Betta Balığı Hakkında Bazı İpuçları

Betta 5

 

Nerden ve nasıl betta alınır? Alınacak betta nasıl seçilir?
Hepimiz biliyoruz pet shoplarda minik bardaklarda hareketsiz duran bettaları. Bunların alınmasını kesinlikle tavsiye etmem orada bir kaç hafta kalmış bir betta muhtemelen çok sağlıksız durumdadır. Bu yüzden pet shoptan ne zaman balık geleceğini öğrenmek en iyisidir. Hangi gün hangi saatte geleceğini öğrenip balıklar geldiğinde orada olmak en iyisi. Balıklar büyük bir torba içerisinde çok küçük üçgen poşetler içinde gelir. Her torbada 120 balık vardır. Pet shop sahibinden torbayı boşaltacak uygun bir yer isteyip tüm poşetleri tek tek incelemenizde fayda var. Alacağınız balık hareketsiz çok hızlı veya çok yavaş soluyan suyla birlikte sallanan balıklar olamamalıdır. Sağlıklı hareketli ve düzenli soluk alan balıklar olmalı. Balıklarımızı seçtikten sonra hiç poşetini açmadan alıp eve getirmek en sağlıklısı.

Betta 3

Bettayı aldık nerede besleyeceğiz?
Betta beslemek için en uygunu sistemi oturmuş bitkili loş ışıklı bir akvaryumdur. Ancak çok sayıda bettamız varsa veya HM gibi düzenli su değişimi isteyen türler besliyorsak bu pek mümkün olmuyor. Zamanında çok kullandığım hala elimde mevcut olan mika kaplar var. Bu kaplar tam bettanın yaşaması için uygun büyüklük ve şekilde ancak bunların kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Bu kaplar yüzünden çok balık kaybettim. Bir nedenden dolayı bu kaplarda bakteri üremesi ve hastalıklar çok hızlı gerçekleşiyor. Eğer en geç 2 günde bir %100 su değişimi yapacak vaktiniz yoksa mikalardan uzak durun. Yoksa en iyi ihtimalle güzel balığınızın kuyruğu erimeye başlar 4-5 gün içinde. En sağlıklısı bence cam. Camcıdan yaptıracağınız veya pet shoptan alacağınız küçük akvaryumlar en iyi seçenek. Bunların içinde koyu renk kum bazı dekorlar ekleyebilirsiniz ki kesinlikle doğal kaya ve kökten başka bir şey tavsiye etmem. Veya cama cam olarak boş bir şekilde bakabilirsiniz balığınıza. Ancak bu akvaryumlarda da su değişimi aksatılmamalıdır.

 

Betta 4

Betta ne ile beslenebilir?
Petshoplarda bettalar için özel olarak hazırlanmış çeşitli markaların yemlerini bulabilirsiniz. Ancak bunlar tek başına yeterli olmaz. Balığınızın beslenme menüsünü çeşitlendirerek daha sağlıklı ve canlı bir hale getirebilirsiniz. Bettalar için canlı yemin önemi tartışılmaz. Haftada bir kaç öğün canlı yem verilmiş bir bettadaki değişimi rahatlıkla fark edebilirsiniz. Asıl değinmek istediğim konu beslenme sıklığı ve miktarı. Bettalar fazla yemden çok çabuk etkilenir ve sonu ölüme kadar giden rahatsızlıklarla karşılaşmanız olasılır. Bir bettamı bu yüzden kaybettim… Piyasada satılan yemler için her yetişkin betta için günde 2 öğün, her öğünde 2-3 palet verilmesi uygundur. Çeşitli denemelerim oldu ancak en sağlıklı bu şekilde devam ediyor. Yemin 3-4 paletten fazla verilmesi durumda hemen fazlasının alınması gerekir. Dediğim gibi bettalar bu konuda çok hassaslar.

 

Betta

Egemen KARAA

Detaylı bilgi paylaşımı ve sorularınız için TIKLAYINIZ

 

Makale Egemen KARAA ‘nın izni olmaksızın alıntı yapılamaz, dağıtılamaz.

 

Yoruma kapalı.