Ancistrus sp. 4 – L144

Ancistrus sp. 4 – L144 Hakkında Genel Bilgiler: Bu türe bilimsel olarak verilen ad Ancistrus sp. dir ve hobiciler arasında L144 olarak bilinirler. Akvaryum balıkları içerisinde vantuzlularda bir çok hobici tarafından tercih edilen türler arasındadır. Halk …

Ancistrus sp. 4 - L144 (8)

Ancistrus sp. 4 – L144 Hakkında Genel Bilgiler:

Bu türe bilimsel olarak verilen ad Ancistrus sp. dir ve hobiciler arasında L144 olarak bilinirler. Akvaryum balıkları içerisinde vantuzlularda bir çok hobici tarafından tercih edilen türler arasındadır. Halk arasında bilinen adı ise cüce ve boynuzlu vatozdur. Bitkili akvaryum sahiplerinin bir çoğunda genellikle bulunur bunun sebebi ise diatom yosununu çok severek tüketmelerdir. Bitkili akvaryumlarda yosun mücadelesinde kullanılırlar, balığın çok mümkün mertebe küçük boylarda alınıp tanka adapte edilmesi ve yemlemelerinin çok fazla yapılmaması tavsiye edilir. Yeme alışması durumunda tankta asıl tutulma maksadından yani cam ve bitkilerdeki yosunlar yeme görevini aksatırlar. Vatozlara çok benzeselerde aslında çok farklı özelliklere sahiptirler. Diğer balıklarla iyi geçindiği bilinir ve bu güne kadar herhangi bir balığa saldırıp agresiflik gösterdiği görülmemiştir.

Vücut şekillerinden yararlanarak cinsiyet ayrımlarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Erkeklerin ağızlarının üstünde dikenler oluşur. Geniş ve yuvarlağımsı vücuda sahip olanlar dişidir. Aynı zamanda erkeklerin vücudu da ince ve uzundur.

Karanlık ortamlara yumurta dökerek üreyen bu balıklar örnek olarak Hindistan cevizi kabuğu, mağara şekline benzeyen mango kökleri hatta salyangoz kabuğu bile olabilir. Bu yüzden beslendiği akvaryum ortamında mağaralar oluşturmak gerekir. Yumurtalar konusunda bozulmuş yumurtaları yuvanın dışına taşıyan babadır. Her ne kadar barışçıl görünüm sergileseler de yavrular doğduktan sonra anne ve babadan ayrı olarak büyütülmelidir. Yavruların yemlenmesi için artemia ve toz yemler iyi bir tercih olabilir. Salatalık ve haşlanmış kabağı çok severek yerler. Gözleri sarı veya siyah olabilir.

 

Latincedeki İsmi Ancistrus Sp. 4
Coğrafik Kökeni
Beslenme Biçimi Otçuldur
Davranış Biçimi Barışcıl
Kendi Türlerine Davranışı Barışcıl, kuluçka döneminde erkek yuvaya yaklaşan dieğr canlılara karşı agresif olabilir
Yüzme Seviyesi Dip seviye ve akvaryum içerisindeki bitki yapraklarında dekorlarda bulunabilirler.
Cinsiyet Ayrımı Erkeklerin ağızlarının üstünde bazı dikenler görülür.
Üreme Düz yumurta dökerek, Erkekler yumurtalarını korurlar.
Sıcaklık 21 – 28 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy Ortalama 10 – 12 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 70 – 80 litre
Su Sertliği Yumuşak – Sert
Ph 6,2 – 7,2

 

Ancistrus sp. 4 – L144 Hakkında Resimler: