Dıy Co2 Kabarcık Sayacı Yapımı Resimli Anlatımı

Co2 kabarcık sayacı yapımında pratik ve kullanışlı bir yöntem olan şırınga ve çekvalf ile kendimizin kolaylıkla yapabileceği düzeni sizlerle paylaşacağız. Normalde ticari ürünlere para vermek yerine hem daha maliyeti düşük bir co2 kabarcık sayacı yapmış …

Co2 kabarcık sayacı yapımında pratik ve kullanışlı bir yöntem olan şırınga ve çekvalf ile kendimizin kolaylıkla yapabileceği düzeni sizlerle paylaşacağız. Normalde ticari ürünlere para vermek yerine hem daha maliyeti düşük bir co2 kabarcık sayacı yapmış oalcağız hem de kendimizin yaptığı bir malzemeyi akvaryumda kullanmanın verdiği mutluluğu yaşamış olacağız. Haliyle hobimizi sürdürür iken maliyetlerimizi ne kadar aşağı çeker isek bizim için o kadar iyi olacağından elimizden gelen işleri kendimizin yapmasında fayda olacaktır.

Dıy Co2 Kabarcık Sayacı Yapımı için gerekli malzemeler :

1- Şırınga 1 adet (çekvalfimizin çapına uygun olmalı)

2- Çekvalf (dış aksamı tek parça olmalı ekli olmamalı)

3- Maket bıçağı (şırıngayı uygun yerden kesmek için)

4- Hızlı yapıştırıcı

Öncelikle aşağıda resimde görüldüğü gibi şırıngamızı uygun yerden kesiyoruz. Kesim işleminde mümkün mertebe estetik olması açısından kesimi düzgün yapmamız iyi olacaktır.

Dıy Co2 Kabarcık Sayacı (2)

Daha sonra çekvalfimizi kestiğimiz bölgeye bir miktar hızlı yapıştıcı sürerek şırıngaya takıyoruz. Bu esnada çekvalfimizin yönünün doğru olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer yanlış takar isek tüpten gelen havayı çekvalf tanka doğru iletmeyeceği için sorun yaşayabiliriz. Çekvalfi kullanmamızdaki maksat sorun olabilecek bir durumda tanktan geriye sisteme su gelişini önlemek içindir. Çekvalfimiz resimde görüldüğü gibi tek parça olmalı ekli tiplerden olmamasına özen göstermeliyiz. Bazı çekvalfler 2 parça halinde oluyor ve basınçlı düzenden gelen co2 valfin ek yerinden gaz kaçırma sorunu yaşayatabiliyor. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak adına valfin dış aksamına alırken dikkat edip tek parça olduğunu kontrol edip ondan sonra almalıyız.

Dıy Co2 Kabarcık Sayacı (3)

Birleştirme işlemini de yaptıktan sonra bir süre yani ortalama 5-10 dakika kurumaya bırakıyoruz. Artık Dıy Co2 Kabarcık Sayacımız neredeyse hazır durumda. Son işlem olarak kabarcık sayacının içine su basmamız gerekiyor. Bunu yapmak için şırınganın ucundan içine su basmalıyız ve başka bir şırıngadan yardım alacağız lakin bu şırınganın ucunun iğnesi olması gerekiyor. Ortalama yaptığımız Co2 kabarcık sayacının %80-85 ‘ini doldurabileceğimiz kadar suyu mevcut ucu iğneli şırıngamıza çekiyoruz, kabarcık sayacındaki şırınganın ucundan iğnesini içine sokup dolumu gerçekleştiriyoruz. Artık kabarcık sayacımız kullanılabilir durumda, son işlem olarak tüpten gelen hortumun ucunu çekvalfe yani alt kısma takmadan önce bir miktar hızlı yapıştırıcı kullanıyoruz ve kabarcık sayacımızın üst kısmı olana şırınga tarafına da aynı şekilde bir miktar hızlı yapıştırıcı sürüp tanka gidecek olan hortum ucunu şırınga ucuna takıyoruz.

Aşağıda resimde görüldüğü üzere kabarcık sayacımız artık kullanıma hazır hale geldi.

Hayırlı Olsun…

Dıy Co2 Kabarcık Sayacı (4)

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Konu ile ilgili önerilerinizi ve sorularınızı forumumuzda buradan sorabilirsiniz.