Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu

49

Bitkili Akvaryum ve Taban Kurulumu

Bitkili akvaryum kurulumunda en büyük rolü olan taban ile ilgili bir çok bitkili akvaryum kuran bitkili akvaryum severin hem düşük maliyetli hem de uzun süre etkili olacak bir yapıda taban kurması için gerekli olan malzemeler ve ne şekilde kuracağını anlatacağım sizlere. Öncelikle tabanın bitkili akvaryumda gerek bakteri oluşumunda gerekse bitkilerin tabandaki yeterli besinlerin olması durumunda güzel gelişimi olacağına dikkat çekmek istiyorum. Bitkiler elbette yapraklarından da besin alımı sağlarlar ama köklerinden de beslendikleri aşikardır. Sadece kum ile ilave makro ve mikroelement besin takviyesi vererek de bitki bakılabilir.

Birçok hobici arkadaşımız ticari olarak satılan taban besinlere para harcayıp satın aldığı ve tabanda kullandığı ürünlere alternatif olarak sizlere sunacağım taban kurulumunu defalarca kendi akvaryumlarımda ve civarımda hobi ile ilgilenen arkadaşlarımızın tabanlarında kullandık. Bitkilerde çok faydasını gördüğümüz gibi canlılar üzerinde de kötü bir etkisini görmedik.

Aslında yapmaya çalıştığımız co2 destekli veya desteksiz yani hi-tech kurulumda olsa low-tech kurulumum da olsa bitkili akvaryumlarımızda doğal malzemeler kullanmak ve doğayı mümkün mertebe taktik etmekti. Yüksek destekli yani hi-tech akvaryumlarımızda haliyle co2 verdiğimiz için doğayı taklit etmenin dışına çıkmış olsak da en azından ışıklandırmasında bunu yapmaya devam ettik.

Tek amacımız hobi adına farklı ama faydalı deneyimler yapıp herkesin faydasına sunmak idi ki bunları yaparken ilk başlarda internet ortamında (yapılabilir diye anlatılsa da deneyenlere çok rastlamamıştık) kullanacağımız malzemelerin kullanılabileceğini okuduk lakin emin değildik ve risk alarak denemeye karar verdik. Anlatımını yapacağım bu taban uygulamasını denerken kurulumlarımızda yoğun kullanmamıza (ilk kurulumda bol bitki her zaman iyi olur) rağmen sadece su değişimleri yaparak ilave besin takviyesi yapmadan ortalama 1 yıl civarında rahatlıkla bitkilerimizi büyütebildik.

Sözümüzü daha fazla uzatmadan kullanmış olduğumuz malzemelere gelelim: 

Öncelikle ilk aşamada kullanacağımız malzemeleri sıralıyorum;

1- Taban İçin Çiçek Toprağı: (Marka farketmez)

Öncelikle çiçek toprağının çiçek saksılarında tek başına ilave besin vermeden sadece su ile çiçekler üzerinde etkisinden esinlenerek bunu akvaryumda denememizin faydalı olacağını düşündüm ve nitekim de faydasını gördük. Zengin besin yapısı ve organik olması da artılarına eklenebilir. Çiçek toprağı tabanı gevşek tutmasından dolayı da mevcut kumun çökerek çok sıkı bir hâl almasına engel olmaktadır.

1- Taban_icin_cicek_topragi

2- Taban İçin Kömür Tozu:

Kömür tozunu içeriğindeki karbon ve hümik asitten dolayı faydası olacağını düşünerek kullandık.

2- Taban_icin_komur_tozu

3- Doğadan Toplanmış Taban Kili:

3- Dogadan_toplanmis_taban_kili

Bilindiği üzere potasyum ve demir yönünden en zengin topraklar killi topraklardır. Bitkilerin hali hazırdan zengin tabanda killi bir karışım ile karşılaşmasının hoş olacağını düşündük ve ilk başlarda kili küçük kırıklar halinde bitkilerin köklerine direkt uyguladığımızda bitkiyi çıkartıp baktık ki kökleri ile kil kırığına sarılmış durumda idi. Mevcut  kullandığımız resimde görünen kil parçaları doğadan toplanmış taban kilidir. Yapısı ve rengi alınılan bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Daha açık tonda veya bizimkisi gibi griye hata koyu gri yeşilimsi bir renkte olabilir. İlerleyen dönemlerde bölgemizde bulunan gölet veya baraj gibi yerlerden bu renge ve yapıya yakın taban çamuru bulabilirsem deneme yapacağım ki yaklaşık aynı görevi göreceğini düşünüyorum.

4- Bitki Kumu – Elenmiş Dere Kumu

Bitki_Kumu-Elenmis_dere kumu_yakindan

4- Bitki_Kumu-Elenmis_dere_ kumu

Tabanda kullanılabilecek en doğal en sağlıklı kum diyebiliriz. Bu açıdan dere kumu doğallığının yanında maliyeti ise yok denecek kadar azdır. Resimde görünen dere kumunu elde etmek için bildiğimiz inşaatlarda kullanılan ince sıva kumunu elekten geçirip 2-5mm arası olanlarını aldık. Çok ince olan kumlar bitkilerin köklerini sıkacağından, zamanla çökme yapınca iyice sıkışacağından ve canlı artıklarının aralara gidişini engelleyip sağlıklı bir bakteri oluşumunu engelleyeceğinden kullanılmamasını tavsiye ediyorum.

Kumu elemeye başlamadan önce bir miktar alıp güzelce yıkadıktan sonra tuzruhu ile test etmemiz gerekmektedir. Eğer kumda köpürme oluyor ise suya salınım yapıp suyu sertleştireceği için ve bitki gelişimini olumsuz etkileyip yosuna sebebiyet vereceği için kullanılmamalıdır.

Sıra geldi malzemelerimizi nasıl tabana uygulayacağız.

Resimlerde görüldüğü üzere önce taban kilini 2 farklı biçimde kırıyoruz. Biraz irili yani ortalama nohuttan biraz iri kalacak şekilde ve daha ince toza yakın hatta kum gibi diyebiliriz. Bunu yapmamızdaki amaç diktiğimiz bitkiler arasındaki kökleri kalın yapıdakilerin iri kırımlardan destek alması narin yapıdakilerin ise ince kırımlardan destek almasıdır. 

Taban_kili_cicek_ topragi_ve_kömür_ tozu _karismis_hali

Ardından üstteki fotoğraftaki gibi taban kili, çiçek toprağını ve kömür tozunu birbirine güzelce eşit bir şekilde harmanyarak karıştırıyoruz. İlk başlarda bu yöntemi kullanırken katman katman yapmıştık. Bitkili akvaryumu olan Hüseyin YALÇIN abimizin “katmanda kökler her besine ulaşmakta güçlük çeker karıştırılır ise kökler bütün besinlere aynı anda ulaşır ve daha verim alınır” tavsiyesi üzerine hepsini karıştırarak uygulamaya karar verdik. Nitekim daha başarılı olduk, katmanlı tabanda ön cama diktiğimiz 1 kök Rosanervig bitkisini takip ettiğimizde köklenmesinin ardından 7cm civarı koyduğumuz kumu aşıp ilk katmana ulaşması ve ardından diğer katmanlara ulaşması zaman aldı. Daha sonra karışım olarak uyguladığımız tabanda ise kumu da kısarak 5cm civarına düşürdük bu sayede daha hızlı adaptasyon ve güzel gelişim sergilediğini gözlemledik.

Mevcut karışım tabana yayıldığında 1.75cm en fazla 2 cm ‘yi geçmemesini tavsiye ediyoruz.

Hesaplamalarımı şu şekilde yapabiliriz;

Örneğin Tank ebatımız 100 uzunluk x 40 derinlik x 50 yükseklik ise 100 uzunluk * 40 derinlik= 4000 / 1000 = 4 lt. tankımızda 1cm yükseklik için 4 litre malzemeye ihtiyacımız olacak;

Çiçek toprağı mümkün mertebe 1 cm olmasını tavsiye ediyoruz. (4 litre)

Taban kili 0,5 cm civarı olmasını tavsiye ediyoruz. (2 Litre)

Kömür tozu 0,25 civarı olmasını tavsiye ediyoruz. (1 Litre)

Toplamda 1,75cm yani 7 Litre civarı malzememiz tabana yayılmış olacak en fazla oranları hassas ayarlayamasakta çiçek toprağı haricindeki ürünlerden bir miktar fazalılık olmasında sıkıntı olmayacaktır 2 cm ‘ye kadar yükseklik olabilir.

Tank_ kurulmus_ve_kum_yayilmis_hali

Son olarak bu karışımı tabanımıza yayıyoruz ve üstüne en fazla 5-6 cm elenmiş dere kumunu yayıyoruz ve uzun süre etkili lakin maliyeti neredeyse hiç yok denecek kadar az olan taban kurulumumuz bitmiş oluyor.

Taban ile ilgili kafanıza takılan soruları forumumuzdaki konu altında sorabilirsiniz.

Taban kurulumu tamamen kişinin tercihindedir, olabilecek sorunlardan ve sıkıntılardan dolayı tarafım ve www.akvaryumda.com ,  forum.akvaryumda.com herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

 

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Hakan GÖZEL

49 Yorumlar
 1. Rıza Sırman diyor

  Merhabalar,

  Öncelikle bu faydalı paylaşım için teşekkür ederim. İki sorum olacak:
  1.Taban kili malzemesini çiçekçilerden vs bulabilir miyiz?
  2.Bu karışımda örn 4lt için hangi malzemeden ne miktarda kullandınız?

  Bunlara da makalede yer verebilirseniz çok sevinirim. Çok güzel bir site olmuş. Elinize sağlık…

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Rıza Bey merhabalar, beğeniniz için biz teşekkür ederiz.

   Taban kilini aslında biz doğadan buluyoruz. Bulunduğumuz ilçede daha önce (şimdi de geçiyor) dere geçiyormuş ve şimdi bu bölgeleri kazdıklarında tabandan çıkan kili kullanıyoruz. Çiçekçilerde bulmanız zor olabilir, eğer doğadan bulamazsanız aktarlardan temin edebilirsiniz.

   Karışımı 100 uzunluk 40 derinliği olan bir akvaryum için tavsiye etmiştim. Sanırım gözünüzden kaçmış. Karışımın tabana yayılması durumunda 1.5 cm ‘yi geçmemesine dikkat etmemiz gerekiyor.

   Sitemizi geliştirmeye çalışıyoruz tavsiyelerinizi bekleriz.

 2. Hakan YALÇIN diyor

  Merhabalar;
  Bitkili akvaryum kurmak için kolları sıvadım, şuan elimde bitki torfu ve dereden aldıgım milli kum var tabii cakıllarda var bu kumda, ikisini harmanlasam tabana koysam üstünede akvaryum kumu koysam (siyah hagen bulamadım burda yok) beyaz subrast kum btiki için olması gerekiyor üstüne bitkili akvaryum resmi var yada ben öyle sanıyorum. birde lav taşı olması gerek kahverengi 1 yada 1’5 cm büyüklügünde bir kum var akvaryumcu o kumu cok tavsiye etti dere kumuda vermişti ama ben dereden aldım yani elimdekilerle bir karışım yapsam nasıl olur yada ne tür bir karışım yapmalıyım kömür tozunuda bulabilirim. bana bir akıl verin hocam.. cok streslerdeyim akvaryumu atıcam camdan o derece aradıgımı bulamıyorum bulduklarımı nasıl kullanacagımıda cözemedim. Yorum bekliyorum…

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Hakan Bey merhabalar, stress olmanıza hiç gerek yok bitkili akvaryum hobisi özellikle sabır gerektiren bir hobidir öncelikle bunu ilke edinmenizde fayda var. Size tavsiyem forum.akvaryumda.com adresindeki sitemize üye olup akvaryum tanıtımınızı yapmanız ve diğer üyelerimizden destek almanızdır. Elimizden gelen desteği vereceğimizden emin olabilirsiniz, bahsettiğiniz bütün malzemeleri alıp masraf etmenize hiç gerek yok inanın. Makalemde de bahsettiğim gibi az ve masrafsız malzeme seçimi ile de güzel akvaryumlar kurabiliyorsunuz. Işıktan taban malzemelerine kadar hesaplı ve maliyeti az bir şekilde tankınızı kurabiliriz merak etmeyin.

   Sizi forumumuza bekliyoruz.

 3. yunus kandil diyor

  hakan bey bunları uyguladıktan sonra bitkiler için c02 gerekiyormu acaba bilgilerinden dolayı tşk…

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Yunus Bey bu taban sonrasında bakılacak bitkinin türüne göre co2 verip vermeme durumu belirlenebilir. Kolay türler ile co2 vermeden bu şekilde sağlam bir taban ile de başarılı bitkili akvaryum kurulumları yapılabilir.

 4. yunus kandil diyor

  ben bitkili akvaryuma yeni başlayacam bana tavsiye edeceğiniz bitkiler hangisi hakan abi çok merak saldım akşam rüyalarıma bile giriyor artık

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Yunus Bey forumumuza üye olduğunu gördüm aşağıda linkini vereceğim ilgili forumda akvaryumunuzu tanıtırsanız ve gerekli bilgileri sağlarsanız size sadece bitki değil diğer konularda da tavsiyelerde bulunabiliriz.

   Hayırlı olması dileğiyle.

   http://forum.akvaryumda.com/bitkili-akvaryum-tanitimlari/

   1. yunus kandil diyor

    çok tşk allah razı olsun hakan kardeşim…

 5. akvaryumum - Sayfa 2

  […] […]

 6. Anonim

  […] […]

 7. mesut diyor

  selam

 8. serhad güler diyor

  öncelikle iyi günler bi sorum olacaktı ben pirana besliyorum bitkili akvaryumda beslenirmi beslenirse bitkili akvaryum kurmak istiyorum lazım olacak mmalzeemeler neler acaba akvaryum 100 uzunluk yükseklik 50 genişlik 40 tavsiyelerinizi bekliyorum yardımcı olun ilk bitkili akvaryumum olacak .

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Serhad Bey merhabalar, dilerseniz konu ile ilgili daha iyi yardımcı olabilmemiz için forumumuza üye olarak konu açabilirsiniz. Size adım adım kurulum aşamasında yardımcı olma imkanımız olur. Öncelikle tankınızı bitkili akvaryum için hazırlamak gerekiyor.

   Bekleriz,
   forum.akvaryumda.com

 9. aykut diyor

  hakan bey merhaba taban kurulumu için taban kilini nasıl temin edebilirim ücreti ne kadar tutar işyerinde bentonit var kil ile aynı görevi görürmü kömür tozuda var fakat un şeklinde faydası olurmu yoksa tanelimi olmak zorunda saygılarımla

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Aykut Bey taban kili ile ilgili forumumuzda hediye ediyoruz zaten aşağıdaki linkten forumumuza üye olarak hem tankınızı tanıtırsınız hem de tankınızın durumunu değerlendirip güzel bir kurulum yapmanıza yardımcı olabiliriz.

   http://forum.akvaryumda.com/taban-malzemeleri-ve-ekipmanlar/437-taban-kili-kullanimi-ve-hediye-edilmesi-3.html

 10. aykut diyor

  HAKAN BEY MERHABA KÖMÜRTOZU YERİNE FİLTRE MALZEMESİ OLAN KARBON KULLANSAK OLURMU DOĞRUSU NEDİR SAKINCASI VARMIDIR SAYGILARIMLA…

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Aykut Bey, filtre malzemesindeki carbon malum nitrat vs. tutucu amaçlı kullanılmakta. Biz ise kömür tozunu humik asit ve carbon kaynağı olarak kullanıyouz ve toz form öneriyoruz. Filtre için olanın kullanılmaması daha iyi olacaktır.

   1. aykut diyor

    hakan bey yardiminiz icin cok tesekkur ederim makalenizden yola cikarak herseyi ayni yapmaya calisiyorum bir sorum daha olacak dogalgaz kumu adi altinda kil benzeri bir sey var test ettim salinim yapmiyor bu konuda bilginiz varmi TEKRAR YARDİMLARİNİZ İCİN TESEKKUR EDERİM

    1. Hakan GÖZEL diyor

     Bulunduğum şehirde de doğalgaz çalışmalarında o toprağı görmüştüm. Hiç tecrübe etmediğim için kesin bir yorum yapamayacağım. Risk alıp denenebilir lakin karar sizin tabii ki. Biz teşekkür ederiz, takıldığınız konularda daha hızlı ve farklı ayrıntılı cevaplar almak için forumumuza üye olup ilgili forumda konu açabilirsiniz

     forum.akvaryumda.com

 11. […] […]

 12. yuşa diyor

  Çicek toprağí ve kömür tozu kullanımí suyu bulandırmıyor mu

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Çiçek torfu+kömür tozu+kil karışımı güzelce yapılıp tabana yayıldıktan sonra üstüne kum yayılacağı için sorun olmuyor. Elbette sık sık peyzaj değişikliği nedeniyle bikilier köklerseniz sorun olacaktır bu şekilde kökleme normal bir tabanda da tavsiye edilmez bitkiler kum seviyesinden kesilmesi her zaman için iyi olacaktır.

 13. 100 litre

  […] […]

 14. Recep ÇAVUŞOĞLU diyor

  Hakan bey öncelikle paylaşımızın için tşk ederim ülkemizde hobicilik denildiğinde her zaman ilk akla gelen maliyeti oluyor bu şekilde alternatif çözümler sunmanız hobicilere büyük faydası olduğunu düşünüyorum…
  Benim merak ettiğim bu şekilde hazırlamış oldugunuz bitkili akvaryumda ciklet türü balıklar beslenebilir mi ? ayrıca kömür tozu dediğiniz sobalarda kullanılan bildiğimiz taş kömürü mü yoksa akvaryum için üretilmiş özel bi kömür mü? yardımcı olursanız sevinirim …..

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Recep Bey merhabalar, cichlid akvaryumlarında kullanılabilecek türde de bitkiler elbette var lakin bu türler anubias, dev cyripto, bleheri vb. ser yapraklı türler ve bu türlerin gereksinimleri gerek ışık gerek besin yönünde çok fazla değil. Mesela anubias ağırlıklı bir akvaryumda bu tabana gerek yok diğer köklü türler için olabilir. Kömür tozu bildiğimiz evde yaktığımzı kömürlerin tozu. Makalede özel ticari bir ürün geçmemektedir, hatta torfu ormanlık bir alandan bile alabilirsiniz. Doğayı taklit ediyoruz özetle ki ışıklarımızı bile gün ışıklarından kullanıyoruz.

   Daha detaylı bilgi ve sorularınız için forumumuza üye olup konu açabilir sorularınızı sorup bilgi edinebilirsiniz.

 15. Erhan Taşcı

  Taban kullanılması gereken kil illaki taban kili olması gerekiyor mu? Bunu bulma imkanım yok bu yüzden aktardan almayı düşünüyorum yardımınızı rica ederim.

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Erhan Bey aktardan alacağını kil fırınlanmış kildir eğer imkan yoksa kullanılabilri geçmiş dönemde ben kullanmıştım. En iyisi taban kili kullanmanız. Eğer bulamıyorsanız forumumuzda hediye ediyoruz üye olup talep edebilirsiniz yardımcı oluruz inşallah.
   http://forum.akvaryumda.com/taban-malzemeleri-ve-ekipmanlar/437-taban-kili-kullanimi-ve-hediye-edilmesi.html

 16. Ali Ertuğrul

  Çok önceden dayımın akvaryum tabanına dere kenarlarındaki çamurlardan kurulumda kullandığını hatırlıyorum ve akkor lamba ile aydınlatma yapardı 🙂

  Bu taban da doğayı taklit etmede bayağı yakın olmuş, elinize sağlık.

 17. Nazmi Tunç diyor

  Merhaba hakan bey benim bir sorum olucak daha yeni hobiciyim 40 litrelik bir akvaryum da lepistes balığı besliyorum . Şuandada 20 tane yavrum bulunuyor . Daha yeniler bir günlük falan . Yavrulukta duruyorlar . Ancak 1 hafta geçmemesi lazımmış yavrulukta balıkların sağlığı için . Benim 10 litrelik mini bir akvaryumum bulunuyor yavruları boylanınca buraya koymak istiyorum . Ve mini tankta ful bitki kullanmak istiyorum balıkların sağlığı için . Balıkçıda sordum adını hatırlamıyorum mercimek tanesi gibiydi siz daha iyi bilirsiniz .litresini 6 lira dediler ve biraz pahalı geldi . Bu bahsettiğiniz dere kumu nedir sadece dere kumunda , taşında bitki bakabilirmiyim . Yarın ilk işim dereye gitmektir. Cevaplarsanız sevinirim .Teşekkürler …

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Nazmi Bey merhaba, bitkiler için özel kum almanız şart değildir. Dere kumu dediğim kumu inşaatlarda sıva kumu diye kullanılan ince kumun sineklik teli ile eleyerek elde edebilirsiniz. Tabanı sağlam tutarsanız çok iyi olur kil kömür tozu bulamazsanız bile çiçek torfu kolay bulunan bir malzeme tabanda 0,5cm yükseklik yapacak kadar kullanmanız yeterli olur.

   Dilerseniz forumumuza üye olup daha hızlı ve bol bilgi alabilirsiniz.
   forum.akvaryumda.com

   Kil ile ilgili hediye kil gönderimi yapabiliyoruz, forumumuzdaki konusu aşağıdadır;
   http://forum.akvaryumda.com/taban-malzemeleri-ve-ekipmanlar/437-taban-kili-kullanimi-ve-hediye-edilmesi.html

 18. Bitki

  […] […]

 19. Selamlar - Sayfa 2

  […] […]

 20. SAİT ÖZCAN diyor

  s.a hakan bey ben nasip olursa yeni başlayacağım bitki akvaryumuna yazdıklarınız ilgimi çekti bende 80x40x40 ebatında bombeli bir akvaryum var buna taban için çiçek toprağı kömür tozu gerekli birde taban kilini üç boymu kırmamız lazım hepsi yapıldıktan sonra taban kaç cm yüksekliğe ulaşıyor hayırlı akşamlar

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Sait Bey merhabalar, tabanda torf 1cm kil 0,5cm kömür tozu ise 0,5cm civarı olması kafidir. 3 malzemeyi karıştırp kullanırken bir miktarda kum karıştırınki zamanla sıkmasın taban. Bu şekilde ben yeni bir kurulum yaptım memnunum da kömür tozu biraz daha az olabilir. Üstüne 6-8cm civarı da dere kumu yayarsınız genel toplamda 8-9 cm civarı bir taban oluyor.

   forumumuza da bekleriz; forum.akvaryumda.com

 21. emre diyor

  S.a hocam bitkili akvaryum kurdum fakat bitkiler olmeye basladi co2 kullanmiyorum sivi gubrede . Potasyum destegi veriyorum sadece ve geceleri isigi yakiyorum sabaha kadar gunduzleri cok isik alan bi yerde degil zaten .. ne yapmaliyim acaba zemindenmi kaynaklaniyor acaba

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Ve Aleyküm Selam Emre Bey tankınız ile ilgili biraz daha fazla bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bu yüzden tankınızın tanımını forum.akvaryumda.com adresinde forumumuza üye alup tanıttıktan sonra gerekli desteği veririz inşallah.

 22. […] […]

 23. […] […]

 24. hakan diyor

  merhabalar

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Merhabalar Hakan Bey,

 25. hakan diyor

  bitkili akvaryumda taban kilini aktarlardan bulabilirmiyim ve akvaryumda kullanıla bilirmi bu arada herhangi bir kömür olurmu yardımcı olursanız sevinirim 38x28x20ölçülerinde akvaryum aldım ve negibi bitki önerirsiniz

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Kili aktarlardan bulabilirsiniz lakin biz doğadan toplanmış taban kili olmasını tavsiye ediyoruz son çare olarak aktarlarda olabilir.

   Aşağıdaki linkte yardımcı oluyoruz tankınız küçük zaten yarım litre kil işinizi görecektir.

   http://forum.akvaryumda.com/taban-malzemeleri-ve-ekipmanlar/437-taban-kili-kullanimi-ve-hediye-edilmesi.html

   Tank ebatınız küçük olduğu için küçük yapraklı bitkiler kullanmanızda fayda var.

   Dilerseniz forumumuza üye olup ilgili forumda konu açabilir ve destek alabilirsiniz.

   forum.akvaryumda.com

 26. hakan diyor

  üyeligimi nasıl aktif edecegim forumları doldurmuştum yardımcı olurmusunuz

 27. Yeni bitkili kurulum

  […] […]

 28. Acemiden Yeni Kurulum

  […] […]

 29. […] […]

 30. emre diyor

  hocam burda yazanlar üzerine bi deneme yaptım ve kum alıp denedim fakat dere kumu cok fena köpürüyor bununla ilgili ne yapmalıyız acaba bi bilgilendir bizi

  1. Hakan GÖZEL diyor

   Merhaba köpüren kumu kullanmamanızı tavsiye ederim. Testi tuz ruhu ile yapmadan önce kumdan bir miktar alıp yıkayıp sonrasında kurutup testi uygulayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*