Sunsun Hw-603b Debi Testi – Resimli Anlatım

12

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre Detaylı İnceleme – Resimli Anlatım

Geçtiğimiz günlerde sizlere tanıtım ve inceleme yayınladığımız Sunsun Hw-603b mini dış filtre kutusu üzerinde yani üretici firmasının beyan ettiği saatte 400 litre su devirdaim etme durumun ile ilgili test sonuçlarına beraber bakacağız. Dış filtre üretimi yapan firmaların modellerine göre belirttikleri debilerin gerçek debiler olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Bu debiler son kullanıcının yaptığı gibi içerisine seramik halkalar, sünger elyaf vs. doldurmadan içerisi boş olarak ve mevcut hortumları ile değilde muhtemelen daha kısa hortumlar ile kısa mesafede yapılan testler sonucu debi tayinleri yapılmakta.

Satte 400 litre su devirdaim ettiği beyan edilen Sunsun Hw-603b mini dış filtre için sizlere 2 farklı test düzeni bildireceğiz. Sunsun hw-603b mini dış filtre debi testi yaparken filtrenin tanıtımında da belirttiğimiz üzere motorunun 2 farklı şekilde bağlanabilmesinden dolayı ayrı ayrı 2 farklı test yapıldı. Testlerin yapımı aşamasında filtre içerisindeki Elyaf ve Süngerlerin konumları göz ardı edilmeden motorun konumuna göre doğru şekilde sıralaması yapıldı. Diğer türlü  Elyaftan dolayı tam dengeli bir test söz konusu olamazdı. Motor aksamı filtrenin dışında olmasından dolayı hem üst tarafa hem de alt tarafa uyumlu şekilde bağlanabilmekte.

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-2

Sunsun Hw-603b Debi Testi

1.  Motor üst tarafta bağlı iken yapılan test; Sunsun Hw603-b mini dış filtrenin motor aksamının üst kapak kısmına bağlı iken normal hortumları ile herhangi bir kısaltma yapmadan testi yapıldı.

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-1

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-3

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-4

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-5

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-6

Süre: 1 dk.

Hortumlar: Orjinal hortumlar herhangi bir kısaltma yapılmadı.

Yükseklik: Filtre ile akvaryum arasında 95cm

İç Malzeme Dizilimi: Alltan üste doğur 3 adet biyolojik sünger ve en üstte elyaf.

Süre sonunda bastığı su miktarı: 3,6 lt.

Saat bazında hesaplanan bastığı su miktarı: 216 litre

Filtrenin üst tarafta bağlı olması biraz daha avantajlı gözüküyor saatte 216 litre su basışı sağladı ve hava atma esnasında partükül kaçışı çok az oluyor.

2.  Motor alt tarafta bağlı iken yapılan test; Sunsun Hw603-b mini dış filtrenin motor aksamının üst kapak kısmına bağlı iken normal hortumları ile herhangi bir kısaltma yapmadan testi yapıldı.

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-7

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-8

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-9

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-11

Sunsun Hw-603b Debi Testi - Resimli Anlatım-12

Süre: 1 dk.

Hortumlar: Orjinal hortumlar herhangi bir kısaltma yapılmadı.

Yükseklik: Filtre ile akvaryum arasında 95cm

İç Malzeme Dizilimi:  Üstten alta doğru 3 adet biyolojik sünger ve en altta elyaf.

Süre sonunda bastığı su miktarı: 3,5 lt.

Saat bazında hesaplanan bastığı su miktarı: 210 litre

 

Filtre 2 haftadır akvaryumda kullanımda idi ve çok aşırı bir kirlilik yoktu. Testlerin bitiminde dikat çeken bir kaç noktaya değinecek olur isek motor üst tarafta bağlı iken alta tarafta bağlı olma durumuna kıyaslandığında hava atma işlemi daha uzun sürmekte. Motor üste bağlandığında hava atma işlemini daha kolay ve hızlı yapmaktadır. Diğer bir husus ise alt tarafta bağlıyken akvaryum içerisine üst tarafta bağlı halinden daha fazla partükül kaçırmaktadır.

İçi dolu halde ve 95cm yüksekliğe su basma performansı iyi durumda. Normalde filtre üreticisinin beyanına göre 85cm su basış yüksekliği vermekte ki bu oranı 10 cm geçerek bir test yapmış olduk. Yüzde hesabı ile orantılandığında fazla miktar ortalama %12 aşılmış durumda bu hesaplama su basışına ilave edilirse 210 litre civarı su basışı 240 litre civarına çıkmakta. Düz hesap 250 litre gibi düşülebilir, bitkili akvaryumlarda 100-120 litreye kadar çok rahat kullanımı olabilir.

Hakan GÖZEL

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Konu ile ilgili önerilerinizi ve sorularınızı forumumuzda buradan yapabilirsiniz.

12 Yorumlar
 1. ömer diyor

  SLM BENİM AKVARYUM ÖLÇÜLERİM GENİŞLİK: 55 YÜKSEKLİK:40 EN:30 ÖN YÜZÜ BOMBELİ SADECE JAPON BALIĞI BESLİYORUM ŞU AN İÇERİSİNDE 12 TANE VAR AMA İÇ FİLİTREDEN PEK RANDIMAN ALMADIM İÇ FİLİTRENİN MARKASI RESUN P-400L DAHA HAFTA OLMADAN SU BULANIYOR BU YÜZDEN BİR DIŞ FİLİTRE ALMAYA KARAR VERDİM SUN SUN HW- 603B SİPARİŞ ETTİM RESİM ANLATIMINIZI TAKİP ETTİM ÇOK GÜZEL EMEĞİNİZE SAĞLIK BEN DIŞ FİLİTREYİ HEMEN AKVARYUMUN ARKA KISMINI DUVARLA AKVARYUM ARASINA KURMAYI DÜŞÜNÜYORUM BİR SAKINCASI OLURMU DIŞ FİLİTREYİ KULLANMAYA BAŞLADIĞIMDA İÇ FİLİTREYİ ÇIKARAYIMMI CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM İYİ GÜNLER

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Ömer Bey sorun olmaz bahsettiğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz, iç filtreyi mekanik temizlik için tutabilirsiniz lakin kullanmasanız da olur.

 2. hatasız kul olmaz diyor

  max su basacağı yükseklik 85 demek suyun yüzey seviyesi ile su çıkış yüzeyi arasındaki mesafe demektir yani siz testi 95 cm de değil 40cm civarında yapmışsınız yani leğen yüksekliği + akvaryum daki su doldurmadığınız kısım.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Siz filtrenin olduğu yeri fark etmediniz sanırım bunu hesaba koydunuz mu her zaman emiş yaptoğı yerden değil filtredeki çıkıştan hesaplama yapılıyor. Üreticilerinde yaptığı hesaplamalar bu şekildedir.

 3. harun değirmenci diyor

  Merhaba ,

  Ben bu dış filtreyi almak istiyorum. Su temizliği nasıl. Faydalımı ? Ayrıca içine karbon koysam olur mu ?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Harun Bey merhaba, eğer bitkili akvaryumda kullanacaksanız içine karbon koymayın ama canlı akvaryumu ise koyabilirsiniz. Filtrenin biyolojik filtrasyonu gayet başarılı, sizin su temizliğinden kastınız mekanik temizlik ise bilindiği üzere bir çok dış filtre mekanik temizlik biyolojik filtrasyon için kullanılır. Su berraklığı için ise sorunuz bahsettiğim gibi gayet başarılı.

   1. harun değirmenci diyor

    Peki ben bu motoru 130 litrede kullansam berraklık konusunda yardımcı olur mu ? Ayrıca motoru kaç günde bir temizlemeliyim ? Ben sadece tropikal balık beslicem

    1. Hakan GÖZEL diyor

     Harun Bey 130 net litrede canlı sayısı çok aşırı olmaz ise yetebilir. Suyun berraklığını filtre debisi tek başına yapmıyor, bakteri durumu ile alakalıdır. Filtre debisi düştüğünde temizleyebilirsiniz bunun için sabit bir gün belirlemek güçtür, canlı yükü ve tabanın kurcalanmasıyla alakalıdır.

     1. harun değirmenci diyor

      Merhaba Hakan Bey,

      Peki bu nasıl

      Sun sun Dış Filtre 1000 lt/ 18 W ?? Sanırsam arasındaki fark büyüklük ve debileri. İçindeki malzemeler aynıdır.

     2. Hakan GÖZEL diyor

      Harun Bey bahsettiğiniz filtre ile bu filtre aynı değildir. Debi farkları var haliyle 1000litre debili olanın motoru büyüktür ve içindeki malzemeler farklıdır.

 4. harun değirmenci diyor

  Hakan Bey, Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bu hafta alacağım inşallah. iki sorum daha var. birincisi su şiddetini ayarlayabilirmiyiz ? ikincisi 50-60 litrelik akvaryumda kullanabilir miyiz ?

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Harun Bey vanası var debi ayarı yapılabilir, 50-60 litrelik akvaryumda da sorunsuz kullanabilirsiniz.

   Filtre üzerine farklı bir deneme yapıyorum, 150 litre civarı net hacmi olan bitkili akvaryumuma bağladım.

   Detayları için forumumuza üye olup aşağıdaki konudan takibini yapabilir sorularınızı da yöneltebilir yada katkıda bulunabilirsiniz;
   http://forum.akvaryumda.com/dis-filtre-turleri-ve-secimi/1733-sunsun-hw-603b-mini-dis-filtre-modifiye.html#post21234

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*