Eledoa – Egeria Densa

Eledoa – Egeria Densa için Genel Bilgiler: Hobiye yeni başlayanlar için güzel bir tecrübe olacak bir bitkidir. Bitkili dünyasına geçiş yapan veya bitkili dünyasına yeni yeni başlayanların bitkili akvaryum kurma çabalarında yerini alan bir bitkidir. Bakımı …

Eledoa - Egeria Densa 8

Eledoa – Egeria Densa için Genel Bilgiler:

Hobiye yeni başlayanlar için güzel bir tecrübe olacak bir bitkidir. Bitkili dünyasına geçiş yapan veya bitkili dünyasına yeni yeni başlayanların bitkili akvaryum kurma çabalarında yerini alan bir bitkidir. Bakımı oldukça kolay olan bu bitkinin çok fazla bir gereksinimi yoktur. Tabi bunu ışık açısından düşünebiliriz ve gübreleme olarak ekstra bir gübreleme istemedikleri de açıkça ortadadır. Bitki bir vantuz yardımı ile cama tutturulsa bile yaşamını devam ettirecektir. Çok arsız ve hızlı gelişimi olduğundan günden güne gelişimi gözle görülür ve fark edilir. Su üstünde bırakılıp sabitlenmese de gelişimini göstermeye devam edecektir. Yüksek destekli akvaryum kuranlar dahi ortamdaki besini hızlı tüketmesinden dolayı tanklarına ekleyebilirler. Özellikle nitratı fazla tüketirler. Yoğun bitkili akvaryumlarda oranı az tutulmasında fayda vardır, aksi halde ortamdaki besinleri hızlı tüketmesinden dolayı diğer bitkilerin gelişimini olumsuz yönde etkilemesi olasıdır.

Düşük aydınlatma ve düşük gübreleme olan yani low-tech akvaryumlarda rahatça bakılabilir. Bitki kuma gömülmesi durumunda tabanın durumuna göre kök salma ihtimali vardır. Yani tabanda besin durumu iyi ise köklendiği görülmüştür. Elinizde mikro element gübreniz yoksa bir miktar maden suyu eklemeyle bile bitkinin gelişimine destek sağlayabilirsiniz. Hızlı gelişimi kontrol altında tutulmaz ise yakınındaki bitkilere gölgeleme yapabilir.

Akvaryum ısısı 26 dereceyi geçirilmediği sürece erime, renginde bozlaşıp sararma gibi sıkıntıları olmaz. Bu yüzden yaz aylarında diğer bitkilerde olduğu gibi akvaryum sıcaklığına dikkat edilmelidir. Canlı doğuran akvaryumlarında özellikle yavru akvaryumlarında sıkça kullanılır.

Ülkemizdeki göl, gölet ve barajlarda dahi rastlanabilir. Boyları bulundukları ortamın derinliğine göre 1 metreyi bile geçebilir. Bitki su üstüne vardığında beyaz çiçekler açar. Emers olarak yetiştirilemez. Havuz sistemlerinde de tercih edilen bir bitki türüdür. Yetiştirilmesi için Co2 ‘ye gereksinim duymaz.

Bitkinin Yeri
Arka Plan
Yüksekliği 15-100 cm Civarı
Genişliği
3-7 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,25w/lt – Düşük/Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Fazla bir gereksinimi yoktur, zaman zaman nitrat takviyesi gerekebilir.
Sıcaklık 16 – 26 °C
Ph toleransı 6,0 – 7,0
Su Sertlik Toleransı
Orta – Sert

 

  Eledoa – Egeria Densa Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: