Ateş Ağız – Thorichthys Meeki

Thorichthys Meeki – Ateş Ağız Hakkında Genel Bilgiler: Bilimsel adları Thorichthys Meeki olan ancak Ateş ağız cichlid olarak tanınan bu akvaryum balıkları bakımı ve üretimi bakımından oldukça kolay bir seçenektirler. Yaşadığı doğal çevrenin getirdiği sebeplerle akvaryumdaki …

Thorichthys Meeki - Ateş Ağız (4)

Thorichthys Meeki – Ateş Ağız Hakkında Genel Bilgiler:

Bilimsel adları Thorichthys Meeki olan ancak Ateş ağız cichlid olarak tanınan bu akvaryum balıkları bakımı ve üretimi bakımından oldukça kolay bir seçenektirler. Yaşadığı doğal çevrenin getirdiği sebeplerle akvaryumdaki koşullardan memnun kalabilirler. Akıntının yavaş veya hızlı olması fark etmez her iki türlüsü de onları memnun edebilir.

Bu balıkların sindirim sistemlerinin analizleri yapıldığında otçul beslenerek çeşitli bitkileri yedikleri görülmüştür. Ateş ağızlar için ana yem seçiminde granül ve pul yem ideal bir seçim olabilir. Arada sırada canlı dondurulmuş yemlerle de onları beslemek gerekir. Bitkisel yemler mutlaka beslenme takvimlerinde yer almalıdır. Yemlemelerini gün içerisine 2 veya 3 defa bölerek az az beslemek diğer akvaryum balıkları beslemesinde olduğu gibi sindirim sistemlerini zorlamayacak ve iç parazit gibi rahatsızlıklara kapılmalarına engel olacaktır. Yaşadıkları doğal ortamlarında hayvansal ve protein ağırlıklı olarak yani ölmüş balıklar, bitki, salyangoz ve böcekler ile beslenirler. Artemia, kurutulmuş karides ve kan kurdu gibi besinleri de severek tüketirler.

Orta dereceli agresif yapıları sebebiyle küçük balıklarla dolu bir akvaryum için uygun değildirler. Aynı akvaryum içerisinde kendi boyutlarına yakın büyüklükteki balıklar ile bakılması önerilir. Özellikle üreme dönemleri boyunca agresif tavırlarının daha da arttığını gözlemleyebilirsiniz. Kendilerine bir eş tutturduklarında üremeleri oldukça kolaydır. Erkek ile dişi eş tuttuklarında akvaryumda uygun bir yere yuva yapar düz yumurta dökerler. Dişinin ortalama 400-500 civarı döktüğü yumurtanın yavruları çıktıktan sonra yavrulara erkek dişi beraber bakarlar oldukça çok iyi bir ebeveyndirler.

Cinsiyetlerini ayırt edebilme konusunda erkeğin sırt ve anal yüzgeçlerinden yararlanabilirsiniz. Bu yüzgeçler noktalı ve sivri olur ayrıca erkeklerin boğaz kısımları kırmızımsıdır. Dişilerin yüzgeçlerinde nokta olma olasılığı da vardır fakat dişilerin yüzgeçleri daha yuvarlağımsı bir görünüme sahiptir.

Ateş ağız olarak bilinen bu balık çarpıcı renkleri sayesinde hobi amaçlı beslemelerde oldukça yaygın olarak kullanılırlar. Ortalama ömürleri 3-5 yıl arasında beslenme ve akvaryum ortamlarına göre değişmektedir.

Latincedeki İsmi Thorichthys Meeki
Coğrafik Kökeni Belize ve Guetemala olmak üzere, Usumacinta nehri ve Belize nehirlerinde yaşarlar.
Beslenme Biçimi Hem otçul hem etçildir.
Davranış Biçimi Orta derece agresif.
Kendi Türlerine Davranışı Orta derece agresif
Yüzme Seviyesi Orta ve Taban seviye.
Cinsiyet Ayrımı Erkeklerde bulunan sırt ve anal yüzgeçleri noktalı olur. Yüzgeçleri daha sivri ve boğaz kısımları kızıl olur.
Üreme Kendilerine bir eş tutturduklarında üremeleri oldukça kolaydır. Düz yumurta dökerler ve erkek ile dişi yavrulara beraber bakarlar.
Sıcaklık 24 – 26 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy Ortalama 15 – 17 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi Bir çift için 90 – 110 litre en az olarak düşünülmelidir.
Su Sertliği 6 – 10°H
Ph 6,5 – 8,5

 

Thorichthys Meeki – Ateş Ağız Hakkında Resimler: