Rotala Wallichii

Rotala Wallichii için Genel Bilgiler: Rotala Wallichii akvaryum bitkisi iyi bir ışık altında uçları kırmızı renge bürünen ve çok zor bakımı ve yetiştirmesi olan bir bitki türüdür. Dekoratif bir görünüm sağlaması için çok sayıda bir …

rotala_wallichii_2

Rotala Wallichii için Genel Bilgiler:

Rotala Wallichii akvaryum bitkisi iyi bir ışık altında uçları kırmızı renge bürünen ve çok zor bakımı ve yetiştirmesi olan bir bitki türüdür. Dekoratif bir görünüm sağlaması için çok sayıda bir sapın bir arada dikilmesi çok daha olumlu bir görüntüye neden olur. Bitkili akvaryum peyzajlarında bu akvaryum bitkisi nadir görülür.

Bitkinin akvaryumdaki en uygun alanı ise orta ve arka plandır lakin genellikle peyzajlarda kaya arkalarına yani orta plana veya bir noktada odak noktası yapımı için 8-10 lu gruplar öbek yapılarak kullanıldığı sık rastlanan durumdur. Akvaryum türü olarak da küçük akvaryumlarda bakılması daha uygundur.  Bitki çok büyüdüğü zamanda, bitkinin dallarını kesip çok kolay bir şekilde akvaryumun başka bir alanına dikebilirsiniz. Diğer akvaryum bitkilerinde olduğu gibi CO2 takviyesi olduğu zaman gelişimi daha çabuk olur.

Rotala Wallichii Akvaryum Bitksinin Dikilişi;

Bitkinin boyunun uzamasının sonrasında bitkinin herhangi bir bölümünden keserek, kesilen parçayı da akvaryuma dikebilirsiniz. Genellikle bitki kum hizasının 10-12 cm civarı yukarısından kesilir bu sayede eğer bir öbek görünümü verilmek isteniyorsa bu yöntem oldukça işinize yarayacaktır çünkü bitki kesilen yerin biraz alt kısmıyla yeni sürgünler atarak sıklaşma eğilimine geçmiş olacaktır. Kesilen dalın en alt kısmında bulunan yapraklar kesildikten sonra dikmek gelişimi hızlandırır.

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 10-30 cm Civarı
Genişliği 2-15 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,80w/lt – 1,50w/lt Yüksek/Çok Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Yumuşak Su, Süzenli Co2 ve Besin.
Sıcaklık 18 – 8 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5 – 7
Su Sertlik Toleransı Yumuşak

 

Rotala Wallichii Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: