Neocaridina Denticulata – Kiraz Karidesi

  Neocaridina Denticulata – Kiraz Karidesi Hakkında Genel Bilgiler: Yeni başlayanlar için uygun bir karides türüdür. Bitkili akvaryumlarda özellikle nano akvaryumlarda en çok tercih edilen karides türleri arasındadır. Bir çok akvaryuma yosun yemesi için eklenirler …

 

Neocaridina Denticulata - Kiraz Karidesi 5

Neocaridina Denticulata – Kiraz Karidesi Hakkında Genel Bilgiler:

Yeni başlayanlar için uygun bir karides türüdür. Bitkili akvaryumlarda özellikle nano akvaryumlarda en çok tercih edilen karides türleri arasındadır. Bir çok akvaryuma yosun yemesi için eklenirler ve yosun tüketmeyi çok severler. Yeni akvaryuma uyum sağlamalarında sorun yaşanmaması için genç veya yavru karidesler tercih edilmelidir. Erkekler bir kaç kırmızı çizgili ve dişilere göre daha küçük boyda olurlar. Dişiler ise erkeklere nazaran daha iri ve daha kırmızı olurlar. Ayrıca dişilerin karın bölgelerinde kavis bulunurken erkeklerde kavis bulunmaz daha düz yapıdadır. Üremeleri için dişi sayısı mümkün mertebe fazla oranda olmalıdır bu oranı 10 dişiye ortalama 2-3 erkek olarak belirlemek iyi olur. Küçük yavru iken dişiler erkeklere benzerler lakin erişkin boya 2 ay sonra geldiklerinde yapıları irileşir ve renklenirler.

Dişiler karın bölgelerinde yumurtaları ortalama 30 gün boyunca taşırlar ve taşıma esnasında yumurtaları ayakları ile sürekli hareketlendirirler, bunu dikkatli baktığımızda kendimizde gözlerimiz ile görebiliriz. Diğer karideslerin aksine yumurtaları erişkinler ile aynı yapıda olurlar ve anne ile hiç bir bağ ile tutunmazlar bağımsızdırlar. Yavru karidesler çok küçük yapıda oldukları için diğer balıklara çok çabuk yem olabilirler. Ayrıca iç filtre veya dış filtre de yavruları çekebilir. Bu karidesi besleyen ve dış filtre kullananlar filtre temizliğinde kova içerisindeki sepetleri alırken dikkatlice almalıdırlar ve kova içerisinde kalan suyu ayrı bir kap/kovada bekletip su dinlendikten / berraklaştıktan sonra süzgeç yardımı ile çıkan karidesler akvaryuma geri koymalıdır. Hatta süzgecin gözeneklerinden bile geçebilecek kadar küçük yavrular olabilir dikkat edilmelidir.

Üretmek için dış filtre veya iç filtre yerine pipo filtre tercih edilir ise üremelerine yardım etmiş oluruz. Amonyak ve nitrit/nitrat oranına çok duyarlıdırlar, ani artışlarında ölümler bile olabilir. Yosun yemeyi çok sevdikleri için bir çok kişi tarafından yosunla mücadele amaçlı tanklara eklenirler. Kiraz karides almak isteniliyor ise genellikle hobicilerden almak kayıpların daha az yaşanmasına yardımcı olur. Diğer karides türleri ile eşleşebileceği için çaprazlama sonucu mat renkte karidesler ortaya çıkabilir bu yüzden sadece kendi türünden başka türler ile bakmamak gerekir. Sudaki kalsiyum oranı az ise dış kabuklarında sorunlar olabilir, yüksek oranda su değişimlerinde komple kabuk değişimi yaptığı görülebilir.

Latincedeki İsmi Neocaridina Denticulata
Coğrafik Kökeni Tayvan
Beslenme Biçimi Otçul beslenirler yosun tüketmeyi severler ayrıca pul yemi, protein ağırlıklı yemleri ve haşlanmış sebzeleri severek yerler. Ayrıca ölmüş balıkları da tüketebilirler.
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı Barışçıl
Yüzme Seviyesi Akvaryumun her bölgesinde yüzerler, suyun üst seviyelerinde su üstü bitkilerinin köklerinde tutunmayı severler.
Cinsiyet Ayrımı Dişiler erkeklere oranla daha koyu kırmızı renkte ve karın bölgesi kavislidir. Erkekler dişilere oranla daha küçük yapıda ve karın bölgesinde kavis olmaz.
Üreme Yoğun Bitkili akvaryumlarda üretilebilir. Yavrularını karınlarında  bir süre taşıdıktan sonra moss veya hemiathus micra gibi küçük ve sık yapıdaki bitkilerin aralarına bırakırlar. Üremeleri için seramik tüplerde kullanılabilir.
Sıcaklık 18°C – 27°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 3-4 cm. civarı
En Az Akvaryum Hacmi 10-30 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 6.0 – 8.5

 

Neocaridina Denticulata – Kiraz Karidesi Hakkında Resimler:

 

Neocaridina Denticulata – Kiraz Karidesi Hakkında Video: