Java Fern – Microsorum Pteropus

Java_fern-microsorum_pteropus (9)

 

Java Fern – Microsorum Pteropus için Genel Bilgiler:

Aslen güney Doğu Asya‘ya ait bir fern türü olan Microsorium Pteropus daha çok     Java Fern olarak bilinir. Rizomlu bitkidir, rizomdan sarkan çok sayıda karmaşık kökü vardır. Rizomdan yükselip kimi zaman 25 – 30 santim uzunluğu bulabilen kalın, sert ve pürüzlü yapraklara sahiptir. Doğada bataklık ve nehir kenarlarında çoğunlukla suyun dışında bulunur. Kendisine uygun bol yosunlu bir kaya bulup tutunur ve zaman için çok sıkı yapışır. Akvaryumda da bu şekilde dekorlara bağlanarak ya da yapışmasını bekleyerek konumlandırmak gerekmektedir. Diğer rizomlu bitkilerde de olduğu gibi rizom kısmı kuma gömülmemelidir. Köklerinden beslenen bir bitki değildir. Sert yapısı ve tadının acı olması nedeni ile büyük cichlid türleri bu bitkiye dokunmaz/dokunamaz. Bu yüzden cichlid akvaryumlarına uygun bitki olarak bilinir.

Cichlid akvaryum ortamlarında bakılmasının diğer bir sebebi ise kısmen düşük sayılabilecek ihtiyaçlarıdır. Çok yüksek ışığa, karbondioksite ve besine ihtiyacı yoktur hatta fazla besinin bu bitkiyi rahatsız ettiğine dair görüşler vardır. Cichlid tanklarındaki yüksek PH sudaki tutunabilen CO2 miktarını düşürdüğü halde bu bitki rahatsız olmadan yaşamını idame ettirebilir. Hatta belli bir oranda tuzluluğu tolare edip acı sularda da hayatını sürdürebilmektedir. Bunun yanında tabii ki uygun ışığı ve karbondioksiti bulduğu zaman rengi canlanır koyu yeşil bir hal alır ve yapraklarından fark edilir bir fotosentez ile gaz çıkışı gözlenir. Bitki yapraklarından beslendiğinden, besin alabilmek için akıntıya ihtiyaç duyar.

Doğada su dışında yaydığı sporlar ile üreyen bu bitki için akvaryum ortamında böyle bir ihtimal yoktur. Ancak yine de inanılmaz şekilde hiç umulmayacak kadar çok yolla üreyebilen bir bitkidir. Vejetatif üremede oldukça başarılıdır dalların arasından küçük yavrular verir bu yavrular uygun büyüklüğe ulaştığında ana bitkiden kopar ve su içerisinde tutunabileceği uygun bir yüzey aramaya başlar. Rizomunun arasından da yeni sürgünler verebilmektedir. Hatta rizom kısmı yeterli sayıda yaprak ile uygun büyüklükte bölünerek yeni bitkiler elde etmek mümkündür. Bunların yanında çürümeye başlamış kahverengi yapraklardan bile yeni filizler verebilmektedir.

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 15-30 cm Civarı
Genişliği 20 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,30w/lt – 0,60w/lt Düşük/Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Uygun akıntı dışında özel bir ihtiyacı yoktur her türlü su şartında hayatını devam ettirebilir.
Sıcaklık 18 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5 – 8,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta – Sert

 

Java Fern – Microsorum Pteropus Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

Yoruma kapalı.