Hygrophila Corymbosa ‘Angustifolia’

Angustifolia – Hygrophila Corymbosa için Genel Bilgiler: Akvaryum Bitkileri arasında özellikle low-tech yani düşük destekli akvaryumlar için ideal ve güzel bir seçimdir. İnce uzun yaprakları ile orta planda odak noktası veya arka planda güzel bir görsel …

Angustifolia - Hygrophila Corymbosa (1)

Angustifolia – Hygrophila Corymbosa için Genel Bilgiler:

Akvaryum Bitkileri arasında özellikle low-tech yani düşük destekli akvaryumlar için ideal ve güzel bir seçimdir. İnce uzun yaprakları ile orta planda odak noktası veya arka planda güzel bir görsel oluşturur. Angustifolia – Hygrophila Corymbosa bitkisi bir çok hobici tarafından söğüt veya kızaran ince yapraklı tütün olarakta bilinir. Bitki co2 ve yüksek ışık gereksinimi olmadan da rahatlıkla bakılabilir. Bu akvaryum bitkisi sağlam taban kurulumu veya misket gübre gibi kökten besin takviyeleri ile de güzel gelişim gösterir. Genellikle gurup halde dikilir bu şekilde ciddi anlamda görsellik sağlar. Bakımı kolay olduğu ve hızlı gelişim gösterdiği için ilk kurulum yapılan bitkili akvaryumlarda ortamdaki fazlalık besinleri tüketmesi ayrıca tankın oturana kadar yosun sıkıntısı olmaması için tercih sebebi olmakla birlikte dikildiği alandan bir süre sonra alınmasıyla yer değiştirilmesi veya tanktan çıkarılmak istenmesi durumunda direkt olarak çekilerek çıkarılmaması gerekmektedir. Kuvvetli bir kök yapısına sahip olduğu için bu aşamada tabanı büyük ölçide hareket ettireceği için kumun hızasından yada biraz daha kumun al tarafında doğru kesici bir malzeme ile (makas, maket bıçağı) kesilip alınması gerekir. Bu işlem yapılırken kumun biraz üstünden yani ortalama 2-3cm yukarısından bile kesilmesi durumunda yeniden sürgün atıp gelişim göstermesi muhtemeldir.

Her ne kadar diğer gövdeli akvaryum bitkileri gibi budaması yapılsa da bitki budama yaparken bir makas yardımı ile bitkinin gövdesinde kum hizasından ortalama 8-10cm civarındaki yaprak aralığının 5mm yukarısı veya bu yarpak aralığındanki sürgün var ise 1cm civarında yukarısından budanması bitkinin ana gövdesinde kalan sürgünlerin veya çıkacak sürgünlerin iyi gelişim göstermesine yardımcı olacaktır. Angustifolia – Hygrophila Corymbosa bitkisinin budanan üst kısım bitki üzerinde kök sarkıntıları var ise makasla kısatılmalı vey al taraftaki 4 civarı yaprak kopartılıp ondan sonra kuma tekrar dikilmesi bitkinin adaptasyonunu hızlandıracaktır. Bitki mikro element eksikliğinde özürlü ve büzüşmüş yapraklar çıkartır eksiklik belirtisini gösterir.

Bitki su üstüne yaklaştığında budanmaması durumunda su üstüne çıkarak gelişim göstermeye devam edecektir. Emers olarak ta yetiştirilebilir ve emers ortamada su içerisindeki halinden çok daha farklı bir yapıya bürünür. Submers iken ince maviye çalan yeşil veya yüksek ışıkta kızaran ve ince uzun yapıda olan yaprakları su dışında yani emers ortamda ovalleşir ve koyu kırmızı bir hal alır ve çiçek açabilir. Limon ve tütün bitkisi ile aynı ailedendir.

Bitkinin Yeri Arka Plan – Orta Plan
Yüksekliği 15-60 cm Civarı
Genişliği 30 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,40w/lt – 0,80w/lt   Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Özel bir gereksinimi yoktur düşük ışık şartlarında ve co2 olmadan da gelişir. Kökten besin alması durumunda güzel gelişim gösterir
Sıcaklık 18 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5 – 8,5
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

 

Angustifolia – Hygrophila Corymbosa Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: