SunSun HW-603B Dış Filtre Detaylı İnceleme – Resimli Anlatım

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi – Resimli Anlatım

 Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (5)

Sizlerle bitkili akvaryum için özellikle nano bitkili veya normal akvaryumlar için güzel bir alternatif olabilecek bir filtre incelemesi yapacağız. Bilindiği üzere küçük ebatlarda olan yani nano akvaryumlar için filtreleme oldukça sorun yaşanan bir ekipman. Sorundan kastımız özellikle bitkili olup da co2 veriliyor ise genellikle şelale filtreler tercih edilmekte. İç filtre seçimi yapılsa akvaryum ebatları küçük olduğu için yer sorunu olmakta, şelale filtre ise co2 tarafında suyun yüzeyini fazla hareketlendirdiği için tam olarak işimizi görememektedir. Özellikle biyolojik filtrasyonun çok büyük önem taşıdığı akvaryumlarımız için gerek döngünün iyi olması gerekse akvaryum balıkları ve diğer canlılar açısından dış filtre en iyi seçim olmaktadır. Bu yüzden ebatları ortalama 40-50cm civarı ve su hacmi ortalama 100 litreye kadar akvaryumlar için SunSun Hw-603B Dış Filtre gayet güzel bir seçim olabilir. Gerek küçük yapısı gerekse enerji sarfiyatı açısından ve de ses yönünden hassas bir çok hobicinin oldukça sessiz olmasından dolayı tercih edilerek akvaryumlarda yerini alacağa benziyor. Filtrenin silindirik yapıda olması yani kovasız olması filtrenin içerisinde toplanan tortu kaçaklarını önleyeceği için avantaj sağlıyor.

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre Teknik Özellikleri

Enerji Tüketimi: 6w

Su basış yüksekliği: 85cm

Su devirdaim: 400 lt/h

Şebeke 220v-240v 50hz elektrik gereksinimi var.

Motor mili: Metal

Kova yapısı: Silindirik – sepetsiz

Kova hacmi: Yaklaşık 2lt.

Ses Durumu: Oldukça sessiz, çalıştığını anlamak için motora dokunmak gerekiyor ancak titreşiminden anlaşılıyor. İlk kurulumda içerisindeki havayı atmadığı esnada çok çok az bir vızırtı yapabiliyor lakin havasını atınca bu ses de ortadan kalkıyor.

Üst kapakta turuncu renkte, diğer bağlantı vanası ve motor bağlantı kısmında beyaz olmak üzere su sızmalarına karşı bir oring kullanılmış ve kapağında dört adet şeffaf mukavemetli plastik klipsi ile güzel bir kapanma oluyor.

SunSun Hw-603B Dış Filtre Kutu İçeriği:

1- Beyaz kova

2- Pompa Motoru

3- Vana – 1 adet lakin 2 adet olsa çok daha rahat olurdu temizlikte işe yarardı.

4- 3 adet mavi sarı ve siyah biyolojik sünger

5- 2 Adet yeşil şeffaf renkte hortum

6- Emiş için boru aksamı ve uç kısıma süzgeç

7- Şelaleme aparatı

8- Su çıkışı için gerekli aparat

9- Yeterli sayıda ve kalitesi tatmin edici yumuşak bir yapıda 4 adet vantuz.


SunSun Hw-603B Dış Filtre kutu yapısı;

Kutusunu elinize aldığınızda filtrenin küçük bir yapıya sahip olduğunu anlayabiliyorsunuz.

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (1)

 

Kutu Kalitesi: Kutu oldukça kaliteli bir yapıya sahip

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (2)

 

Kutunun yandan görünümü, filtre içerisinde çıkacak süngerlerin dizilimi ve teknik özelliklerini gösterir resimleri var.

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (3) SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (4)

 

Kutunun diğer bir yüzü, normalde Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre kovası beyaz yapıya sahip olan modeli lakin SunSun Hw-603B Dış Filtre kovası şeffaf olan model. Tercih tabii ki bakteri kültürü gelişimi ve korunmasının iyi olması için beyaz içerisine ışık almayandan yana olmalı.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (5)

 

 

Kutu içeriği;

Kutuyu açtığımızda oldukça güzel yerleştirilmiş filtre ve diğer parçalarının olduğu beyaz kutuyu görüyoruz.  Filtre havalı naylona sarılmış vaziyette muhafazası düşünülmüş, elektrik kablosu ise güzelce toplu halde bir kablo bağıyla bağlanmış.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (6)

 

Filtre hortum bağlantı aparatları;

Kutu içerisinde çıkan aşağıdaki resimden de anlaşılacağı üzere küçük kutu içerisinde filtrenin kova haznesi hariç diğer bağlantı aparatları bulunmakta. Hortum, emiş borusu, çıkış borusu ve aparatları, şelaleleme aparatı ile vana mevcut. Ayrıca ilk defa kurulum yapacaklar için kullanım kılavuzu da var lakin sevindirici olduğu kadar üzücü bir durum söz konusu kılavuz Türkçe değil İngilizce. Hiç yoktan iyidir düşüncesiyle kılavuzun sayfalarındaki resimli anlatıma bakıldığında da filtre kurulumu yapılabilir.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (7)

 

 

Beyaz kutu içerisinde yukarıda da anlattıldığı üzere hortum ve diğer bağlantı aparatlarını aşağıda detaylı şekilde görebiliyoruz.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (8)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (9)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (10)

 

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre; resimde görüldüğü üzere motor aksamı filtre üzerinde bütünleşik halde değil ve alt su çıkışnın üzerine monte edilmiş halde kutu içerisinden çıkıyor. Normalde bütün filtrelerde kovanın üstünde kapalı halde bizim göremeyeceğimiz şekilde olmakta lakin SunSun Hw-602B Dış Filtre kendine has bir yapıda dışarıya konumlandırmış bu sebepten dolayı herhangi bir ısınma da söz konusu değil. Bunun bir sebebi muhtemelen filtrenin küçük yapıda olmasından dolayı genellikle küçük yani nano akvaryumlar için düşünüldüğünden bu tip akvaryumların dolaplarının da küçük olma ihtimalinden yerden kazanmak maksatlı olabilir. Filtre motorunun alt tarafta olması haliyle alışılmışın dışında bir durum.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (11)

 

Üst kapak oring conta ve teknik bilgi etiketi;

Filtre kovasının üstünde 4 adet şeffaf plastik klips ile kovaya sabitlenmiş su girişinin olduğu kapak kısmında su sızmalarına karşı turuncu renkte oring conta kullanılmış ve bu conta kullanıcının insiyatifine bırakılmadan yağlanmış olarak geliyor. Ayrıca bu kapak üzerinde filtrenin özet teknik bilgileri için bir etiket yapıştırılmış. Etiket üzerinde filtrenin Hw-603B model bilgisi, çalışma voltaj/hz bilgisi, 6w enerji tüketimi yaptığı ve saatte 400 litre su devirdaim edebileceği bilgisi yer alıyor.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (12)

 

 

Alttaki resimde yukarıda bahsedilen turuncu oring contanın yakından çekimi mevcut.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (13)

 

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre Kova İçeriği;

Kovanın içerisine göz atmaya başladığımızda üstte kapak ile sünger arasındaki mesafenin korunması için ve ızgara aparat bulunmakta. Su girişi üstten olacağı için kapak ile bu ızgara aparat arasında seramik boncukların olmasında fayda vardı lakin kutu içeriğinde seramik boncuklar çıkmıyor yani kullanılmamış.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (14)

 

 

Kova içerisinde üstten birinci sırada mavi biyolojik sünger, ikinci sırada sarı biyolojik sünger ve üçüncü sırada siyah biyolojik sünger ve de en tek katlı altta elyaf çıktı. Kutu üzerindeki ve kılavuzundaki sıralamaya bakıldığında tam tersi olması gerekiyor yani birinci sırada siyah sünger, ikinci sırada sarı sünger ve en altta ise mavi sünger olması gerekiyor muhtemelen sıralama yanlış yapılmış. Bu sıralamaya dikkat etmekte fayda var. Diğer yandan süngerlerin gözenek yapılarına bakıldığında aralarında çok fark yok gibi görünmekte.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (15)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (16)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (17)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (18)

 

 

Süngerleri aldıktan sonra kovanın en altında su çıkışı için motorun rahat su alması ve altta su birikmesi açısından süngerlerin çıkış deliğine engel olmasını önlemek maksatlı en üstte çıkan ızgara aparatı bulunmakta.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (19)

 

 

Izgara aparatını aldıktan sonra su çıkışı için açılan deliğin başarılı bir şekilde monte edildiği ve bu aksamın üzerinde de beyaz oring conta kullanıldığını görüyoruz.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (20)

 

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre Kurulum;

Bütün malzemelerimizi kova içerisine güzelce dizdikten sonra kapağı dikkatlice kapatıyoruz bu esnada 4 adet karşılıklı olarak konmuş klipsleri karşılıklı olarak 2 şerli şekilde kapatmaya dikkat etmemiz klipslere zarar vermememiz açısından önem arz etmekte. Aksi halde tek tek kapatma yoluna gitmemiz durumunda klipslere fazla yük binme ihtimali olacağı için zorlamadan dolayı kırılma olabilir. Sonrasında vanamızı filtrenin üst kapak kısmındaki su girişi kısmına yiv kaptırmamaya dikkat ederek vidalıyoruz ki zaten çok kolay bir vidalama oluyor. Vanayı taktıktan sonra hortumun 1 tanesini bu vananın ucuna takıp sıkıştırma somunu aparatını sıkıyoruz sağlam olduğuna emin olduğunuz noktada bırakın ve bir veya yarım tur dahi olsa çok fazla sıkmamaya özen gösterin aksi halde bu sonunu çatlatabilirsiniz. Normalde plastik kalitesi tahmin ettiğimde daha iyi çıktı bir sıkıntı göstermeyecek kadar güven verse de çok zorlamamak gerekiyor. Üst tarafta işimiz neredeyse bitti ve alt tarafta filtrenin alt su çıkış kısmına motoru vidalıyoruz, motorun üç kısmına da üstte olduğu gibi hortumu takıp sıkıştırma somunu ile sağlamlaştırıyoruz. Filtremiz neredeyse kullanıma hazır duruma geldi lakin hortumun diğer ucuna takılacak olan aparatlarımız var tabii ki.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (21)

 

 

Hortumun filtreye bağlantısı için arada kullanılan gerek vana gerekse motor bağlantı kısmının içerisine baktığımızda oring kullanımı olduğunu görüyoruz. Oringler beyaz renkte ve yağlanmış olarak geliyor. Yağlama yapılmasındaki maksat bilindiği üzere hem oring yatağına ilk takım esnasında rahat ve düzgün oturur hem de ömrü uzun olur. Oringler takılırken haliyle kıvrılma yapacağı için eğer yağlama olmasa idi hem düzgün yerleşmeyecekti hem de kıvrılmış kalacaktı, yağlama sayesinde kıvrılma kendiliğinden normal halini alacaktır. Farklı alanlarda kullanılan oringler için de bu bilgiyi göz ardı etmeden uygulamakta fayda var.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (22)

 

 

Diğer yandan merakımı gidermek için filtrenin normal kullanımında motorunun aşağıda olması durumunun tam tersini denedim. Yani motor altta ve vananın yukarıda olması gerekirken olması gerekenin tam tersini uygulayıp motoru üst tarafa vanayı alt tarafa takıp denedim ve sorun olmadı bu şekilde de stabil bir şekilde çalışmakta. İlk kurulumda bu şekilde motoru yanlışlıkla veya bilerek üst kısma takacaklar için sorun teşkil edecek bir durum söz konusu değil. Tabii yukarıda bahsettiğim sünger sıralamasını tam tersine yapmak gerekiyor ve elyafı en üste koymak gerekiyor. Ben şu anda akvaryumumda bu şekilde kullanıyorum, sanırım alıştığımız mantıkta ilerleme isteğinden olsa gerek böyle kullanmaya başladım. Bağlantı aşamasında uyumsuzluğu ile ilgili herhangi bir sorun çıkmadı yani her iki tarafada rahatlıkla bağlantı yapılabiliyor.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (23)

 

 SunSun Hw-603B Dış Filtre Motor Aksamı;

Filtrenin motor aksamının içini görmek istediğimizde önce resimde görülen vidayı yıldız yada kontrol kalemi ile açmamız gerekiyor. Bunun öncesinde motor pervanelerini de resimde görüyoruz, buna ilaveten bu aksamda da yine beyaz oring conta kullanılmış yine yağlanmış ve güzelce yerleşimi olmuş şekilde.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (24)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (25)

 

Bahsedilen vidayı aldıktan sonra motorun milini tutan diğer filtrelerde de olduğu gibi küçük kapağı çıkartmak için sağa doğru çevirmemiz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra çıkan motor mil yatak kapağının da etrafında beyaz yağlanmış oring conta olduğunu görüyoruz.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (26)

 

İşte motorumuzun pervane takımı ortaya çıktı, filtre üzerinde her ne kadar çok büyük bir eksiklik gibi düşünsek de inşallah sorun çıkartmaz, mıknatıs ve pervane takımı içerisindeki Mil maalesef metal olarak üretilmiş. Seramik milli olsaydı çok daha iyi olacaktı mil ömrü çok daha uzun olurdu.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (27)

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre Su Emiş ve Çıkış Aparatları;

Su emiş ve çıkış aparatlarını yan yana getirdiğimizde çıkış aparatının aralığının dar olduğunu görüyoruz. Bu yüzden akvaryumunuzun etrafında çerçeveleri var ise resimde görüldüğü üzere zorluk yaşanıyor. Emiş aparatı bir miktar çıkış aparatından geniş olduğu için çok fazla sorun çıkartmıyor lakin çıkış aparatı dar olduğu için akvaryum çerçevesine yani üst duvarına sabitlemekte güçlük yaşanıyor, bunu da vantuzlar sayesinde sabitleyerek çözebiliyoruz ben bu şekilde yaptım. Normalde filtre küçük çapta üst kısmı çerçevesiz yani cama cam akvaryumlarda hiçbir sıkıntı çıkarmaz. Buna çözüm olarak diğer farklı bir öneri ise bir miktar cüzzi masraf çıkartsa da Eheim 2213 gibi filtrelerin baston aparatı işimizi oldukça rahatlatacaktır kullanılabilir. Bunu sadece su çıkışı için yapmamız yeterli. Bunun dışında farklı bir çözüm olarak elektrik köşe boruları olan L şeklindeki malzemeden 2 adet alıp bu 2 parçanın arasına da 4-5cm civarı elektrik boru takıp kullanılabilir. Bu sayede U şeklinde bir aparatı kendimiz yapabiliriz, bu aparatı yaparken sızdırma için tedbir amaçlı hızlı yapıştırıcı ile birleştirme yapılabilir lakin en sağlıklısı yine 2213 veya uyumlu baston almak en doğrusu olacaktır.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (28)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (29)

 

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre İlk Su Çekimi;

İlk su çekişi için kılavuzunda ağız yolu ile sifonlama gösterilmiş lakin bunun için pratik bir çözüm var. Normalde kullandığımız sifonlama hortumunun ucundaki aparatı alıp filtre çıkışına taktıktan sonra sifonlama yapınca filtre içerisine su dolmaya başlıyor ve işimizi bu şekilde halletmiş oluyoruz. Bu işlem esnasında filtreyi çalıştırmıyoruz, fişi çekili vaziyette iken yapıp filtre içerisine tamamen su dolmasını bekliyoruz ve artık su dolma işlemi bitene kadar bekliyoruz. Filtrenin su çıkış hortumunun belirli bir seviyesine kadar su gelip artık hareketsiz hale geldiğinde filtremizin fişi takılmaya hazır hale gelmiş oluyor. Artık filtremiz çalışmaya hazır hale gelmiş durumda ve Ya Allah Bismillah deyip fişini takıyoruz.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (30)

SunSun Hw-603B Dış Filtre İlk Çalıştırma Anı;

Filtremiz su basmaya başlıyor, ilk etapta her ne kadar filtre içerisine su doldurduktan sonra çalıştırmış olsak da içerisinde kalan bir miktar havanın etkisi ile tam performanslı olarak su çıkışı gözlemlenmeyebilir. Filtrenin pompası olmadığı için havasını atma işlemi için vanasını birkaç saniyeliğine kapatıp açmak faydalı olacaktır. Diğer yandan havanın atımını hızlandırmak için filtreyi dikkatli şekilde bulunduğu yerde sallamakta hava atımına yardımcı oluyor. Ben bu iki yöntemi de uyguladım ve içindeki havasını attığında verimi biraz daha arttı. Diğer büyük filtrelerde olduğu gibi aman aman bir hava atma durumu söz konusu değil ki büyük filtrelerde bu işlem aşamasında filtre neredeyse su çıkışı durma noktasına kadar gelebiliyorken bu filtrede bu derece bir işlem olmuyor.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (31)

 

 

Yukardaki resimde görüldüğü gibi su çıkış aparatının ucuna herhangi bir aparat takmadan da kullanılabilir lakin kutu içerisinde çıkan aşağıdaki resimde görülen uç taraftaki aparatı kullanmakta fayda olacağı kesin. Filtre su çıkışında suyun daha dar bir alandan geçerek bir miktar daha akıntıya katkı sağlamasından dolayı kullanmanızı öneriyorum.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (32)

 


SunSun Hw-603B dış filtremizi artık kullanmaya hazır hale getirdik ve hayırlısı ile akvaryumumuzda iç filtrenin verdiği görüntü kirliği, alan kısıtlaması, yetersiz biyolojik filtrasyon, akvaryum camında yapışık olmasından dolayı verdiği ses yani uğultudan kurtulma, iç filtreye oranla akvaryum balıkları ve akvaryum bitkileri için daha sağlıklı ve hastalıksız balıklar, düşük güç tüketimi gibi birçok nedenden dolayı tercih edilebilecek bir dış filtre.  Sessiz dış filtre arayanlar, hesaplı ve kaliteli dış filtre arayanlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Piyasada 50-70 TL kdv dahil fiyatla satılmakta ve iyi bir araştırma ile kargosu dahil 50 TL kdv dahil bir fiyata sahip olma durumunuz söz konusu. Diğer yandan iç filtrenin haftalık temizliği, temizlik esnasında akvaryumdan alırken içerisine topladığı tortu ve kirleri akvaryuma bırakması gibi dertlerden de kurtulmuş oluyoruz. Bir diğer hususa da dikkat çekecek olursak iç filtreye verilen paraya karşılık enerji tüketimini kıyasladığımızda makul seviyede bir güç tüketimi var ve güç tüketimi alacağınız iç filtre ile aynı seviyede olsa bile yukarıda bahsettiğim nedenler arasında akvaryum için ciddi önem taşıyan akvaryumda biyolojik döngü sebebiyle tercih edilmeli.

Son olarak Fiyat/Performans ürünü diyebiliriz…

SunSun Hw-603B Dış Filtre Artıları;

Küçük akvaryumlar için ideal olması

Oldukça sessiz olması ki sesini duymanız yada hissetmeniz için motoruna dokunmanız gerekiyor.

Enerji tüketiminin 6w gibi çok az olması

Silindirik yapıda olup kovasız olmasından dolayı bünyesinde toplayacağı partikülleri dışarı verme ihtimalinin az olması/olmaması.

Küçük akvaryumlarda iç filtrenin verdiği görüntü kirliliği ve alan kısıtlamasından kurtulmuş oluyoruz.


SunSun Hw-603B Dış Filtre Eksileri;

Metal milli olması

Tek vanalı olması

Kutu içeriğinde seramik boncuk olmaması

Su çıkış aparatındaki aralığın dar olmasından dolayı çerçeveli akvaryumlarda montaj sorunu çıkartması.

Kullanım kılavuzunun Türkçe olmaması, çok büyük sıkıntı değil resimlerle anlatılmış gerekenler lakin olsaydı daha iyi olurdu.

İlk su çekişi için pompasının olmaması.

Faydalı olması dileğiyle…

Hakan GÖZEL

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Konu ile ilgili önerilerinizi ve sorularınızı forumumuzda buradan yapabilirsiniz.

 

75 Yorumlar
 1. Saadet Şanlı

  Bu filtre büyük akvaryumlarda 2 adet olarak kurulsa yani 200 litre civarı akvaryumlarda sağ ve sol tarafa 2 tane takılsa hem biyolojik filtrasyon sağlamlaşır hem de çok hesaplı olarak filtre düzeni kurulmuş olur diye düşünüyorum.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Saadet Hanım muhtemelen yeterli olur lakin biraz daha sabrederseniz yakın bir zaman içerisinde bahsettiğiniz gibi brüt 200 litre net 160 litre civarı olan akvaryumum için bu filtreyi biraz modifiye ederek deneme yapacağız, siz de gelişmelere göre hareket edersiniz.

 2. Ahmet Sakin

  50x25x40 ebatlarındaki akvaryumum için bozulan iç filtremin yerine yenisini ararken sitenizi fark ettim. Çok detaylı ve güzel bir anlatım olmuş hiç dış filtre kurmamış birisi bile kolayca kurabilir dilde anlatılmış. Elinize sağlık teşekkürler.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Ahmet Bey faydalı olabilmişsek ne mutlu.
   Aşağı yukarı sizin akvaryumunuzdan biraz büyük bir akvaryumda kullanıyorum gayet başarılı ki iç filtre fiyatına dış filtre sahibi oluyorsunuz.

 3. Seda Aydoğan

  Evimde küçük bir nano akvaryumum var ortalama olarak kumu çıkınca net 30 litrelik. 50×25*30h ebatlarında ve karides besliyorum bir kaç tane neon var. İç filtre sesinden ve temizliğinden bıkmış birisi olarak bu benim akvaryumumda yeterli olacağını düşünüyorum ama akıntı kafama takılıyor.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Seda Hanım, 30 litrede filtrasyon olarak çok çok rahatlıkla işinizi görür, sessizliği çok iyi. Filtres su çıkışını yan cama doğru verirseniz akıntıda sıkıntı olmaz. Zaten 50 cm uzunluktaki akvaryumunuzun arka duvar camına dediğim gibi verirseniz akıntı sıkıntısı yaşamazsını en son çare olarak vanasını kısarsınız ki gerek bile kalmaz.

 4. Arif Zengin

  Bu filtre 100 litre için iş görür mü? debisi ne kadar sürede düşüyor ve ses durumu nasıl çok hassasım ses konusunda yatak odamda olacağı için gece sessizliğinde ses duyurmazsa almayı düşünüyorum.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Arif Bey 100 litrede eğer canl ıyükü fazla değilse iş yapar ortalama 2 haftadır debisinde düşüş olmadı ki zaten 1,5-2 ayda temizlik isteyeceği kesin gibi. Sesi unutun 🙂 gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

   1. Ali diyor

    Merhaba, bu filtrede suyun çıkış debisi ayarlanabiliyor mu? 37 lt akvaryumda kullanılabilir mi?

    1. Hakan GÖZEL diyor

     Vanası var fakat en kötü ihtimalde arka cama su çıkışı verilip akıntı azaltılabilir. Buna muadil olarak Haqos Askı Dış Filtre 510 L/H kullanılabilir onda debi de ayar yapılabiliyor.

 5. Anonim

  […] […]

 6. ahmet diyor

  bende aynı üründen var 6 ay oldu şuan debisi düştü ve çok ses yapyıor üstelik şuanda temizlik bile yapmıyor aldıgım zaman buna yetecek kadar param vardı ama şuan aldığıma pişmanım keşke ozaman ilk aldıgımda 30tl param daha olsaydı Eheim 2211 alırdım şuan 2211 i kullanıyorum bu nasıl çıkcak bakacaz 5-6 gün oldu inş debi düşmez 135lt brüt akvaryumda kullanıyorum 30kg da kum var karides akvaryumu sunsun alacaksanız uzun süre kullanmak için almayın bir daha çin malı akvaryum üzerinde kullanmıyacam 🙂

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Ahmet Bey ortalama 1 aydır kullanıyorum debisinde ciddi bir düşüş olmadı ki kirlenmeden dolayı debi düşüşü var bendekinde. Siz 6 ayda hiç temizleme yapmadıysanız bu gayet normal. Tetratec Ex700 kullanmış birisi olarak bir ay sonra onda da debi düşüşü oluyordu ve 2. ayında temizlik yapıyordum aynı durumu Eheim 2213 filtrede de yaşadım. Atman 3337 ve Tetratec Ex1200 de bu şekilde debi düşüşleri yaşamadım. Zamanla Sunsun filtrenin durumunu daha detaylı analiz etmiş olacağım bakalım hayırlısı zamana ihtiyaç var.

  2. Emre diyor

   Siz gidin isme para verin öyleyse ben 10 senedir kullanoyorum canavar gibi debi ilk gündeki gibi benim bir ortaklığım yok durduk yere övmem sonucta demi bu markayı bence sunsun marka çok kaliteli ve hesaplı.. kullanmayı bilmedikten sonra binlerce TL lik markalarda sorun çıkarabilir

 7. halil diyor

  Anlatım çok güzel ve detaylı olmuş elinize sağlık. 60 Lt akvaryum için aldım ürün motoru vızırdama yapıyor acaba bunun bir çözümü var mı? Sifonlama yaptım komple su ile doldurdum filtreyi salladım fakat vızırdı sesi motorda. Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Merhaba, eğer filtre içindeki havayı tam atamamışsa sorun bundan kaynaklı olabilir. Bir süre daha bekleyin eğer geçmez ise motor aksamını üst tarafa bağlayın deneyin muhtemelen sorununuz ortadan kalkacaktır.

 8. gurkan diyor

  Herseyi kurdum ama suyu cektim ici doldu elektirige takiyorum su devirdaimi olmuyo yaedim edermisiniz unuttugum kilit bi bilgi mi var acaba

  1. ertugrul diyor

   Bende aynı problemi yaşadım. Vakumlama değilde içine lavaboda ağzına kadar su doldurup deneyiniz. canavar gibi çalıştı. Halen problemsiz kullanıyorum. Cızırtı motor alanındaki havadan kaynaklanıyor. Kapatıp yan çevirip hava çıkış hortumuna yükselecek şekilde çalıştırıp deneyiniz. Oldıkça sessiz.

 9. […] […]

 10. atropabella diyor

  Merhaba Hakan Bey,
  Benim de küçük bir japon balığı akvaryumum var ama artık büyütmek istiyorum.80*40*50 ölçülerinde, yaklaşık 160 lt olacak.hem sessiz, hem ekonomik hem de yeterli olabilecek bir dış filtre ararken yazınızı gördüm. Bu hacimde deneyeceginizi soylemissiniz.sonucu merak ettim.önerirseniz hemen almak istiyorum.şimdiden teşekkür ederim. Iyi günler ve saglikli hobiler dilerim.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Merhaba Sevda Hanım, 160 litre net hacimde bir akvaryum için yeterli gelmiyor malesef. BEnim tavsiyem maksimum 100 litre civarında bir akvaryumda kullanılması yönündedir.

 11. burhan diyor

  abi motor iyimi aliyimmi napıyım bilemedim???

 12. […] […]

 13. Erdoğan diyor

  Merhaba Hakan Bey

  Sizin yorumlarınızı göz önüne alarak sipariş verdim. Faydalı olduğunu düşündüğüm değerlendirmeniz için teşekkürler.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Erdoğan Bey merhabalar, filtreden çok memnunum. Kapasitesine uygun akvaryumlara bağlanması durumunda çok iyi bir biyolojik filtrasyon sağlıyor.

   Biz teşekkür ederiz.

  2. Seyfi Selman diyor

   Merhaba 100 lt’lik akvaryum kuracağım, ilk kez dış filtre alacağım. Burada ki incelemelerin üzerinden uzun bir zaman geçmiş. Halen tavsiye ediyor musunuz. Bilgilendirirseniz çok faydalı olacak. Teşekkür ederim.

   1. Hakan GÖZEL diyor

    Erdoğan Bey merhaba 100 litrelik akvaryumda biyolojik filtressyonda yeterli olacaktır. Akvaryumunuzda kenar çıtaları var ise montajı zorlaştırabilir.

 14. semih genc diyor

  Alirken endiseli idim ama suan cok memnunum gercekten bu fiyata bu performans tavsiye ederim 70lt tankimda kullaniyorum gayet iyi durumda ses konusunda da soyle soyleyeyim kendi nefesimin sesini duyabiliyorum ama filtrenin asla kisacasi tereddutsuz tavsiye ederim seramik ve aktif karbon ekleyerek kullanin daha iyi olur saygilar.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Semih Bey bitkili akvaryuma kurulacak ise aktif karbon kullanmamak daha iyi olacaktır. Canlı akvaryumu ise kullanılabilir.

   Ben kurduğum bitkili akvaryumumda ekstra malzeme kullanmadım.

 15. polat elebi diyor

  hakan merhaba filitrenin çalışması nasıl memnunmusunuz hala

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Evet filtre gayet başarılı herhangi bir sıkıntı yaşamadım bu ana kadar. Tavsiye ederim.

 16. burak diyor

  Aynı dış filtreyi kullanıyorum. ilk başlarda gerçekten mükemmeldi. ama tabikide fiyatından dolayı biraz dandik olduğu bariz belli. 2. 3. aydan sonra debisi düşmeye başlıyor ve aşağıdaki hortumun vanasıyla fazla oynadığınız taktirde su sızdırması kaçınılmaz son. ve bu filtrede şöyle bir sıkıntı var su emiş borusunu tamamen su doldurmadan(ağzına taktığınız aparatta dahil) kesinlikle su devirdaymı olmuyor. su emiş borusunun kesinlikle azına kadar su dolu olması hiç hava olmaması lazım. İyi günler..

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Burak Bey filtrenin debisinin düşmesi canlı sayınız ile de orantılı, ben de 3-4 ayda bir temizliyorum ki bu çok normal. Her filtre gibi içine su dolmadan çalışmaması da normal bir durum ama hortumun tamamen dolmasıyla çalışması gibi bir gereklilikle ben karşılaşmadım.

 17. Andula diyor

  Merhaba Hakan bey
  Ben bu filtrenin bir alt modelini kullanmaya başlayacağım. Bitkili akvaryum kuruyorum. Size sormak istediğim ilk kurulumda bitkili akvaryumda olsa karbon kullanımını 1-1,5 ay kadar normal karşılanıyor sizce kullanmalımıyım. Ayrıca seramik boncuk ta kullanamak istiyorum. Bu iki filtre malzemesini kullanmamın zararı olur mu ? Kullanırsam da filtre içinde konumlandıracağım yerleri neresi Olmalı . Filtre motorunu yukarı kısma kapak üstüne koyacağım.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 18. Tarkan Yurcu diyor

  Her Şey iyi güzel de süngerleri yenilemek istediğinizde çaresiz kalıyorsunuz! İnternetin altını üstüne getidim hiç bir yerde sünger bulamadım. Yedek parçaya şimdilik ihtiyacım olmadığı için aynı sorunu ilerde bu konuda da yaşar mıyım bilmiyorum.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Tarkan bey alternatif ürünler uygun ebatta kesilip kullanılabilir.

 19. Emrah Karayel diyor

  Merhaba Hakan bey, çok güzel ve faydalı bir inceleme olmuş, teşekkrüler.
  İncelemenizden faydalanıp bende aldım bir tane. Ancak ufak bir sorunum var, aşağıda resmini eklediğim tırnak kırık bende. Öyle miydi ben mi kırdım bilemiyorum. Şu an bir sızdırma yok, satıcıyla temasa geçtim. Değiştirirse ne ala. Ama değiştirmezse bir sorun olu mu sizce. Ürünü detaylı incelemişsiniz ürünü biliyorsunuz. Plastik kısımları biraz riskli. Ve bu parçaları ihtiyacımız olduğunda nereden temin edicez, internette hiç rastlamadım.
  http://i.imgur.com/SpXbs2M.jpg

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Emrah Bey merhabalar sizin sıkıntınız anladığım kadarıyla motor aksamında. Orayı sizin kırmanız biraz zor aldığınız yerden değişim istemenizde fayda var ki bence değişim yaptırın. parça yönünde yedek parça sıkıntısı var malesef ama ilerleyen günlerde belki parça teminleri başlar.

   1. Emrah Karayel diyor

    Tekrar merhaba Hakan bey.
    Satıcıyla temasa geçtim, değişim istedim, kabul etti. Bugün gönderdim kargoyla. Satıcı ”Zaten sürekli sorun yaşadığımız bir ürün” dedi. Dikkatli kullanmak lazım. Narin bir ürün. Zaten bu paraya çok yüksek kalite bir şey beklemek yersiz olur. Deneme amaçlı 40 litrelik küp tankımda kullandım. İşini o minik cüssesine rağmen gayet iyi yapıyor. Dediğim gibi sadece biraz dikkatli kullanmak lazım. Belirttiğiniz gibi yedek parçası bulunamıyor.
    Tekrar teşekkür eder, hayırlı günler dilerim…

 20. Rıza Sırman diyor

  Merhabalar,

  Ben de çekinerek bu filtreden aldım. Çin malı ne kadar dayanır ne performans gösterir bilmiyordum. İnternetteki olumlu yorumlara inanarak aldım. Gerçekten de haklılarmış. Tam bir fiyat performans ürünü. Ben içine Eheim Ehfi substrat koyarak kullanıyorum. Aynı malzemeyle şelale filtre çalıştırıyordum 42ltlik tankımda. Bu dış filtreye geçince suyun berraklığında gözle farkedilir bir düzelme oldu. Ayrıca şelale filtreyi 10 günde bir temizlemem gerekiyordu. Bu dertten kurtuldum. Gerçekten sessiz bir filtre. Ne kadar uzun ömürlü olur bilmem ama 50 liranızı riske etmeye kesinlikle değer. Bu paraya alacağınız birçok iç ve şelale filtreden daha iyi performans verdiği kesin…

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Rıza Bey en kötü ihtimalle ürünler garanti süreleri boyunca çok büyük sıkıntı çıkarmadıklarını düşünerek yıllık 25 liraya bu filtreye vermeye değer diye düşünüyorum ki 2 yıl sonra yenisi alınabilir. En çok şüphelendiğim aksamı pervane mili, metal olduğu için sıkıntıyı ilk oradan verebilir. Ben şu anda yaklaşık 150 litre olan tankımda kullanıyorum, aşağıdaki linkten gözatabilirsiniz;

   Sun Sun Hw 603 ile Bitkili Hi-tech Akvaryum

 21. ömer örkmez diyor

  merhabalar ,
  Bu filtreyi sitedeki yorumlara bakarak aldım.Şelale şeklinde kullandığımda hava pompası kullanmama gerek var mı .Ayrıca filtreleri ve akvaryum suyunu hangi sıklıkta temizlemeliyim.Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Ömer bey akvaryum temizliğinden kastınız komple bir temizlik maksatlı ise buna gerek yoktur, tankınız bitkili ise arada ama değilse su değişimlerinde dip çekimi yapmanız kafidir. Filtreyi mümkün mertebe kısa aralıklarla temizlemeyin zaten çok aşırı canlı yükü yok ise filtreniz sizi 6 ay kadar idare edecektir.

   1. ömer örkmez diyor

    teşekkür ederim Hakan Bey ,
    peki üstteki şelale şeklinde akan su oksijen için gerekli sirkülasyonu sağlar mı .Elimde hava pompasi var bunu kullanmama gerek var mı.

    1. Hakan GÖZEL diyor

     Ömer Bey su yüzeyini hareketlendirmeniz yeterli olacaktır. Eğer canlı sayınız çok aşırı fazla değilse sorun olmayacaktır. Co2 verilen tanklarda bile bu şekilde sorun olmadan tank idame ettirliyor lakin bu tanklarda bitkilerden de o2 gelmektedir.

 22. suat diyor

  merhaba Hakan bey incelemeniz için teşekkürler ürünü satın aldım kurulumnu gerçekleştirdim tankım 40 lt ve gayet sessiz çalışıyor bahsettiğiniz gibi çıkış borusuna dahil aparatların montakı esnasında sorun yaşadım ama neyseki akvaryumum üzerinde bir oynama ile bu sorunu çözdüm cihaz sessiz çalışıyor gerçekten çok sessiz 🙂 ayrıca iç filtre fiyatına böyle bir cihaz gerçekten bedava uzun lafın kısası fiyat/performans ürünü herkese tavsiye ederim.Bakımlarını aksatmadığımız sürece sorun çıkaracağını sanmam tekrar teşekkürler inceleme için.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Suat bey merhaba filtre gayet başarılı ben yaklaşık 150 litre net hacimdeki bitkili akvaryumumda kullanıyorum. Forum sitemizde konusu var isterseniz bir göz atın. Forumumuzda bir çok konuda destek alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz bekleriz inşallah.

   http://forum.akvaryumda.com/konu/sunsun-hw-603b-mini-d%C4%B1%C5%9F-filtre-modifiye.1450/

   1. suat diyor

    ok hakan bey forumunuza bakıyorum şuan teşekkürler davetiniz için teşekkür ederim üye olacağım.

    1. Hakan GÖZEL diyor

     Bekleriz inşallah.

 23. Engin diyor

  Hakan bey merhabalar..
  Sunsun Hw-303b ile Hw-603 Dış Filtre arasında kararsız kaldım. 35 cm ebatında küp şeklinde bir bitkili tankım var. 303b uv li olanı düşünüyorum ama akvaryumda sıkıntı olurmu bilemedim. Su debisini vana ile kıssam çözüm olmazmı? Fikriniz nedir? Almışken iyisini almak istiyorum.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Engin Bey merhaba bahsettiğiniz akvaryuma 303b modeli oldukça fazla gelecektir debisi çok fazla olacaktır. Siz 603b modelini seçerseniz gayet yeterli olacaktır.

 24. Çağlar diyor

  Hakan bey merhaba,
  Ben bu dış filtreyi 70lik akvaryumumda kullanmak üzere satın aldım, sizin bu makaleniz çok yardımcı oldu emeğiniz için öncelikle teşekkür ederim kendi adıma.
  Benim sormak istediğim; şimdi iç filtre kullanıyorum, henüz bu dış filtreyi kurmadım. İç filtre akvaryuma hava veriyordu, bu dış filtreyi kullanınca akvaryuma hava verilmesine gerek kalmıyor mu? yoksa mutlaka hava da vermek lazım mı akvaryumun içine bir şekilde?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Merhaba Çağlar Bey, su yüzeyin ibir miktar hareketlendirmeniz yeterli olacaktır. İlave hava vermeniz gerek yoktur.

   Makalemiz yardımcı olduysa ne mutlu bize, hayırlı hobiler dileriz.

 25. Suleyman Caliskan diyor

  Merhabalar…
  Aynı filtreden bende aldım.. Akvaryumum 130 Litre Şimdilik hiçbir sorun yok ve çok sessiz çalışıyor. Sıralamayı sizin tarif ettiğiniz şekilde yaptım fakat bana yanında hediye olarak Aquaclay Biyolojik Filtre Malzemesi de geldi acaba onu hangi kısma koymam lazım?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Eğer akvaryumunuz bitkili ise carbonu kullanmamanız daha iyi olur ama bitki yok ise en üst katmana koyabilirsiniz.

 26. hasan diyor

  merhaba
  diğer arkadaşlar bahsetmemiş fazla ama filtrede sızdırma sorunu yaşayan oldu mu? ya da yaşanma riski var mıdır?
  ayrıca filtrede süngerlerin arasına karbon gibi başka maddeler eklemek gerekmekte mi?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Hasan Bey her filtrede böyle bir risk var ama kullandığım süreçte bir sorun yaşamadım. Eğer bitkili akvaryum ise carbon kullanmak gerekmiyor lakin canlı akvaryumu ise kullanılabilir.

 27. Ömer diyor

  Merhaba, son cevaptan sonra 2 sene geçmiş ancak, 200 lt akvaryum için almak istiyorum uygun olur mu? 2 sene sonra yorumlarda değişme var mı ? memnuniyet durumu nedir ?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Ömer Bey merhaba biraz geç cevap için kusura bakmayın, eğer çok canlı yükü olmayacak ise sıkıntı olmaz.

 28. Barış akkaya diyor

  Teşekkürler çok güzel anlatmışsınız.

 29. Ibrahim diyor

  Merhaba kolay gelsin bende bu urunden siparis vercem 100 lt tankim var.. 3 adet sp prenses var.. bitki yok… dis filtreyi aldigim zaman ic fltreye ve hava moturuna gerek yok demi.. bu dis filtre ikisininde isini goruyor..

  1. Hakan GÖZEL diyor

   100 litrede rahatlıkla kullanılabilir.

 30. Muharrem diyor

  Arkadaşlar herkeze selamlar bu filtreden bendede var kullandım gayet güzel sizlere tavsiyem şudurki bu filtrede en kolay kurulum şöyledir öngörülen üstten su girişi alttan öotpr ile şu çıkışı ben şöyle yaptım eheim classic modelleri gibi alttan su girişi motorunu işe üstüne tamtım hiç hava kalmıyor içinde çıkış hortumunuda azınızla bir kere çekince ful su dolduruyor kendiliğinden içinde hava kalmayıncada mükemmel çalışıyor herkeze içi hobiler

 31. Adem diyor

  Merhaba ürünü daha yeni aldım kurulumunda sizin anlatımınızdan faydalandım akvaryumum 70 litre fakat motor biraz zayıf gibi beklediğim gibi çekim yapmıyor motorun gücünü artırmamız yada uyumlu başka bir motor takma ihtimalimiz var mı

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Farklı bir motor takılacağını sanmıyoruz lakin filrenin içindeki havanın atıldığından emin olmanız gerekiyor aksi halde zayıf çalışıyor.

 32. Sedat diyor

  Bir videoda 603 ve 602 yi seri baglayip kullandiklarini gordum. 602 de filtre kovasi icinde sungerler dururken 603 un icine bioball ceramic elyaf gibi malzemeler konulup kapaklar kapatildi. 603 un su cikis hortumu 602 nin su giris musluguna takildi. Su cikisi 602 den su girisi ise 603 ten saglandi. 602 deki tek motoru kullandilar suyun tanka aktarimi icin. Ne kadar saglikli olacagi hakkinda bi yorumunuz olabilirmi ?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Sedat Bey muhtemelen filtrasyon hacmini artırıp daha kaliteli biyolojik filtrasyon için yapmış olabilirler. Motor iki adet olur ise biri diğerinin hızı ile zamanla aynı seviyede olmayacağı için tek motor kullanmak mantıklı olmuş.

 33. Emel diyor

  Merhaba yazınızı dış filtre araştırması yaparken gördüm oldukça ilgimi çekti benim şu an 70*30*42 ölçülerinde iki japon iki de çöpçülü akvaryumum var ve dolphin h 500 iç filtre kullanıyorum ancak sanırım yeterli gelmiyor bu dış filtre benim akvaryumum için uygun mudur, bir de ben engelli birisiyim dış filtrenin temizliği zor mudur bir de benim akvaryum tam kapak ancak şelale filtre için bir kısmını kesmiştim bu dış filtre için o kısım acaba yeterli olur mu teşekkür ediyorum umarım yazımı görürsünüz.. Hayırlı Ramazanlar

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Eme Hanım merhaba, size göre filtrenin tek eksi yönü iki hortumunda da musluk bulunmaması. Bu yönde size zorluk çıkartabilir.

   forum sitemize de bekleriz

   forum.akvaryumda.com

 34. Onur diyor

  Merhaba 50 litrelik bitkili lepistes akvaryumum var bu filtreyi kullanabilir miyim ? Daha önceki filtreler debisi çok yüksek diye bitkiler gelişemedi.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Rahatlıkla işinizi görecektir.

 35. Esra diyor

  Hayırlı günler filtreyi temizleyip geri taktım ancak su almıyor nedeni nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Esra Hanım hava yaptığı için olabilir. Filtreyi sallayın içindeki havaları atsın.

 36. Akif diyor

  50 lt bitkili akvaryumda kullanila bilir mi acaba?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Çok rahatlıkla kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*