Tropheus Duboisi Maswa

Herkese merhaba makalemin temel amacı çoğu hobicinin korktuğu Tropheus cinsi balıklardan aslında korkmaması gerektiğini anlatmak. Tank Seçimi: Öncelik ile Tropheus ırkına ait balıkların tabanı geniş en az 50 cm boyu mümkün olduğunca uzun 130 dan …

Herkese merhaba makalemin temel amacı çoğu hobicinin korktuğu Tropheus cinsi balıklardan aslında korkmaması gerektiğini anlatmak.

Tank Seçimi:
Öncelik ile Tropheus ırkına ait balıkların tabanı geniş en az 50 cm boyu mümkün olduğunca uzun 130 dan aşağısı pek sağlıklı olmaz yüksekliği de 50-80 cm arasında seçilmelidir yani minimum ölçüler 130 x 50 x 40 gibi bir tank seçilmelidir. Akvaryum seçiminiz ne kadar uzun geniş olur ise sizin ve balıklarınız için daha verimli olacaktır. Tropheus cinsi balıkların tabiatı kayalık bölgelerde yer almaktadır ve bu kayaların üzerindeki yosunlar ile beslenmektedir yükseklik ölçüsünün düşük tutulması dekor amaçlı konulan kaya vs benzeri şeylerin ışığı daha net keskin ve direk alması bunun sonucunda yosun oluşması içindir.

Seçilmesi Gereken Dekor:
Tropheus cinsi balıklar kayalık yerlerde yaşamaktadırlar demiştik. Bu neden ile doğal bir ortam sağlamamız gerekmektedir gerek görsel gerekse daha sağlıklı ve verimli bir tank için doğal yaşamın kopyalanması onların daha erken yavru vermesi stres yapmaması gibi bir çok fayda sağlayacaktır. Genelde üzeri pürüzsüz kayalar seçilmelidir Tropheus ani hareketlerde kendine zarar vermemesi için. Bu kayaları bahçe peyzaj işleri yapan firmalardan temin edebilirsiniz çok düşük maliyetlere. Bursa için not : Geçit denilen mevkide peyzaj işleri yapan firmalarda kilosu 50 krş tur.

Seçilmesi Gereken Kum Çeşidi:
Bu konuda herkes değişik bir şey söylemektedir. Benim tespitlerime göre en verimli olan kum çeşidi kalsiyum karbonatlı kumlardır 01-0,5 mm en ideal olanıdır. Bunu deneme yanılma yöntemi ile ve balıkları gözlemleyerek öğrendim diye bilirim ilk test ettiğim kum ph dengede kalsın diye mercan kırığı dediğimiz kum çeşidi idi fakat kötü tarafı Tropheus türü balıklar kumu ağızlarından alır solungaç larından geri bırakır bunu yapmasının sebebi suyu filitre ederken yapışan partükülleri temizlemektir. Mercan kırığı balıkların yüzgeçlerine ciddi zararlar vere bilmekte ve yara alan balığa diğer balıkların vurması söz konusu olmaktadır. Kalsiyum karmobatlı kum pres baskı ile yapıldığı için daha az keskin dir ve balığa neredeyse hiç zarar vermemektedir.

Arka Fon Seçimi:
Yukarıda dediğimiz gibi doğal ortama yakın bir fon seçilmesi önemli bir nokradır eğer hedef sadece üretim ise ve bu balıkları serğilediğimiz tankımızı müşterimiz görecek ise rengin mavi,turuncu,açık mor gibi renklerden olması balığın daha bir gösterisli olmasına destek olacaktır. Evlerimizde deki tanklarda ise kayalık benzeri arka fonların seçilmesi balığın strese girmemesi için gereken unsurlardan birisidir düz renklerde evlerde çoğu zaman tercih edilmektedir.

Tropheus Tür Seçimi:
Tropheus türleri içinde ilk deneyim olarak önere bileceğim sizlere Duboisi maswa olacaktır en uysal en barışçıl cinsi olan Duboisi maswa ilk sırada yer almaktadır.

Filitrasyon Seçimi:
Bence un uygun olanı 5 sepetli bir filitre seçimi ve tankınızı en az saatte 2 kere çevire bilmesi gerekmektedir. İçerisinde kullanılması gereken malzeme listesi ve sıralaması

Üstten aşağıya doğru

 1. Elyaf
 2. Ehfi Mech
 3. Bioball
 4. BİYOLOJİK FİLTRASYON SÜNGERİ MAVİ
 5. Ehfi Substrat Pro

Suyun Hazırlanması ve Kullanılacaklar:

 1. Bacterial aquarium çok markanın mevcut birini seçersiniz.
 2. Sera Bactebour Direct.
 3. Bakteri kültürü.

Onlarca şey koyup cebinizden fazla para çıkmaması için en ideal seçimler bunlardır ve dinlenmiş su. Bu ilaçları kullanım şekillerine göre kullandığınızda tankınızı boş olarak 1 hafta içerisinde istenilenin en üstünde seviyede hazırlamış oluruz.

Balık İlave Etmenin Püf Noktası:
Lazım olacak malzemeler.

 1. Kova veya benzeri bir şey.
 2. Hava taşı.
 3. Hava hortumu tanktan yere yetecek kadar.
 4. Fazla suyu almak için bir kap.
 5. 3 Adet vantuz (öpücükte deniliyor)

Genelde şehir dışından aldığımız balıklar ile konuya giriş yapalım bir kova içerisine balıklarımızı poşetlerinden çıkartıp salalım içerisine uzun yoldan geldikleri için hava taşını salalım ki kendilerine gelsinler biraz. 15-20 dakikalık beklemeden sonra boşta olan hava hortumunun bir ucunu vantuz yardımı ile tankın içerisine monte edelim diğer ucundan biraz ağız yordamı ile emelim ve su gelmeye başlasın kovanın içerisine bırakalım su çok yavaş geldiği için balık hem ısıya hemde suyun değişimine çok daha rahat alışmaktadır. Suyumuz kovanın yarısını geçti ise 1-2 maşrapa su alalım ve lavaboya dökelim bu işlemi 3-5 kere yaptığımızda balıklarımız artık tanka girmeye hazır haldedir bu işlemi ne kadar fazla yaparsanız balıklarınız için o kadar sağlıklı olacaktır. Ve artık balıklarımızı kepçe yardımı ile yavaş yavaş incitmeden tanka salabiliriz. Balıklarımızı saldıktan sonra ışıkları en az 3-5 saat kapalı tutalım eğer kapalı tutamıyorsanız üzerini örtü yardımı ile kapatalım. Not: Balıklara ilk 2 gün hiç yem vermeyin.

Konu ile ilgili düşünceleriniz ve sorularınız için buradan destek alabilirsiniz.

Sağlıklı hobiler.

Dip Not: Makalelerim izinsiz kopyalanamaz paylaşılamaz.

Müfit SAVAŞ