Echinodorus Bleheri

Echinodorus Bleheri için Genel Bilgiler: Echinodorus türünün en dikkat çeken bir varyasyonu olan, ülkemizde kullanılan ismi Amazon hançeri şeklinde bilinen bir akvaryum bitkisi türüdür. Amazon biyotopları tarafından vazgeçilmez bir bitkidir. Amazon bitkisinin en önemli özelliklerin …

Echinodorus_Bleheri_3

Echinodorus Bleheri için Genel Bilgiler:

Echinodorus türünün en dikkat çeken bir varyasyonu olan, ülkemizde kullanılan ismi Amazon hançeri şeklinde bilinen bir akvaryum bitkisi türüdür. Amazon biyotopları tarafından vazgeçilmez bir bitkidir.

Amazon bitkisinin en önemli özelliklerin başında ısıyı tolere etmesi gelmektedir. Bu özellik ona Discus ismi verilen balık ile sorunsuz bir biçimde yetiştirilmesine olanak tanır. Echinodorus Bleheri bitkisini yetiştirmek için kullanılacak olan akvaryum boyutunun küçük olmaması ve yeterli büyüklükte olması gerekmektedir. Akvaryum tabanının zengin karışım topraklardan oluşmasını sever.  Akvaryumda ki yeri ise arka ve orta taraftır. Vatoz balıkları bu bitkinin büyük yapraklarını temizler ve bu esnada görsel şölen sunar.

Amazonlar hızlı gelişirler. Yeni başlayanların sabırsızlıkları için daha idealdir. Bitkinin ışık almasını sağlamak adına budama yapmak gereklidir. Büyük tanklarda kullanımı için uygun olan bitkinin bakım zorluk derecesi sert ve kolaydır.

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 30 cm Civarı
Genişliği 20 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,40w/lt – 0,80w/lt Düşük/Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Zengin içerikli taban
Sıcaklık 18 – 32 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 6,5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Orta Sert

 

Echinodorus Bleheri Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: