Meksika Cüce Portakal Kereviti – Cambarellus Patzcuarensis Orange

                              Meksika Cüce Portakal Kereviti – Cambarellus Patzcuarensis Hakkında Genel Bilgiler: Cüce kerevitler hobiye yeni başlayanlar için çok uygun bir seçim …

Meksika Cüce Portakal Kereviti - Cambarellus Patzcuarensis Orange
Meksika Cüce Portakal Kereviti – Cambarellus Patzcuarensis Orange

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meksika Cüce Portakal Kereviti – Cambarellus Patzcuarensis Hakkında Genel Bilgiler:

Cüce kerevitler hobiye yeni başlayanlar için çok uygun bir seçim değildir. Bunun sebebi üretilmesi ve bakımın biraz zor olmasından geliyor. Cüce Kerevit yavruları hassas oldukları için fazla bilgi sahibi olmayan hobicileri zorlayabilirler bu yüzden ilk başlayanlara tavsiye edilmezler. Erkeklerin boyları 4 cm civarına kadar olur ve doğal ortamlarında koyu paslı bir renge sahip iken akvaryum ortamında renkleri daha açık bir hal alır. Akvaryumda su değerleri yönünde çok seçici değildirler özellikle sert sulardan hoşlanırlar. Beslenmek için yem ayrımı yapmazlar hemen hemen her tür yeni yerler, özellikle bitkiler üzerindeki yosunlar, ölmüş balıklar ve karides yavruları ve bitkisel yemleri hatta haşlanmış sebzeleri dahi yerler.

Damızlık boya gelmiş erkek artık turuncu renk olmaya başlamıştır ve eş tutmak için hazır hale gelmiştir. Eşleşmek için güvenli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Eş tuttuktan sonra dişiler karnının altında yumurtaları ortalama 30 gün taşırlar ve sonra yavrular yumurtadan çıkarlar. Erkekler kendi aralarında kavga edebilir birbirlerine saldırabilirler. Akvaryum içinde rahat hareket edecek ve saklanacak alana gereksinim duyarlar. Bu yüzden akvaryum içerisinde seramik boru, çakıl ve kökler bulundurmak onları rahat hissettirecektir.

Boyutlarının küçük olmasından dolayı diğer canlılara ve balıklara pek zarar vermezler bir tehdit oluşturmazlar. Küçük boyutta ve agresif olmayan balıklar ile bakılabilir. Bitkili, kayalıklı, kökler ile dekore edilmiş tanklar hoşuna gidecektir.

Latincedeki İsmi Cambarellus Patzcuarensis
Coğrafik Kökeni Meksika
Beslenme Biçimi Her türlü yemi yerler, balık yemleri, dondurulmuş veya kurutulmuş kurtları, kurutulmuş karidesleri, ölmüş balıkları ve diğer leşleri yiyebilirler.
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı barışçıldır lakin erkekler kendileri arasında agresif olabilirler.
Yüzme Seviyesi Akvaryumun her bölgesinde yüzerler lakin genellikle tabanda gezmeyi severler ve saklanacakları bölgeler yapmak gerekir.
Cinsiyet Ayrımı Dişiler daha iridir ve kıskaçları erkeklere nazaran küçük ama geniş olur. Erkekler dişilere oranla daha küçük yapıda, kıskaçları ise büyük ve ince yapılıdır. 
Üreme Yetişkin duruma gelmeleri ortalama 4 ay gibi süre alacaktır. Eşleşen dişi kerevit karının altında ortalama 50 kadar yavruyu 25-30 gün boyunca taşır ve sonrasında yavruları bırakır.
Sıcaklık 20°C – 26°C
En Fazla Büyüdüğü Boy Dişiler 4cm civarı Erkekler 3 cm. civarı
En Az Akvaryum Hacmi 40-50 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 6.5 – 8.5

 

Meksika Cüce Portakal Kereviti – Cambarellus Patzcuarensis OrangeHakkında Resimler:

 

 

 

 

Meksika Cüce Portakal Kereviti – Cambarellus Patzcuarensis Orange Hakkında Video:

>