Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım

Bitkili akvaryumlarda tanka verilen mayalı veya tüplü düzende co2 verimini artırmak için hobiciler farklı arayışlar içerisinde olmaktadır. Co2 kabarcıkları ne kadar küçük yapıya düşürebilirse o kadar iyi çözüneceği için difüzör kullanımında istenileni elde etmek maksatlı …

Bitkili akvaryumlarda tanka verilen mayalı veya tüplü düzende co2 verimini artırmak için hobiciler farklı arayışlar içerisinde olmaktadır. Co2 kabarcıkları ne kadar küçük yapıya düşürebilirse o kadar iyi çözüneceği için difüzör kullanımında istenileni elde etmek maksatlı değişik marka ve modellerde denemeler yapılmakta. Bunun haricinde hazır ürünlerin dışında kendi yapımımız ürünleri kullanmak bir çok hobicinin hoşuna gitmektedir. Hem kendimizin yaptığı bir ürünü kullanmanın verdiği mutluluk hem de diğer hobici arkadaşlarımıza da yol göstermesi ayrı bir mutluluk olmaktadır.

Kendi yapımımız yani Dıy Co2 Difüzör Yapımı için gerekli malzemelerimiz;

1- Şırınga – Bu anlatımda 5ml. olan kullanılmıştır.

2- Makyaj Pamuğu – Bim marketlerde kolaylıkla bulunmaktadır.

3- Makas

4- Maket Bıçağı – Normal Bıçakta olabilir.

5- Tornavida – Farklı bir alet de olabilir kenar sıkıştırmada kullanacağız.

 Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (1)

Öncelikle 5ml şırınga için içine kullanacağımız 3 adet makyaj pamuğunu ortasından makas ile kesiyoruz, tam ortalı olması ilerki aşamalarda şırınga içine tıkamada daha rahat olacağı için gerekli.

 Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (2)

Kesmiş olduğumuz makyaj pamuklarını üst üste koyduktan ve hizaladıktan sonra su ile ıslatıyoruz. Bu sayede şırınga içerisine daha fazla ve daha sıkıştırılmış pamuk girmiş olacak. Eğer ıslatmazsak kuru olarak şırınga içerisine tıkadığımız makyaj pamuğu akvaryum içerisine girince girip ıslandığında sağladığımız sıkışıklıkta gevşeme olacağı için bu işlemi baştan yapıp tedbir almış oluyoruz.

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (3)

 

Islatmış olduğumuz makyaj pamuğunu mümkün mertebe sıkı sıkıya yuvarlayıp rula hale getiriyoruz. Bu esnada üst üste olan pamukların kaymamasına özen göstermemiz gerekiyor.

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (4) 

Rulo halde yuvarladığımız 6 kat (3 tam pamuktan bölme) makyaj pamuğunu şırıngaya elimizle tıkabildiğimiz kadar tıkıyoruz.

 Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (5)

Şırınganın kendi mekanizması ile pamuğu şırınganın ucuna olağan güçümüz ile sıkıştırtmaya çalışıyoruz, bu aşamadan sert bir zemine mekanizmayı vurdurursanız daha iyi sıkışma işlemi olacaktır.

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (6) 

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (7)

Artık makyaj pamuğu şırıngamızda sıkışmış halde ve uygun bir yerden kesilmeye hazır durumda. Ben 5ml ola şırıngayı 2ml olan hizadan kestim çok uç kısımlar olmadıkça istediğiniz yerden kesebilirsiniz.

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (8)

 Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (9)

Kestikten sonra şırınganın kenarlarından iri kabarcık atmaması için bir tornavida veya farklı bir alet edavat ile daire şeklinde baskı yapıyoruz. Bu işlem sonucunda yaptığımız dıy difüzörün tabir yerinde ise orta kısmı göbek yapmış gibi kabarık olması gerekiyor. Orta kısma baskı uygulamıyoruz çünkü ortaya da baskı uygulamamız durumunda yine kenarlar ile orta kısmın mukavemeti aynı seviyeye geleceği için co2 gazı her bölgeden eşit çıkmaya çalışacak ve kenarlardan iri kabarcık atmaya çalışacaktır. Bahsedildiği şekilde sadece kenarlara baskı uyguluyoruz ve orta kısım şişik gibi kalıyor bu kısımdan co2 çıkışı oluşuyor ama iri kabarcıklı olmuyoru bunun bir diğer sebebi ise rula halde şırınga içindeki pamuk her ne kadar sıkıştırılsa da kenarlarda gevşeklik ister istemez oluşuyor ama orta kısım en sıkı kısım oluyor.

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (10) 

Son olarak şırınga üzerindeki yazıyı gerek bir bıçak yardımı ile veya pamuğa değdirmemek şartı ile hassas şekilde aseton/kolonya yardımı ile siliyoruz. Riske etmemek için bıçak ile kazımak en mantıklısı.

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (11)

Artık Dıy Co2 Difüzör Yapımı son halini almış durumda ve kullanıma hazır halde. Eğer şırınganın uç kısmı co2 hava hortumunuzdan dal kalıyor ise hızlı yapıtırıcı kullanabilir veya serum seti hortumundan bir miktar şırınga ucuna takıp üstüne mevcuy co2 hava hortumunuzu takabilirsiniz.

Hayırlı Olsun…

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (12)

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (13)

Dıy Co2 Difüzör Yapımı Resimli Anlatım (14)

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Konu ile ilgili önerilerinizi ve sorularınızı forumumuzda buradan yapabilirsiniz.