Bitkili Akvaryum Co2 Tüp Bağlantısı Adım Adım Resimli Anlatımı

Bitkili akvaryum kurulumlarında bitki seçimine göre zaman zaman co2 yani karbondioksit kullanımına ihtiyaç doğar. Zor türler olarak adlandırılan bazı bitkilerin olmazsa olmazı co2 bitkili akvaryum kuran hobiciler tarafından 2 türde sağlanıp akvaryumlara verilmektedir. Bunlar mayalı …

9- İnce ayar vanasının regülatöre nipel ile bağlanıp sıkılması ve ince ayar vanası ucuna hortum sıkma aparatının takılmış hali

Bitkili akvaryum kurulumlarında bitki seçimine göre zaman zaman co2 yani karbondioksit kullanımına ihtiyaç doğar. Zor türler olarak adlandırılan bazı bitkilerin olmazsa olmazı co2 bitkili akvaryum kuran hobiciler tarafından 2 türde sağlanıp akvaryumlara verilmektedir. Bunlar mayalı sistem ve tüplü sistem co2 olarak kullanılırlar. Mayalı sistem kendi imkanlarımız ile evimizde maya, şeker ve su ile genellikle pet şişeler ile düzenek hazırlayarak yaptığımız bir düzendir. Meşakatli olması ile birlikte düzensiz olarak akvaryuma gaz girişi olabileceği için akvaryum balıkları üzerinde de tehlike arz etmektedir. Tüplü co2 düzenleri maliyetleri açısından hobicilerin bütçe durumları elvermesi durumunda tercih edebileceği en iyi düzendir. Mevcut düzen üzerindeki tertibatın sağladığı ayar kolaylıklar olduğu için gerek bitkilerin gelişimi gerekse akvaryum balıkları için bu düzenden dolayı tehlike arz etmemesi ve de yosunlanmanın bu düzenden dolayı olmaması avantaj sağlamaktadır.

Tüplü Sistem Co2 için gerekli malzemeler:

1- Co2 Tüp ve Regülatör Bağlantı

1- Co2 Tüpü,

BKS marka en bilindik markadır, Çelik çekme tüplerdir, Alüminyum olarakta satılmaktadır. Yangın söndürme işi yapan firmalardan uygun fiyata temin edilebilir, tercihe göre farklı firmalardan da alınabilir.

Co2 Regülatör

2- Basınç düşürücü Co2 Regülatör

Yıldız marka piyasada kalitesini ispatlamış bilinen tercih edilen bir markadır. Kendim Gedik markada kullanıyorum bir sorun yaşamadım tavsiye edebilirim.

Co2 tüplü sistem için Selenoid Valf

3- Selonoid Valf

Tercihe göre, hassas şekilde ph ayarlanacak ise kullanılıabilir. Beslenen akvaryum balıkları hassasiyet durumuna göre de Co2 ‘i geceleri kapatmak için kullanılabilir. Selenoid valf kullanılacak ise elektrik bağlantıları yapılırken topraklama mutlaka yapılmalıdır. Zaman ayarlı priz ile saat aralığı belirlenerek valfe verilecek enerji duruman göre istenildiği şekilde gaz çıkışı kesilip verilebilir.

3- Co2 İnce Ayar Vanası Chelic

4- İnce ayar vanası

İnce ayar vanası normalde CO2 regülatör üzerinde vardır lakin akvaryuma daha hassas bir ayarda co2 verileceği için ince ayar vanasına ihtiyaç vardır. Ben kendim Chelic marka kullanmaya başladım, sağolsun forum üyelerimizden CERKUTAY nickli Ferhat Hocam ‘ın tavsiyesi üzere aldım çokta güzel hassas ayar yapılabiliyor tavsiye ederim.

12- Serum setinden Co2 kabarcık sayacı yapılması uçlara hızlı yapıştırı sürülmüş hali

5- Kabarcık sayacı

İnternet ortamında veya petshoplarda ticari olarak satılsa da kendi kabarcık sayacımızı serum setindeki serumun damla gözleminin yapıldığı yuvarlak silindirik parçayı kullanabiliriz. Bu aparatın içerisine su doldurduğumuzda içinden geçen kabarcıkları görebileceğiz ve akvaryuma giden kabarcık sayısını tesbitimize yarayacak.Aparatın üstündeki daire kısmı hızlı yapıştırıcı ile gaz kaçağı olmaması için kuvvetlendirmemiz faydalı olacaktır. 

Hızlı Yapıştırıcı Akfix 705

6- Hızlı Yapıştıcı

Serum setine alttan co2 tüpten gelen ve akvaryuma gidecek olan üstten girecek hortumun aparata bağlantısında kullanmamız gerekmektedir. Bazı difüzörler 3-6 bar arası işlem yapabilirken bazıları ise 9-11 bar arası işlem yapabiliyor. Çıkış basıncı vermemiz yüksek vermemiz durumunda hortum bağlantı ek yerlerinin atmaması için bu hızlı yapıştırıcı ile yapıştırmamız tedbir açısından da iyi olacaktır.

2- Regülatör ile ince ayar arası nipel

7- Nipel

Co2 regülatörü ile ince ayar vanası ve selenoid valf ile ara bağlantılarda kullanmamış için gerekli olacaktır. Normalde selenoid valf kullanmamız durumunda regülatör ile ince ayar vanası arasına kullanmalıyız lakin alınan regülatörün üzerinde gelen nipel de uyum sağlayabiliyor bu regülatörün markasına göre değişkenlik gösterebilir. Gerekirse alınmalıdır.

4- İnce ayar vanası ucuna bağlanan hortum sıkma aparatı

8- Hortum sıkma aparatı

Co2 tüpten akvaryuma gidecek olan hortumumuzu bu aparat sayesinde ince ayar vanası çıkışına sağlamca bağlamış oluyoruz bu sayede gaz kaçağı da olmuyor. Bazı ince ayar vanaları pinomatik çıkışlı olduğu için gerek olmayabilir duruma göre kullanılır.

Bitkili akvaryumlar Co2 tüp bağlantı aşamaları :

1- Co2 Tüp ve Regülatör Bağlantı

Öncelikle Co2 regülatörümüzü tüpe monte etmeden önce tüpün vanasının az da olsa açık olmadığından emin olmalıyız, daha sonra resimde görüldüğü üzere regülatörü co2 tüpüne aradaki somunun içinde beyaz contasını mutlaka koyarak tüp üzerindeki yatağa teflon bant sardıktan sonra sıkıyoruz çok aşırı sıkmamalıyız gevşekte kalmamalı.

 2- Regülatör ile ince ayar arası nipel

5- Ara Nipel parçasının İnce ayar vanasına sıkılmış hali

Resimde görülen nipelin her iki tarafına da teflon bant sardıktan sonra önce ince ayar vanasına takıyoruz ve güzelce sıkıyoruz.

6- Regülatör alt vanasının vidasının alınarak çıkartılması 

Daha sonra nipeli bağlanmış ince ayar vanasını regülatöre vidalamamızda kolaylık olması açısından regülatörün altında bulunan vananın vidasını alıp vanayı çıkartıyoruz. Bu sayede vana bize ayak bağı olmayacak.

 

7- Regülatör alt vanasının vidasının alınmış hali ve ince ayar vanasının ara nipel ile sıkılması

Nipeli takılı ince ayar vanamızı regülatöre vidalıyoruz.

 

8- İnce ayar vanasının regülatöre nipel ile bağlanıp sıkılmış hali

Regülatöre ara nipel ile bağlanmış ine ayar vanamızın görüntüsü.

 

9- İnce ayar vanasının regülatöre nipel ile bağlanıp sıkılması ve ince ayar vanası ucuna hortum sıkma aparatının takılmış hali

İnca ayar  vanasının ucuna akvaryuma gidecek hortumun aparatının bağlanmış hali. Önce aparatın ucundaki yüzük şeklindeki halkayı söküyoruz ve hortumu bu halkadan geçiriyoruz. Daha sonra hortumu aparata takıp yüzük şeklindeki halkayı güzelce vidalıyoruz geşek kalmamalı gaz kaçağı olmamalı.

12- Serum setinden Co2 kabarcık sayacı yapılması uçlara hızlı yapıştırı sürülmüş hali

Eczaneden aldığımız Serum Setindeki kabarcık sayacı olarak kullanacağımız aparatın alt kısmındaki ince hırtumu kesiyoruz ve ucu iğneli bir şırınga yardımı ile aparatın içene su basıyoruz. Bu aşamadan serum seti aparatının her iki ucunda da ıslaklık oluşturmamalıyız ki yapıştırma esnasında sorun yaşamayalım. Artık hortumlarımızın uçlarına hızlı yapıştıcı sürerek hortum bağlatılarını yapıyoruz.

Artık düzenimizi neredeyse tamamlamış olacağız. Son olarak hortumun akvaryuma gerecek ucuna kullanmak istediğimiz difüzörümüzü bağladığımızda sistemimiz hazır olacaktır. Döfüzörümüzü filtre çıkışına yakın bir konuma mümkün mertebe tabana yakın şekilde konumlandırmamız gerekiyor. Bu sayede çıkan ince küçük Co2 kabarcıkları yüzeye çıkma mesafesini uzatarak daha iyi çözünmesini ve su yüzeyine yaklaştığında da filtre çıkışı akıntısı sayesinde akvaryumda su içinde gezinme sürecini uzatarak verimi artışmış oluyoruz. Su içerisinde Co2 kabarcıkları ne kadar çok kalır ise bizim için o kadar iyi olacaktır.

Co2 Tüplü Sistemde Regülatör Basınçları kaçta olmalı?
Regülatörün bağlanıp işlemlerinin tamamlanmasından sonra
tüpün gaz vanasının açılışını ANİ olarak yapmamalıyız, yavaş yavaş açmalıyız sonuna geldiğimizde ise vanasyı geriye 1-2 tur çevirmeliyiz yani sonuna kadar vanayı açmamalıyız.
Sisteme gazı verdikten sonra köpük ile ek yerlerinin hepsini kontrol etmeliyiz gaz kaçağı olmadığından emin olmalıyız.
Tüpten yana olan birinci saat genellikle 50 civarında gösterir bu tüpün basıncını gösterir. İlk saate çok müdehale etme şansımız yoktur olduğu gibi kalacaktır. 2 saat yani ince ayar vanasından taraftaki saat ise eğer difüzörümüz çok basınç istemiyor ise genellikle 3-6 bar arasında tutulabilir genellikle 4 bar seviyelerinde tutulabiliyor. Bazı difüzörler ise 9-11 bara kadar basınç istemekte. Kullandığım Dıy şırınga ve pamuk ile yaptığım difüzörde 3-4 bar arası çıkış basıncını verirken hazır aldığım Aqua Macro difüzörde ise 8-9 bar arası basınç vermem gerekiyor. Bu husuta dikkat edilecek nokta çok yüksek basınç vermeden ayarımızı tutturabildiğimiz en düşük basınç ile kullanmaktır bu durumda basıncı düşük tuttukça hem ince ayar vanası rahat çalışır hemde bu sayede kolay ayar yapabiliriz.

Çıkış basıncını yüksek tutmak ince ayar vanasını da bozabilir ilk aşamada acemilikle ince ayar vanasına 14-15 bar basınç vermiştim ve bozulmuştu, mümkün mertebe 10-12 barları geçmemek gerek.

Hayırlı olsun.

Konu ile ilgili sorularınızı forumumuzda buradan sorabilirsiniz.

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.