Limnophila Aromatica

Limnophila Aromatica için Genel Bilgiler: Bu güzel akvaryum bitkisinin birçok varyasyonu bulunmaktadır. Malezya’dan gelen bu akvaryum bitkisi Tropica tarafından yetiştirilen varyasyonları da bulunmaktadır. Bitkinin en dikkat çeken özellikleri ise, alt kısımlarının mor renkte olması ve …

limnophila_aromatica_8

Limnophila Aromatica için Genel Bilgiler:

Bu güzel akvaryum bitkisinin birçok varyasyonu bulunmaktadır. Malezya’dan gelen bu akvaryum bitkisi Tropica tarafından yetiştirilen varyasyonları da bulunmaktadır. Bitkinin en dikkat çeken özellikleri ise, alt kısımlarının mor renkte olması ve yapraklarının yeşil kızıl arası ve dar bir biçimde olmasıdır.

Bitkinin renklenme sürecinde diğer bitkilerde olduğu gibi çok yoğun ışık gereksinimi vardır. Limnophila aromatica sert sularda rahatlıkla yetişebileceği gibi CO2 gübrelemesi yapıldığı takdirde gelişim süreci daha sağlıklı ve daha hızlı olur. Bitki akvaryumda farklı noktalarda kullanılabilirken, limnophila aromatica emers çiçeklerinin zamanla su yüzeyine çıkması sonucu, yapraklar çok farklı ve güzel bir görünüme kavuşur.

Bitkinin ışık ihtiyacı yüksek olmasına rağmen gelişimi oldukça yavaş olmaktadır bu nedenle bu bitkiyi yetiştirecek aktivistlerin sabırlı bir sürece hazır olması gerekmektedir.

Bitkinin Yeri Orta Plan
Yüksekliği 15-45 cm Civarı
Genişliği 5cm civarı
Işık İhtiyacı Yüksek / Çok Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Co2 ve düzenli besin, özellikle demir gübrelemesine dikkat edilmelidir.
Sıcaklık 22 – 29 °C / İdeal Sıcaklık: 25 °C
Ph toleransı 5,5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta Sert

 

Limnophila Aromatica Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: