Anentome Helena – Katil Salyangoz

Anentome Helena – Katil Salyangoz Hakkında Genel Bilgiler: Bir çok bitkili veya bitkisiz akvaryum sahibi hobicinin tanklarında bulunan bir akvaryum türüdür. Genellikle hobiciler ismini katil salyangoz olarak bilirler. Doğal habitatlarında temiz sularda ve akıntılı derelerin …

Anentome Helena - Katil Salyangoz 1

Anentome Helena – Katil Salyangoz Hakkında Genel Bilgiler:

Bir çok bitkili veya bitkisiz akvaryum sahibi hobicinin tanklarında bulunan bir akvaryum türüdür. Genellikle hobiciler ismini katil salyangoz olarak bilirler. Doğal habitatlarında temiz sularda ve akıntılı derelerin başlangıç kısımlarında bulunurlar. Akvaryumda adi salyangoz adı verilen kahverengi salyangoz istilasına uğraşmış akvaryum sahipleri bu salyangozu önlem amaçlı akvaryumlarına koyarlar. Normal görünüşte sakin bir canlı gibi görünse de göründükleri kadar masum değildirler.

Akvaryumunda salyangoz istilasına uğramış akvaristler bu salyangoz ile durumu kontrol altına alabilmişlerdir. Zaman zaman hastalıklı veya yaşlanmış bir şekilde yaralanmış olan karides ve elma salyangozlarını da avladıkları görülmüştür ayrıca ölmüş canlıları da afiyetle yerle iyi bir leş yiyicilerdir. Kuma kendilerini gömerek hiç çıkmadan ortalama 2 gün boyunca kum altında kalabilirler eğer yeni katil salyangozlardan akvaryumunuza atmışsanız ve ortalıklarda görünmüyorsa kendini kum altına sakladıklarını unutmamanızda fayda var endişe etmeyin. Bu şekilde kumun altına saklanarak hortumunu yüzeye doğru çıkarır avlayacağı diğer salyangoza bu şekilde saldırıp yakalar içini boşaltmak için bu hortumunu kullanır.

Diğer salyangozlar gibi çift cinsiyetli olmadıklarından üremek için akvaryumda erkek ve dişi bulundurmak gerekir. Cinsiyet durumu kolay ayırt edilmediğinden tanka atılan katil salyangozlar gözlemlenerek bir süre sonra birbirine yapışmış 2 salyangoz gördüğünüzde eş tutmuş bir çift salyangozunuz olduğunu anlamış olursunuz. Bir defada 10 ‘a yakın yumurtayı kaya, bitki yaprağı veya kök gibi düz zeminlere bırakarak ürerler.

Makrakanta gibi balıklarla bakılması tavsiye edilmez, makrakanta balığı salyangozların içleri boşaltıp yediği için bu canlılara da zarar verebilir. Ayrıca suda fazla nitrat olması durumunda ve besinsiz kaldıklarında ölme ihtimalleri yüksektir.

Latincedeki İsmi Anentome Helena
Coğrafik Kökeni  Tayland – Endenozya – Doğu Asya
Beslenme Biçimi Diğer salyangozlar, ölmüş akvaryum canlıları ve zaman zaman omurgasızları yerler.
Davranış Biçimi Diğer türdeki salyangozlara karşı agresiftir, omurgasızlara da saldırabilir.
Kendi Türlerine Davranışı Kendi türlerine Barışçıldır
Yüzme Seviyesi Akvaryumun her bölgesinde gezerler.
Cinsiyet Ayrımı Cinsiyet ayrımı zordur, eş tuttuğunda ancak anlaşılabilir.
Üreme Yumurta bırakarak ürerler.
Sıcaklık 22°C – 27°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 3 cm. civarına kadar büyür.
En Az Akvaryum Hacmi 15 – 20 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 6.5 – 8.0

 

Anentome Helena – Katil Salyangoz Hakkında Resimler:


Anentome Helena – Katil Salyangoz Hakkında Video: