Ophiopogon Japonicus – Mondo Çimi

  Ophiopogon Japonicus – Mondo Çimi için Genel Bilgiler: Ophiopogon Japonicus yaygın bilinen isimleriyle Mondo Grass (Mondo çimi) ya da Kyoto Dwarf (Kyoto cücesi) aslında sucul bir bitki değildir. Ne kadar orta planda güzel bir görüntü …

Ophiopogon japonicus (1)

 

Ophiopogon Japonicus – Mondo Çimi için Genel Bilgiler:

Ophiopogon Japonicus yaygın bilinen isimleriyle Mondo Grass (Mondo çimi) ya da Kyoto Dwarf (Kyoto cücesi) aslında sucul bir bitki değildir. Ne kadar orta planda güzel bir görüntü verse de akvaryum içerisinde yaşayabileceği süre bir kaç ay ile sınırlıdır. Sonrasında çürümeye başlayacaktır. Genelde kara bitkisi olarak yetiştirildiğinden ülkemizde de kara bitkisi yetiştiricileri tarafından yaygın bilinen ismi Osmanlı Çimi ‘dir. Bunun yanında Asya kökenli bir bitkidir Japonya, Malezya’da doğal olarak bulunur ve Japonca da bitkiye verilen isimler ryu-no-hige ( ejder sakalı) ve ja-no-hige (yılan sakalıdır)

Işık istemeyen bir bitki olmasına rağmen kaliteli ışıkta güzel gelişir. -20 derece kadar dayanabilecek sağlam yapısı sayesinde dış plan peyzajında kullanılabilir ama en uygun sıcaklık 18-24 derecedir. Killi yoğun besleyici balçık şeklindeki tabanları sever. Gelişim hızı oldukça yavaştır. Bitkinin su dışında tam olgunluğa erişmesi 2-3 yıl alır. Akvaryumdan ziyade terraryumlar için daha uygun bir bitkidir.

Su dışında olgunluğa eriştikten sonra açık mor renkli küçük çiçekler üretir sonrasında bu çiçekler yerini koyu mor yaban mersinini andıran meyvelere bırakır. Tohumlu bir bitkidir ve doğal yolla üremesini tohumlar ile sağlar akvaryumda yan sürgünlerden kesilerek çoğaltılması sağlanabilir.

Bitkinin Yeri Orta Plan
Yüksekliği 6-12 cm Civarı
Genişliği 15 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt Düşük/Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Besleyici killi bir taban.
Sıcaklık 10 – 26 °C / İdeal Sıcaklık: 22 °C
Ph toleransı 5 – 8
Su Sertlik Toleransı Çok yumuşak – Orta sert

 

Ophiopogon Japonicus – Mondo Çimi Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: