Sunsun Hw-603b Debi Testi – Resimli Anlatım

Geçtiğimiz günlerde sizlere tanıtım ve inceleme yayınladığımız Sunsun Hw-603b mini dış filtre kutusu üzerinde yani üretici firmasının beyan ettiği saatte 400 litre su devirdaim etme durumun ile ilgili test sonuçlarına beraber bakacağız. Dış filtre üretimi …

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre Detaylı İnceleme – Resimli Anlatım

Geçtiğimiz günlerde sizlere tanıtım ve inceleme yayınladığımız Sunsun Hw-603b mini dış filtre kutusu üzerinde yani üretici firmasının beyan ettiği saatte 400 litre su devirdaim etme durumun ile ilgili test sonuçlarına beraber bakacağız. Dış filtre üretimi yapan firmaların modellerine göre belirttikleri debilerin gerçek debiler olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Bu debiler son kullanıcının yaptığı gibi içerisine seramik halkalar, sünger elyaf vs. doldurmadan içerisi boş olarak ve mevcut hortumları ile değilde muhtemelen daha kısa hortumlar ile kısa mesafede yapılan testler sonucu debi tayinleri yapılmakta.

Satte 400 litre su devirdaim ettiği beyan edilen Sunsun Hw-603b mini dış filtre için sizlere 2 farklı test düzeni bildireceğiz. Sunsun hw-603b mini dış filtre debi testi yaparken filtrenin tanıtımında da belirttiğimiz üzere motorunun 2 farklı şekilde bağlanabilmesinden dolayı ayrı ayrı 2 farklı test yapıldı. Testlerin yapımı aşamasında filtre içerisindeki Elyaf ve Süngerlerin konumları göz ardı edilmeden motorun konumuna göre doğru şekilde sıralaması yapıldı. Diğer türlü  Elyaftan dolayı tam dengeli bir test söz konusu olamazdı. Motor aksamı filtrenin dışında olmasından dolayı hem üst tarafa hem de alt tarafa uyumlu şekilde bağlanabilmekte.

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-2

Sunsun Hw-603b Debi Testi

1.  Motor üst tarafta bağlı iken yapılan test; Sunsun Hw603-b mini dış filtrenin motor aksamının üst kapak kısmına bağlı iken normal hortumları ile herhangi bir kısaltma yapmadan testi yapıldı.

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-1

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-3

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-4

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-5

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-6

Süre: 1 dk.

Hortumlar: Orjinal hortumlar herhangi bir kısaltma yapılmadı.

Yükseklik: Filtre ile akvaryum arasında 95cm

İç Malzeme Dizilimi: Alltan üste doğur 3 adet biyolojik sünger ve en üstte elyaf.

Süre sonunda bastığı su miktarı: 3,6 lt.

Saat bazında hesaplanan bastığı su miktarı: 216 litre

Filtrenin üst tarafta bağlı olması biraz daha avantajlı gözüküyor saatte 216 litre su basışı sağladı ve hava atma esnasında partükül kaçışı çok az oluyor.

2.  Motor alt tarafta bağlı iken yapılan test; Sunsun Hw603-b mini dış filtrenin motor aksamının üst kapak kısmına bağlı iken normal hortumları ile herhangi bir kısaltma yapmadan testi yapıldı.

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-7

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-8

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-9

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-11

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-12

Süre: 1 dk.

Hortumlar: Orjinal hortumlar herhangi bir kısaltma yapılmadı.

Yükseklik: Filtre ile akvaryum arasında 95cm

İç Malzeme Dizilimi:  Üstten alta doğru 3 adet biyolojik sünger ve en altta elyaf.

Süre sonunda bastığı su miktarı: 3,5 lt.

Saat bazında hesaplanan bastığı su miktarı: 210 litre

 

Filtre 2 haftadır akvaryumda kullanımda idi ve çok aşırı bir kirlilik yoktu. Testlerin bitiminde dikkat çeken bir kaç noktaya değinecek olur isek motor üst tarafta bağlı iken alta tarafta bağlı olma durumuna kıyaslandığında hava atma işlemi daha uzun sürmekte. Motor alta bağlandığında hava atma işlemini daha kolay ve hızlı yapmaktadır. Diğer bir husus ise alt tarafta bağlıyken akvaryum içerisine üst tarafta bağlı halinden daha fazla partükül kaçırmaktadır.

İçi dolu halde ve 95cm yüksekliğe su basma performansı iyi durumda. Normalde filtre üreticisinin beyanına göre 85cm su basış yüksekliği vermekte ki bu oranı 10 cm geçerek bir test yapmış olduk. Yüzde hesabı ile orantılandığında fazla miktar ortalama %12 aşılmış durumda bu hesaplama su basışına ilave edilirse 210 litre civarı su basışı 240 litre civarına çıkmakta. Düz hesap 250 litre gibi düşülebilir, bitkili akvaryumlarda 100 litreye kadar çok rahat kullanımı olabilir.

Hakan GÖZEL

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Konu ile ilgili önerilerinizi ve sorularınızı forumumuzda buradan yapabilirsiniz.