Mücevher Cichlid – Hemichromis Guttatus

Mücevher Cichlid – Hemichromis Guttatus Hakkında Genel Bilgiler: Ciklet türü beslemek isteyenlere veya beslemeye yeni başlayanlara önerilen ilk balık türlerindendir. Üreme zamanlarında agresiflik durumları her ne kadar artsa da normalde çokta fazla agresif değillerdir. Mücevher cichlidlere …

Mücevher Cichlid - Hemichromis Guttatus (12)

Mücevher Cichlid – Hemichromis Guttatus Hakkında Genel Bilgiler:

Ciklet türü beslemek isteyenlere veya beslemeye yeni başlayanlara önerilen ilk balık türlerindendir. Üreme zamanlarında agresiflik durumları her ne kadar artsa da normalde çokta fazla agresif değillerdir. Mücevher cichlidlere canlı yem takviyesi yaparak üreme dönemleri açısından fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca mücevher cichlidlerin kazıcı özelliklere sahip olduklarını belirtmeyi unutmayalım. Bu sebeple akvaryum içerisindeki bitkileri oldukça sağlam yerleştirmelisiniz.

Akvaryum balıkları arasında yavrularına en iyi bakan balıklar olarak dikkat çeken bu çiklet türleri büyük yemleri parçalayarak yavrularına verirler. Yavrularını yemenin aksine korumaktadırlar. Hatta bu durumu izlemek çoğu zaman size şaşkınlık verebilir. Yumurta döktüklerinde erkek ve dişi yaptıkları yuvayı her ikisi birden sahiplenirler.

Aynı akvaryum içerisinde beslemek istediğiniz diğer balıklar için farklı seviyede yüzme özelliklerinden faydalanın farklı seviyede yüzen balıkları tercih ediniz.

Cinsiyet ayrımları konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Erkeklerin renklerinin daha parlak ve kırmızı renginin daha koyu olduğundan ve dişiler genelde daha küçük bir yapıya sahip olup renkleri de daha soluktur. Böylelikle cinsiyet ayrımı konusunda birkaç ipucu vermiş olduk.


Latincedeki İsmi Hemichromis Guttatus
Coğrafik Kökeni Sahelo-Sandanian bölgesindeki nehirlerde.
Beslenme Biçimi Hem etçil hem otçuldur.
Davranış Biçimi Orta derece agresif.
Kendi Türlerine Davranışı Agresif
Yüzme Seviyesi Orta ve Dip seviye.
Cinsiyet Ayrımı Dişiler erkeklere nazaran daha soluk renkte ve küçük yapıdadırlar. Erkekler ise daha iri ve renkleri daha parlak koyudur.
Üreme Düz yumurta dökerek ürerler
Sıcaklık 22 – 30 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy 10-12 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 110 – 120 Litre
Su Sertliği Orta ve Yumuşak.
Ph 6,5 – 8

 

Mücevher Cichlid – Hemichromis Guttatus Hakkında Resimler: