Hygrophila Polysperma Rosanervig

Hygrophila Polysperma Rosanervig 2

Hygrophila Polysperma Rosanervig için Genel Bilgiler:

Bitki zeytin bitkisine benzerliği ile tanınır ve aynı zamanda bir çok kişi tarafından damarlı zeytin olarak da bilinir. Orta ve arka planda kullanılabilir. Bir çok peyzajda orta plan bitkisi olarak kullanıldığı görülmüştür. Bunun sebeplerinden birisi ise çok fazla nazlı bir yapısı olmayan, budamaya geldiğinde alt taraflarından sürgünlerini çoktan çıkarmış olması budama sonrası yine hoş görünümünü devam ettiren bir bitki olmasından dolayıdır. Bulunduğu ortamda ışık alma durumu iyi ise yaprakları kızarır ve beyaz damarlarının kenarları kızararak daha belirgin bir hal alır. Büyümesi için Co2 şart değildir lakin Co2 ile beraber ışıklandırması da iyi sağlanırsa büyüme hızı ciddi şekilde hızlanır. Su ve ısı toleransları oldukça iyidir 30 dereceye kadar sorun çıkartmaz, ideal olarak 28 dereceyi geçmemekte fayda vardır.

Demir gübrelemesine dikkat edilmelidir, ışık ve demir gübresi yeterli olmaması durumunda bitki yaprakları yeşil ile  pembe arası renk tonlarında kalacak ve gelişimi yavaşlayacaktır. Normal seviye ışıkta dikey büyüme sergilerken ışık oranı yükseldiğinde kuma doğru sürünerek büyümeye başlar. Solgun bir yapıya büründüğünde fosfat eksikliği yaşadığı anlamına gelir ve fosfat takviyesini kademeli olarak artırmak gerekir. Yoğun gruplar halinde orta plana dikildiğinde çit budar gibi budandıktan sonra yeni vereceği sürgünler sayesinde çalı görünümü sağlar. Yaprak boyutu çok fazla büyük olmadığı küçük akvaryumlar için bile kullanılabilmektedir. Bitki Emers olarak da yetiştirilebilir.

Bitkinin Yeri Orta ve Arka Plan
Yüksekliği 10 – 30 cm Civarı
Genişliği 5 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 0,80w/lt Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Co2 – İllaki şart değildir / Demir ve Işık gereksinimi fazladır. Bu yüzden iyi ışık alan bölgelere ekilmelidir.
Sıcaklık 18 – 28 °C
Ph toleransı 5 – 8
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

 

Hygrophila Polysperma Rosanervig Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

 

 

 

 

Yoruma kapalı.