Su Marulu – Pistia Stratiotes

Pistia Stratiotes için Genel Bilgiler:  Bitkinin genellikle su üstü bitkisi olarak yavru akvaryumlarında ve labirentli balıkların beslendiği akvaryumda yetiştirildiği görülmüştür. Çok fazla bir gereksinimi olmayan orta derece ışıkta bile rahatlıkla bakılabilen bir bitkidir. Yüksek ışıkta …

Su Marulu - Pistia Stratiotes

Pistia Stratiotes için Genel Bilgiler:

 Bitkinin genellikle su üstü bitkisi olarak yavru akvaryumlarında ve labirentli balıkların beslendiği akvaryumda yetiştirildiği görülmüştür. Çok fazla bir gereksinimi olmayan orta derece ışıkta bile rahatlıkla bakılabilen bir bitkidir. Yüksek ışıkta genellikle daha iri boyutlara ulaşır yaprakları havaya doğru yani yukarı hafifçe kıvrılır. Bakıldığı akvaryumda çiçek açtığına rastlanmıştır. Bitkinin genel amacı aslında ortamdaki fazlalık olan nitratı emmeleri ve biyolojik döngüye katkı sağlamalarıdır. Köklerini zamanla uzatacağından yavrular için ideal bir saklanma alanı oluşturacaktır.

Bitki eğer bulunduğu bitkili akvaryumda akıntı var ise gelişimi yavaşlayacak hatta gelişmeyecektir. Akıntıyı sevmediği için küçük ebattaki yavru tanklarında bakıldığına çok rastlanmıştır. Eğer nitrattan yoksun kalmaya başlar ve üremeden dolayı çok sıklaşmışsa yeni gelen yavru sürgünler diğerlerine baskın gelecek altta kalan bitkiler ışıksızlıktan çürümeye başlayacaktır. Eğer bitkiden 3-5 kök almışsanız ve üretmek istiyorsanız yaz aylarında balkonda bir leğen içerisinde bile bunu yapabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken husus çok fazla güneşte kalmamalarına dikkat etmek olacaktır. Fazla ısıdan etkilenirler lakin günün bazı zamanlarında güneş gören bir ortamda ise çok kolayca bitkiyi geliştirebilirsiniz.

Bitkinin bulunduğu akvaryumda ışığı keseceği için diğer bitkiler ve özellikle taban bitkileri gelişim göstermede sıkıntı yaşayacaktır. Bu yüzden diğer bitkilerin seçimine dikkat etmek gerekir, Anubias türleri, saz, Cyrpto türleri gibi az ışık ile idare edebilen bitkiler seçilebilir.

Bitkinin Yeri
Su Üstü
Yüksekliği 4 – 5 cm Civarı / Kökleri 30-40cm civarını görebilir.
Genişliği
15-20 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Yüksek ışıkta daha formda olacaktır, Orta seviye ışıkta da gelişim gösterir. İlave Nitrat takviyesi gerekebilir.
Sıcaklık 12 – 30 °C
Ph toleransı 5,5 – 8,0
Su Sertlik Toleransı
Orta – Sert

 

Pistia Stratiotes Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

 

Pistia Stratiotes Hakkında Video: