Moli – Poecilia Sphenops

Moli – Poecilia Sphenops Hakkında Genel Bilgiler: Molly balıkları canlı doğuran türlerindendir. Bitkili akvaryum ve normal akvaryum sahipleri tarafından popüler oldukları gibi yeni başlayanlar için de bakılması kolay olduğu için tercih edilirler. Acı su balıklarıdır lakin …

Molly - Poecilia Sphenops 7

Moli – Poecilia Sphenops Hakkında Genel Bilgiler:

Molly balıkları canlı doğuran türlerindendir. Bitkili akvaryum ve normal akvaryum sahipleri tarafından popüler oldukları gibi yeni başlayanlar için de bakılması kolay olduğu için tercih edilirler. Acı su balıklarıdır lakin yavaş yavaş akvaryum ortamına adapte edilmişlerdir bu yüzden bulundukları akvaryumda hafif tuzlu bir ortam sağlanması hoşlarına gidecektir. Tanka ilave edilen tuz aynı zamanda balığın vücudunda oluşabilecek parazitleri önleyip hastalıklarını önleyecektir. Farklı türler var ise ve akvaryum bitkili ise bu tuz oranına çok dikkat edilmelidir aksi halde diğer balıklara, bitkilere zarar verebilir.

Molly balığı beslemesi eğlenceli ve hoştur, balık alıştırılır ise elden bile yem yemede çekingen davranmaz. Siyah parlak sırt yapısı balığa kadife gibi bir görünüm sağlar. Nitrit ve nitrata duyarlı oldukları için tanktaki nitrat ve nitrit oranının artmasından rahatsızlık duyacak hatta akvaryumdan dışarıya atlama eğiliminde bulunacaktır. Ani ısı değişikliklerinde beyaz benek hastalığına yakalanabilirler bu yüzden su değişimlerinde akvaryum ısısı ile ilave edilen su ısısı mümkünse eşit olmalı yada en fazla +-2 derece fark olmalıdır.

Bitkiler, kayalar ve kütükler üzerinde oluşan yosunları yiyebilirler. Akvaryumun orta ve yüzeyinde yüzerler, dişiler erkeklere oranla daha iri olur ve canlı doğum yaparlar. Canlı doğuran türlerinin diğerlerinde olduğu gibi 3-4 dişiye 1 erkek olacak şekilde yetiştirilmesi dişilerin daha rahat olmalarını sağlar. Dişiler erkek ile 1 defa eşleşmesi durumunda ortalama 2-3 defa daha erkek olmadan yavrulama yapabilir ve gebelik süresi 30 gün civarıdır. Sert ve alkalili sulardan hoşlanırlar. Kendisinin bir çok türü vardır, silver molly, dalmaçyalı molly gibi. Farklı türlerinin olmaması isteniyor ise tek cins bakılması gereklidir aksi halde diğer türleri ile eşleşip farklı görünümde balıklar ortaya çıkabilir. Ağırlıklı olarak bitkisel beslenmesi tavsiye edilir. Yaklaşık ömrü 4 yıldır.

Latincedeki İsmi Poecilia Sphenops
Coğrafik Kökeni Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Orta ve Kuzey Güney Amerika nehirleri.
Beslenme Biçimi Yem konusunda çok seçici değillerdir, pul yemi ve granül hatta bond yemi severek yerler. Haftada bir bitkisel (haşlanmış kabak, ıspanak, labada vb) beslemek sindirimlerini rahatlatacaktır.
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı Barışçıl
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Dişiler iri olur ve gonopod bulunmaz. Erkeklerde gonopod bulunur.
Üreme Canlı doğum yaparlar. Yavrular anne karnından çıktıktan bir kaç saniye sonra yüzmeye başlar.
Sıcaklık 21°C – 30°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 6-10 cm. civarına kadar büyür, besleme durumuna göre değişebilir.
En Az Akvaryum Hacmi 60-90 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 7.5 – 8.2

 

Molly – Poecilia Sphenops Hakkında Resimler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Molly – Poecilia Sphenops Hakkında Video: