Malezya Gökkuşağı Karidesi

Malezya Gökkuşağı Karidesi Hakkında Genel Bilgiler: Adından da anlaşılacağı gibi Malezya Gökkuşağı Karidesi şeffaftan, maviye, kırmızıdan kahverengiye ve siyahımsı tonlarda renklere bürünebilen bir türdür, ancak karidesin klasik rengi kırmızıya yakın kahverengi vücut ve sırtta beyaz …

Malezya Gökkuşağı Karidesi 3

Malezya Gökkuşağı Karidesi Hakkında Genel Bilgiler:

Adından da anlaşılacağı gibi Malezya Gökkuşağı Karidesi şeffaftan, maviye, kırmızıdan kahverengiye ve siyahımsı tonlarda renklere bürünebilen bir türdür, ancak karidesin klasik rengi kırmızıya yakın kahverengi vücut ve sırtta beyaz ile sarımsı bir tonda baştan kuyruğa kadar uzanan bir şeritten oluşur. Hatta bu şeritten dolayı “Beyaz Sırtlı Karides” olarak da anılır. Karides genelde stresli olduğu zamanlarda rengini soldurur ekseriyetle de mavi rengi alır, bu zamanlarda cinsiyet ayrımı yapmak da oldukça zordur

Erkekler dişilerden daha soluk renge sahiptir hatta çoğu zaman şeffaf beden üzerinde belli belirsiz kahverengi leke ve çizgilere sahip bir halde olurlar, dişiler erkeklere göre daha küçük ama daha koyu renklidir.

Bitkili akvaryumlarda rahatlıkla bakabileceğiniz bu tür pek çok karides türü gibi mosslarla dekore edilmiş tankları severler. Yosunla mücadelede oldukça başarılıdır, özellikle sakal yosunu başta olmak üzere iyi bir yosun yiyicidir, dayanıklı bir tür olup her ne kadar 20-28 C derecede bakılması gerekse de bu sıcaklık değerlerinin 3-4 C altını ve üstünü rahatlıkla tolore edebilir.

Kiraz karidese benzerliğinden dolayı zaman zaman kiraz karides ile karıştırılabilir.

Latincedeki İsmi Caridina cf. Babaulti Rainbow “malaya”
Coğrafik Kökeni Malezya
Beslenme Biçimi Yem konusunda çok seçici değillerdir, pul yemi ve granül hatta bond yemi severek yerler. Arada bir protein ağılıklı yem verilebilir bu renklerinde daha yoğunluk kazandırır.
Davranış Biçimi Barışcıl
Kendi Türlerine Davranışı Barışcıl
Yüzme Seviyesi Tankın her bölgesinde, su üstü bitkilerine tutunmayı severler.
Cinsiyet Ayrımı Dişiler küçük ve renkleri koyu olur.
Üreme Dişilerin lavraları karınlarıda taşırlar.
Sıcaklık 20°C – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 3-4 cm. civarına kadar büyür
En Az Akvaryum Hacmi 15-30 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 6.5 – 8.0

 

Malezya Gökkuşağı Karidesi Hakkında Resimler:

 

 

 

Tümer YILMAZ

Makalenin bir kısmı veya tamamı iznim olmaksızın kopyalanamaz ve dağıtılamaz.