Azolla Caroliniana

Azolla Caroliniana İçin Genel Bilgiler: Habitatı Kuzey Amerika olan bir akvaryum bitkisi,  Azolla Caroliniana bitkinin yeri akvaryum içerisinde su üstüdür. Bu nedenle açık akvaryumlarda tercih edilmesi daha doğru olur.  Bitkinin en ilginç özelliği havadaki nitrojeni …

azolla_caroliniana_1

Azolla Caroliniana İçin Genel Bilgiler:

Habitatı Kuzey Amerika olan bir akvaryum bitkisi,  Azolla Caroliniana bitkinin yeri akvaryum içerisinde su üstüdür. Bu nedenle açık akvaryumlarda tercih edilmesi daha doğru olur.  Bitkinin en ilginç özelliği havadaki nitrojeni kullanmasıdır. Bazı kaynaklar tarafından bakımı zor olarak nitelendirilse de bakım zorluğu kolaydır. Havuzlarda daha çok kullanılırken, akvaryumlarda da tercih edilmektedir.

Işık şiddetinin yoğun olduğu bölgelerde azolla caroliniana bitkisinin rengi kırmızıya dönüşebilir. Akvaryumda renk canlılığı sağlamak için kullanılır. Çok canlı, göz alıcı bir yeşil rengi vardır.  Gelişim hızı orta seviyededir bu nedenle biraz tecrübeli olan akvaristlerin bakması daha doğru olur. Sıcaklık aralığı oldukça geniştir, havuzlarda da kullanıma uygundur.

Bitkinin Yeri Su Üstü
Yüksekliği 2-3 cm Civarı
Genişliği 1-2 cm Civarı
Işık İhtiyacı  Orta – >Çok Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Özel bir gereksinimi bulunmamaktadır. Havadaki nitrojene ihtiyacı olduğundan üstü açık akvaryumlarda kullanılması yeterlidir.
Sıcaklık 5 – 30 °C
Ph toleransı 5 – 8
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Sert Su

 

Azolla Caroliniana Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: