Bacopa Caroliniana

Bacopa Caroliniana İçin Genel Bilgiler: Bacopa Caroliniana basit ancak bir o kadar da güzel görüntüye sahip bir akvaryum bitkisidir. Çok fazla ihtiyacının olmaması, geniş ph ve sıcaklık aralıklarına dayanıklı olması nedeniyle soğuk su akvaryumlarında ve …

Bacopa Caroliniana 3

Bacopa Caroliniana İçin Genel Bilgiler:

Bacopa Caroliniana basit ancak bir o kadar da güzel görüntüye sahip bir akvaryum bitkisidir. Çok fazla ihtiyacının olmaması, geniş ph ve sıcaklık aralıklarına dayanıklı olması nedeniyle soğuk su akvaryumlarında ve bahçe havuzlarında kullanılan bir bitkidir. Emers formuyla kara peyzajında da oldukça tercih edilir. Genel olarak diğer Bacopa türlerine göre de daha narin bir yapıdadır.

Çok sağlam bir kök yapısına sahip olmadığı için ihtiyacı olan besinleri genellikle yaprakları ile alır. Çok fazla ışık ihtiyacı olmasa da yoğun ışık altında yaprakları üst kısımdan kızarmaya ve bakır- kahve bir ton almaya başlar. Yüksek ışık beraberinde karbondioksit ve gübreleme desteğini beraberinde getirir. Renklenmesinde diğer bitkilerde olduğu gibi demir ve mikro element gübrelerinin dozlanmasının büyük etkisi vardır. Makro besinler ve co2 bitkinin gelişmesini bir nebze hızlandırır ve bitkinin yaprak boyutlarını arttırır.

Uzayan bitki direk ortadan kesilerek çoğaltması sağlanabilir. Kesilen bitki ortama güçlü bir nane limon kokusu yayar. Emers formunda küçük mor çiçekler oluşturmaktadır.

Bitkinin Yeri Arka Plan
Yüksekliği 25-40 cm civarı
Genişliği 6-7 cm civarı
Işık İhtiyacı 0,30w/lt – 1,20w/lt ( en iyi sonuç 0,5-0,7w/L) düşük- çok yüksek
Özel Gereksinimleri Işığı iyi alan bölgede bulundurmak kızarmasına yardımcı olur
Sıcaklık 15 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 23 °C
Ph toleransı 5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Hafif Alkali

 

Bacopa Caroliniana Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: