Mikrokurt Kültürü Üretimi – Maliyetsiz Artemia Alternatifi

Mikro kurt nedir, neye benzer? Latince adı Panagrellus redivivus’tur ve bir nematod türüdür, parazitler gibi yaşamını sürdürmek için bir konağa ihtiyacı yoktur. Yetişkin boyları 1 ila 2 mm’dir. Mikro kurtlar hakkında genel bilgi Kabul edilen …

Mikro kurt nedir, neye benzer?
Latince adı Panagrellus redivivus’tur ve bir nematod türüdür, parazitler gibi yaşamını sürdürmek için bir konağa ihtiyacı yoktur. Yetişkin boyları 1 ila 2 mm’dir.

microworms2

Mikro kurtlar hakkında genel bilgi
Kabul edilen görüşe göre mikrokurtlar eşeyli üreme ile çoğalırlar. Ömürleri bir kaç haftadır, 1 aydan fazla yaşamazlar fakat çok çabuk üreme çağına ulaşırlar (3 gün)
1 mikro kurt dişisi uygun şartlarda her gün yaklaşık 40 kadar yavru verir.
İnanılmaz bir üreme hızı değil mi?

Artemianın fiyatlarının pahalı olması, üretim ve teminindeki sıkıntılar alternatifi olarak mikro kurtların kullanılmaya başlamasına neden olmuştur.
Mikro kurtlar 1930’lu yıllardan beri kullanılmaktadır.

Mikro kurt besin değerleri
Protein: %48
Yağ: %21
Glikojen: %7
Organik asitler: %1
Nükleik asitlerin: %1
*Mikro kurtların besin değerleri besi yeri ile ilişkilidir ve zenginleştirilebilirler.

Mikro kurt ve Artemia’nın protein ve amino asitler yönünden karşılaştırılması

besin
Sonuçlar birbirine çok yakın.

İlginizi çekiyorsa daha kapsamlı olarak linkten okuyabilirsiniz, bence bu kadar teorik bilgi yeterli ; Microworms – silusiae – redivivus

Kültür Kurulumu
Malzemeler
1-)2 ila 3,5 litre arasında ve kapaklı saklama kabına ihtiyacınız var, kap boyutlarında bir sınırlama olmasa da ihtiyacınızı karşılayacak en uygun hacimler bunlar. Büyük kap kullanmaktansa 1 yerine 2 kap edinmek daha doğru olacaktır.
2-)Tam yağlı süt, ekmek (bayat veya kepek olabilir) ve opsiyonel olarak toz bebek maması + yulaf
3-)Blender, mikser gibi mutfak aletleri işinizi kolaylaştırabilir.

Hazırlanış; Uygun bir kaba ekmeği koyup üzerine sütü dökün. Tercihen 5-6 kaşık bebek mamasını ve yulafı ekledikten sonra puding kıvamına gelene kadar karıştırın. Cıvık olursa ekmek veya yulaf, katı olursa süt katar kıvamı tutturursunuz. Malzemeler için miktar belirtmiyorum çünkü kabınıza göre değişecektir, saklama kabınızı 1cm en fazla 2 cm yüksekliğinde dolduracak kadar besi yeri hazırlayacaksınız. (Yüzeye yakın beslendikleri için daha fazlasına gerek yok)

Besi yerini hazırladıktan sonra saklama kabına dökün, ardından sos kutusundaki mikro kurt kültürünü besi yerinin üzerinde gezdirin ve kapağı kapatıp serin bir yere kaldırın.
Hepsi bu kadar, kültürünüz hazır!

*Aklınıza takılabilecek konular
-Besi yerini puding kıvamında hazırlasanız da 1 gün sonra kaskatı olup hamur gibi kabarabilir, inceden kokmaya başlayabilir. Sıkıntı yok, gayet normaldir.
-Besi yerini kullanacağınız kapta hazırlamayın, kabın boş kısımları temiz kalmalı.
Kenarlara bulaşan besi yeri ilerde küflenebilir ve hasat etmekte problem yaşarsınız.
-En sık yaşanan sorun kültürleyenlerin kurtları gözle seçememeleri nedeniyle “herhalde kurtları öldürdüm”, “neyi yanlış yaptık acaba” vb düşüncelere kapılıp kültürü dökmeleri. Yazılanları yaptıysanız biraz sebat etmeli ve 3-7 gün arası beklemelisiniz.
-İlk günlerde yani kurtlar çoğalıp hava almak için kap kenarlarına tırmanmaya başlamadan kapağı açıp kapatmayın, sonra nerede bu kurtlar der ararsınız. Görün ki içiniz rahatlasın
-Aklınıza takılabilir; besi yerini yenilemeden kültürü canlı tutabilirsiniz, sayıları azalabilir ama kültürü kaybetmezsiniz, önemli olan da bu. O an ihtiyacınız yoksa buzdolabına kaldırıp üremelerini durdurabilirsiniz (denemedim, yabancı kaynaklarda okudum)
-Koku normaldir, rahatsız oluyorsanız 15 günde bir besi yerini değiştirebilirsiniz.

Sıcaklık
Mikro kurtlar oda sıcaklıklarında bakılabilirler, kısa süreli olmak koşuluyla yüksek sıcaklıklara dayanabilirler. “Kap içerisindeki” sıcaklık 30 derece üzerine çıkarılmamalı kültür gölge ve serin bir yerde tutulmalıdır.
Mikro kurtların en iyi üredikleri sıcaklıklar 20 ila 28 derece arasıdır.

Yemleme
Mikro kurtlar için besi yeri oluşturulduktan sonra yemleme yapılmaz. İlk aşılamada katı olan besi yeri zamanla mikro kurtlar tarafından tüketilerek sıvılaşmaya başlar. Bu durumda üreme yavaşlayacaktır. Tırmanan kurtlar artık ihtiyacınızı karşılamıyorsa tekrar besi yeri oluşturmalı ve eski kültürünüzden aşılamalısınız. Hazırda bir kap daha bulundurmanız iyi olabilir.

Besi yerinde kullanılanlar – Alternatifler
Mikro kurtlar için besi yerinin besin değerlerine doğrudan etki ettiğini söylemiştik bu doğrultuda ne verirseniz onu alırsınız diyebiliriz.

Yulaf, mısır, pirinç, çavdar ve kepekli buğday unlarını kullanabilirsiniz. En ideali bunların bir karışımı ile besi yeri oluşturmaktır. Ben her türlü vitamin ve mineral katkıları bulunduğundan süt ve ekmek karışımını zenginleştirmek için toz bebek maması kullanıyorum.

Aşağıdaki videoda izleyeceğiniz kültürde sadece yulaf su ve toz maya kullanılmış, zahmetsiz gibi görünebilir ama besleyiciliği tartışmalıdır, yine de hem mikro kurtları iyi resimlediği hem de alternatif olabileceği için ekliyorum

Püf noktaları
Püf noktası besi yerini özenle ve zengin içerikle hazırlamak. Sonrasında neredeyse hiç bir ekstra iş çıkarmıyorlar.

*Hasat etmek için kulak temizleme çöplerini veya plastik bıçak kullanabilirsiniz. Havasızlıktan kabın kenarlarına tırmanan kurtları besi yerine dokunmadan kolaylıkla sıyırabilir, kulak çöpünü ya da bıçağı akvaryuma daldırıp çıkarabilirsiniz.

*Kurtların beslenmesi sonucu kültür çok sulanıp üretim hızı azaldıysa ve yeni besi yeri hazırlayacak vakit bulamıyorsanız idareten bir miktar ekmek veya yulaf ekleyebilirsiniz.

Uyarılar – Önlemler
Kapağı eşinizin ya da misafirlerin yanında ulu orta açmayın. Havadar bir yere götürün orada açın, kültürü riske etmeyin

Yavrularınızı hangi canlı veya kaliteli kuru yem olursa olsun tek tip beslememeye özen gösterin. Mikro kurt ile birlikte arada artemia ve diğer canlı yemleri, lif içerikli kaliteli yavru yemlerini de kullanın.

Verilebileceği Bazı Türlere Örnekler
Tüm tatlı ve tuzlu suda yaşayan, artemia tüketen yavru balıklar.
Neon tetra, kum kelebeği gibi küçük balıklar.

Avantajlar
Artemia’nın bilinen en iyi alternatidir, gelişen yavru balıklara form ve dayanıklılık kazandırırlar.
Yüzemediklerinden yavru balıklar yakalamak için ekstra çaba sarfedip enerji harcamazlar.
Neredeyse maliyetsiz ve hızlı üreyen bir canlı yemdir.
Parazit veya parazit taşıyıcı değillerdir, steril bir canlı yemdir.
Tatlı ve tuzlu suda 1-2 gün canlı kalabilir, böylece balıklarınız su bozulmadan istedikleri zaman yiyebilirler…

Makalemin bir kısmı yada tamamı iznim olmaksızın kopyalanamaz ve çoğaltılamaz, paylaşılamaz.

Ulvi Özuğur

Konu ile ilgili önerilerinizi ve sorularınızı forumumuzda buradan yapabilirsiniz.