etken akvaryum içinde buharlaşan suyun akvaryum üstünden kaybolmasıdır. Eğer buhar camı olmaz ise kış aylarında akvaryum içi ısının korunması daha zor olacaktır. Üst buhar camı bir bakıma binalardaki izolasyon malzemesi gibi görev görüyor.
Yazın normal şartlarda, zaten akvaryum ısısı, oda sıcaklığına eşittir. Dolayısı ile üst kapağın olmamasından oluşan buharlaşma akvaryum ısısını olumlu veya olumsuz etkilemiyecektir diye düşünüyorum.
Ancak eğer akvaryum üstünde buhar camı olmadığı durumlarda elektronik bir aydınlatma sistemi tutuyorsanız, buharlaşmadan dolayı arızalanma ve paslanma ihtimali çok yüksektir.
veya beslediğini balığın türüne göre değişir ancak, stress anında akvaryumun üstünden atlayam bir balık besliyorsanızi akvaryumun üstü açık olması risklidir.

YANLIŞ
33. Yeni alınan balığın getirildiği poşetteki suyla beraber akvaryuma koyulması.

DOĞRU
Petshop yada bir tanıdık vasıtası ile alınan canlıların getirildiği su ile tanka salınması hastalıklara davetiye çıkartmak ile aynı şeydir tanka salınmadan önce kepçe veya el ile yakalanan balığın sudan çıkartılıp salınması gerekmekte.

YANLIŞ
34. Yeni alınan bir balığın akvaryum suyuna alıştırılmadan akvaryuma koyulması.

DOĞRU
Satın aldığınız torba ile birlikte akvaryumumuz ürerine koyuyoruz ve en az 20 dakika su üzerinde torba ile bekletiyoruz.
Balıklar torbada dururken akvaryuma satın aldığımız balıklardan gelebilecek hastalıkn ihtimaline karşı dezenfektan uygulaması yapıyoruz.
Torbanın ağzını açtıktan sonra akvaryumdan aldığımız bir miktar suyu azar azar torbaya ilave edip en az 5 dakika daha bekliyoruz.
Daha sonra torba içindeki balıkları küçük kepçe yardımıyla yakalayıp akavaryumumuza salıyoruz..Bunu torbadan dökmek suretiyle yapmama sebebimiz ise akvaryumcudan gelen suyun kendi dezenfekte etmiş olduğumuz suya karışmaması ve olası bir hastalığın akvaryumumuza mayalanmaması.

YANLIŞ
35. Akvaryumun güneş ışını ile sürekli temas edeceği bir noktaya kurulması…

DOĞRU
Tankı direk güneş ışığı alacak yere koymanız yosunlaşma balıklarda saklanma ve bir kaç hastalığa neden ola bilir.

YANLIŞ
36. Kafamızda tasarladığımız akvaryumumuzu yapmak istememiz veya şöyle diyelim Her şeyden evvel, cam kesimi ve akvaryum yapımı, profesyonellere bırakılması gereken bir iştir, ustalık ve tecrübe ister. Ufak ölçüm ve yapyıştırma hataları felaketlere yol açar, bu yüzden az bir ekonomi sağlamak için akvaryumu bilinçsiz kendimiz yapmaya, yapıştırmaya çalışmak kaçınılmaz büyük hata bu söylediklerime elektrik tesisatı da dahil.

DOĞRU
Bu konuda dikkatli olunması gerekir ve çok titiz bir çalışma ile yapıla bilir.

YANLIŞ
37. Akvaryum balıklarını devamlı aynı yemle beslemek

DOĞRU
Devamlı aynı yem ile beslemek balıklarımızda gelişimi durdurma, halsizlik,kabız gibi etkenlere yol açmaktadır en az 2 çeşit yem ile beslenmelidir.

YANLIŞ
38. En büyük hata.Biyolojik dengesi oturmuş bir akvaryumun,arada bir suyunu değiştirip,kumlarını iyice ykamak yapılabilecek en büyük hata.

DOĞRU
Çok önemli bir sorunla karşılaşmadıkça akvaryum suyu asla değişmez.Kumlar asla yıkanmaz.

YANLIŞ
39. Sadece heves uğruna alınıp ihmalkarlık edilerek ölen balıkların sorumlularının yaptığı hatalar.

DOĞRU
Bu konu hakkında pek bir şey yazmıyacağım zaten bu konuyu okuyorsanız siz bilinçlenmeye başlamışsınız ve sadece heves değil sizin kisi.

YANLIŞ
40. Tanka konulan balıklarda boylara dikkat etmemek , küçük balığın yem alamaması.

DOĞRU
Genelde akvaryumculardan balık almaya gittiğimizde hangi balığı sorsanız bu balık ile yaşarmı diye evet yaşar cevabını almaktayız yanlız boy itibari ve cins itibari ile küçüklü büyüklü aldığımız balıklar genel olarak küçük balık büyük balığa yem olmak zorunda kalır.

YANLIŞ
41. Akvaryumcuların kavanozda betta satması. Ve bettaların fanus balığı diye tanıtılması.

DOĞRU
Betta balıklarının içler acısı halini hepimiz biliriz bardakta,kavanozda satılan betta balıklarıda diyer balıklar gibi ihtiyaçları vardır geniş bir su hacmi ısıtıcı hava yem gibi unsurlar bu cins balıklar içinde geçerlidir.

YANLIŞ
42. Akvaryuma yeni kum koyarken gerekli şartları sağlamadan kumu boca etmek suyu bulanık hale getirmek.

DOĞRU
Tanka koyacağımız kumu daha önceden çok iyi bir şekilde yıkamamız gerekir yoksa suyumuz devamlı bulanık kalacak ve canlılarımız için olumsuz ortam yaratacaktır.

YANLIŞ
43. Kalitesiz ürünleri ucuz diye almak .

DOĞRU
Bu hobi aslında araba almak ile aynı düşünülmelidir fiyattan çok yaptığı iş ve konforu önemlidir o yüzden kalitesiz malzeme ile tank kurulumu yapmak sizin için kötü olacaktır.

YANLIŞ
44. Akvaryumda balıklar varken ısıyı birden yükseltmek ve balıkları şoka sokmak

DOĞRU
Tankın içerisinde ani ısı değişimleri balıkları şoka sokar ve su dengelerini alt üst eder bu sebepten ani ısı değişimleri yerine kademeli şekilde suyu ısıtmak gerekir.

YANLIŞ
45. Balık işte sığar deyip küçücük akvaryumlara onlarca balık yerleştirmek.

DOĞRU
Bir çok petshopçunun çok fazla yaptığı bir davranıştır (hepsi bu kapsama girmemektedir) biliçli veya biliçsiz balık alımlarında tankın hacimine göre canlı seçmemiz gerekir alacağımız canlı bizim tankımıza uygun değil ise onu dar bir alanda yaşatmak hiç doğru bir davranış olmayacaktır.

Akvaryum kurulumu yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Sıfırdan akvaryum kuracak arkadaşlarımın dikkat etmesi gerekenleri ve bize lazım edebilecek araç gereçler.

Genel malzeme listesi

1-Akvaryum
2-Filtre (iç veya dış)
3-Hava motoru
4-Isıtıcı
5-Kum
6-Dekoratif malzemeler (kaya,gemi,agaç dalı,gibi malzemeler)
7-Kepçe
8-Akvaryum suyu için hazırlayıcılar (dinlendirilmiş su var ise bunu atlaya bilirsiniz)
9-Dezenfektan (bütün akvaryumcular mavi mürekkep vermektedir)
10-Vitamin (ilk başta illaki alınması gerekmez)
11-Hava taşı
12-Hortumlar
13-Vanalar
14-Bitki (yapay veya canlı)
15-Balık yemi (beslediğiniz balığa uygun bir veya bir kaç çeşit yem)
16-Bitki gübresi
17-Vantuz çeşitleri. (öpücük)

Kurulumda bize yardımcı ola bilecek malzeme listesi

1-Büyük akvaryum kurulumları için terazi
2-Tankı doldurmak için hortum
3-Tankı doldururken dekorasyon bozulmaması için tas,ufak bir kap.
4-Tankın temizliği için yumuşak sünger
5-Motor,filitre,lamba vs için 3 lü piriz
6-Gazete kağıdı veya örtü (yerler pislenmemesi için)
7-Tankın altını kaplıya bileceği kadar 1 cm lik strafor.

TANK KURULUMU VE TEMİZLENMESİ

Evet arkadaşlar kuruluma geçmek için malzemelerimiz kontrol ettik artık kuruluma geçe biliriz.

Tank,kum,hava taşı,yapay bitki,ısıtıcı ve tankın içerisinde su ile temas edecek her şeyimizi sabun kullanmadan mümkün ise ılık su ile kir ve mikroptan arınması için güzelce yıkayalım.

Tank kurulumunda ilk dikkat etmemiz gereken husus tankımızı kuracağımız yerin düz,dengeli bir zemin olup olmadığıdır.
2 ci bir husus ise direk güneş almamasına dikkat etmek gerekir direk güneş alan tanklarda yosunlaşma ve hastalıklar çok daha etkili rol oynamaktadır.

Büyük tank kurulumlarında en önemli ayrıntı zemine sağlam basa bilmesidir. Genelde büyük tankların sehpaları olmaktadır tankımızı sehpamıza koymadan sehpamızı yerleştirelim denge ayakları var ise terazi yardımı ile teraziye alalım eğer denge ayakları yok ise sehpamızın alt ayaklarına sağlam olduğundan emin olduğunuz bir madde (demir parçası olursa iyi olur) ile destekleyelim.
sehpamızın üzerine göre 1 cm lik straforu kesiyoruz bunu tankı ters çevirerek tanka göre de kese bilirsiniz. Sehpamızın üzerine koyduğumuz straforun faydalarını kış aylarında genelde sobalı evlerde faydasını çok göreceğiz. Straforumuzuda koyduğumuza göre temizlenmiş tankımızı artık yerine ala biliriz. Tankımızı yerine aldıktan sonra bir kez daha terazimiz ile kontrol etmekte fayda vardır. Ayarlarımızı tamamladıktan sonra herhangi bir sorun yok ise artık tank içerisini düzenleme işine geçe biliriz.

Not: Büyük tank kurulumlarında dengesiz yerlerde kurulan tanklarda cam çatlamaları,silikonların genleşmesi ve su kaçakları olmasını engellemek için teraziye almak çok önemlidir.

Küçük tank kurulumlarında su kaçağı olma ihtimaline ve nem yüzünden doğacak deformasyonların olmaması için daha dikkatli olmamız gerekmektedir.

TANKIN İÇ DEKORASYONA BAŞLAMA

İlk olarak hava hortumlarının montajını yapmamız gerekmektedir. Hava taşı kullanıyor isek hava taşını istediğimiz noktaya yerleştiriyoruz hortumların gözükmemesi için içi delik vantuz (öpücük) ile tabanımıza tutturuyoruz.

Bitkili tank kuracak arkadaşlarımız gereken kum karışımını elde etmek için genelde 1-2-3 çeşit kum kullanmaktadır. Sırası ile kum katmanlarını sere biliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bitkili tanklar genelde 5 cm ve üzeri taban kumu kullanılır.

Dekorasyon için almış olduğunuz kaya,gemi,yapay bitki veya süs eşyalarımızı (doğal olmayan eşyaları kullanma taraftarı değilim) yerleştiriyoruz.

İÇ EKİPMAN VE SU DOLUMU

Isıtıcıyı montajlıyoruz paketinin içerisinde bulunan vantuzlar sayesinde. Genelde dış filitre kullanan arkadaşlar temiz su tahliye çıkı tarafına koymaktadır. Bu tankın şekline göre değiştire biliriz.
Dış veya iç filitremizin iç malzemelerini doldurduktan sonra sağ yada sol yan camlara akıntı sağlayacak şekilde kullanmak en doğal olanı olacaktır.

Dinlenmiş su veya çeşme suyu kullana biliriz dinlenmiş suyumuz var ise tank döngümüz daha rahat ve hızlı ilerleyecektir çeşme suları klorlu olduğu için en az 2 gün tank döngümüz başlamayacaktır.
Tankın ortası veya kenarına tas veya kap koyup hortum veya kova, bidon yardımı ile içerisine gelecek şekilde suyu doldurmaya başlıya biliriz.( canlı bitki dikecek arkadaşlarımız 10 cm kadar doldurması gerekir.) Bu tasın dolum sırasında tankın içerisine konması dekorasyonun bozulmasını engellemek içindir.
10 cm doldurmamızda ki amaç canlı bitki dikecek arkadaşlara yardımcı olmak canlı bitki dikmeyecekseniz tamamen doldura bilirsiniz.

Canlı bitkilerimizi bitki cımbızı veya elimiz ile diktiğimizde 10 cm doldurduğumuz mesafeden tahmini bir görüntü elde edebiliriz tankımız dolduğunda nasıl görüneceği hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz.

Bitkilerimiz diktik artık tamamen dolum yapa biliriz.

Akvaryumcunuz’dan aldığınız su hazırlayıcısı ve dezenfektanı prospektüslerine uygun olarak suyunuza katın kepçe yardımı ile suya iyice karışması için karıştıralım.

Hava motorumuz ve hortumlarını kontrollerini yaptıktan sonra tanka yetecek kadar hava vermeliyiz. Bazı balık cinleri için az veya çok hava gerekmektedir bunu hava motorunuz ve dış filitre,şelale filitre veya pipo filitreniz ile eş orantılı ayarlamaya çalışın. (az oksijenin zararlı olduğu gibi aşırı oksijende balıklara zararlı gele bilir)

Isıtıcı, içfilitre veya dış filitre gibi aletlerimizi aktif konuma getirelim.

Su sıcaklığı,ph,kh,sh, vsvs bakımını yapacağınız bitki ve balık cinsine göre ayarlamaları yapın.

Dinlenmiş su koyduysak tanka su ayarlayıcı,vitamin gibi artı etkenler ile beraber suyumuz hazır sayılır. Bu noktadan sonra su sıcaklığını dengeye gelene kadar balıkları suya salmayın.
Eğer su çeşme suyu ise tankımızı alırken balıklarımızı eve götürmemek en güvenilir olan yol olacaktır. En az 2-3 gün sonra su klordan arındıktan sonra tanka dahil etmek en iyisi olacaktır.

DIŞ FİLİTRE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR

Akvaryumunuzdaki su aşırı kirlenmeden önce dış filtre temizliği yapılmalıdır. Akvaryumdaki su kirlilikten dolayı sarardıktan sonra yapılan bir temizlik geç olacaktır. Bu hem akvaryumda beslediğiniz canlılara hem de filtrenizde oluşmuş bakteri kolonilerine zarar verecektir. Filtreyi temizleme zamanının geldiğini gösteren en önemli göstergelerden biri filtrenizin debisinin düşmesidir. Debinin gözle görülür ölçüde düştüğünü fark ederseniz, vakit kaybetmeden filtre malzemelerini temizleyin. Bu hem iç, hem de dış filtre için geçerlidir. Filtre temizliği periyotları için bir genelleme yapmak mümkün değildir. Temizleme periyotlarını yukarıdaki bilgilere dayanarak kendiniz belirlemelisiniz. Filtreyi temizlemek için belli bir zaman yoktur.

Önemli olan filtrenin ne kadar kirlendiğidir. Eğer seramik kullanılmayıp sadece elyaf kullanılırsa daha sık temizlenmek zorundadır. Çünkü kaba-ince tüm atıklar elyafta birikeceğinden çok daha kısa sürede tıkanır. Filtre su giriş kısmına ön filtre olarak gözenekli kaba sünger kullanmak temizlik zamanını uzatır. Kaba sünger katı atıkları akvaryumda, kendisi üzerinde tutarak filtrenin dolmasını önler, filtre sadece tortu olarak nitelendirilen ince atıklardan dolar. Eğer sık gözenekli bir sünger kullanırsa ince tortularda gitmez filtreye fakat sünger çabuk tıkanacağından sık sık ön filtre süngeri yıkamak gerekir, aksi halde filtrenin su çıkısı azalır.

Dış filtre temizliğinde kullanılan su yine akvaryumdan çekilen su olmalıdır. Asla çeşme altında yıkama yapmayın. Yoksa bakterileriniz ölecektir. Dış filtrenizde bir seferde genel bir temizlik yapmayı tercih edebilir ya da her hafta yapacağınız dip çekme işlemi sırasında dış filtre kovası içerisindeki suyu filtrasyon malzemelerine değmeden akvaryum suyu ile yenileyebilirsiniz. Temizlik sırasında biyolojik materyalin bir arada durmasını sağlayacak sağlam bir file ile temizlik ve yerleştirme işlemlerini daha pratik hale getirebilirsiniz. Önemli olan nokta sadece kaba kirin atılmasıdır. Çitileme gibi bir uğraş içine girmeyin. Elyaf yıkanıp kullanılabilir fakat ucuz bir malzeme olduğu için buna gerek yok. Seramikleri ise sadece suda çalkalayıp tortudan arındırın. Elyafı koymadan önce ılık sudan geçirebilirsiniz. Biyolojik malzemleride yerleştirip, filtreyi toplayın. Temizliği olabildiğince kısa sürede yapın. Unutmamak gerekir filtre, pislik depolamak için değil, biyolojik filtrasyon için kullanılmalıdır. Dış filtre olsa dahi dip temizliği aksatılmamalıdır. Dış filtre temizliğinde kullanılan su yine akvaryumdan çekilen su olmalıdır. Su değişimi ile filtre temizliğini aynı günde yapılmamalıdır. Arada bir kaç gün süre verin.

BALIKLARIN TANKA İLAVE EDİLMESİ

Su sıcaklığı da normal seviyeye geldiğinde artık balıklarımızı sala biliriz. (balıkları poşet ile tanka koyunuz ve en az 30-45 dk arası poşet içerisindeki suyun tank ısısına eşitlenmesini bekleyin.)

Akvaryum hazır ve balıklarınız içinde ama daha yapacaklarınız bitmedi!

Balıklarınızı gözlemleyin,taşınma sırasında strese girmiş yada yaralanmış olabilirler ve saklanmak için yer arıyor olabilirler endişelenmeyin.Stres için akvaryuma vitamin ilave edin.Eğer yaralanma varsa yaralanan balığın tedavi edilmesi gerekmektedir. (bu konular ile ilgili bilgi ve konuları Akvaryum.com Forum dan bula bilirsiniz.

YENİ KURULAN TANKA ÇOK BALIK KOYMAK

Yukarıdaki tavsiyelerimize uydunuz, suyun stabilize olması için yeterince beklediniz. Artık sabrınızı zorluyorsunuz ama işte akvaryumunuzun suyu balık koyulacak duruma geldi. Sırada yine yeni akvaryumcuların yaptığı bir hata var. Akvaryumunuza birden bire çok balık koymamalısınız. Akvaryum suyunda yeterli bakteri kolonileri oluşmadan bir anda çok balığın yaşaması için güvenli olmaz. Sadece bir yada iki dayanıklı balık koymakla başlayın. Daha fazla balık koymak için akvaryumda nitrit seviyesinin yükselip, sıfırlanmasını bekleyeceğiz. Amaç sabrınızı test etmek değil besleyeceğimiz balıkların ömürlerini uzatmak.

AKVARYUM KAPASİTESİNİN ÜZERİNDE BALIK EKLEMEK

Evet yukarıda bahsettiğimiz aşamaları sabırla geçtik. Yeni başlayanların çok yaptıkları bir diğer hata akvaryuma alabileceğinden çok fazla balık koymalarıdır. Tecrübeli bir akvaryumsever 50 litrelik bir akvaryumda 10-12 küçük balığı yaşatabilecekken, bunu yeni bir akvaryumcunun denemesi bir felaket ile sonuçlanabilir. Burada genel kural her akvaryumdaki 3 litre su için 2 cm balık boyu hesabıdır. Tecrübeniz arttıkça akvaryumunuzda güvenle daha çok balık besleme imkanı bulacaksınız.

BİRBİRİYLE UYUMLU OLMAYAN BALIK TÜRLERİNİ AYNI TANKA KOYMAK

Yeni akvaryum sahipleri çoğunlukla kendilerine çekici gelen tüm balıkları akvaryumlarına koymak isterler. Her balığın farklı çevre ihtiyaçları vardır. Balıkların kimi kavgacı sert balıklardır, kimi sakin huyludur, hepsi farklı su özellikleri isterler. Akvaryuma balık seçerken bunlara çok dikkat etmek gereklidir. Aynı su şartlarında yaşayabilen ve birbirine uyumlu balıklar seçilmelidir. Araştırmanızı yapın ve barışçıl, aynı su şartlarına uyum sağlayabilecek balıklar seçmelisiniz.
Balıklara İhtiyaç Fazlası Yem Atmak :
Başından beri yeni başlayanlar dedik ama bu hata tüm akvaryumseverlerin sıklıkla yaptıkları bir hatadır. Balıkları gereğinden fazla beslemek. Balıklar her zaman fırsatçıdır ve sürekli yiyecek birşeyler ararlar. Sadece yemek aradıkları için aç sanarak kendinizi balıkları beslemek zorunda hissetmemelisiniz. En doğrusu bir kerede balıkların 5 dakikadan az bir sürede tamamını tüketecekleri kadar yem vermektir. Başlangıçta günde bir kere beslemek yeterli olacaktır. Amonyum yada nitrit seviyesinde yükselme olduğunda bir iki gün yemleme yapılmamalıdır. Bu süre balıkların dışkıları azalacağından suda temizlenme hızlanacaktır. Balıklar rahatlıkla ve hiç bir hastalık sebebi olmadan birkaç gün yemsiz kalabilirler.

Evet artık tankımız hazır vaziyette.

MUTLU SON

Balıklar sağlıklı ve akvaryuma uyum sağladılarsa size artık zevkini çıkartmak kalıyor.

Herkesin olduğu gibi benimde noksan yerlerim ola bilir. (çok fazla kafa karışmaması için düz ve çok fazla ayrıntıya girmeden yazdım yeni başlayacak arkadaşların kafası karışmaması için)

Konu ile ilgili düşünceleriniz ve sorularınız için buradan destek alabilirsiniz.

Sağlıklı hobiler.

Dip not: Makalelerim izinsiz kopyalanamaz paylaşılamaz.

Müfit SAVAŞ